Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Mint, Mint LMDE => Wątek zaczęty przez: SimonVu w Marzec 10, 2016, 08:32:10 PM

Tytuł: System nie włącza się z płyty, nie instaluje, laptop wyłącza się. Linux mint.
Wiadomość wysłana przez: SimonVu w Marzec 10, 2016, 08:32:10 PM
Dzień dobry. Tak jak w temacie mam problem z systemem linux mint, dokładnie z numerem 17.3 w wersji 32 bitowej. Po zainteresowaniu się tematem linux'ów i wypróbowaniu z płytki "live" postanowiłem się całkowicie albo chociaż częściowo (na oddzielnej partycji dysku)  przesiąść się na wyżej wymieniony system. Po nie całym tygodniu szukania odpowiedniej dystrybucji (dodam, że o linuxie nigdy wcześniej za wiele nie słyszałem, nie traktowalem go zbyt poważnie więc wiedziałem dokładnie tyle... Że istnieje.) wpadła mi w oko dokładnie ta. Ściągnąłem (mieszkam na odludziu więc zajęło mi to dość sporo czasu), wypalilem na płytce. I tu pojawia się problem. Na początku uradowany, że mam nowy system chciałem go wypróbować lecz nie majac zbytnio czasu wyjalem płytkę żeby zobaczyć u znajomego czy działa (akurat miałem po drodze wpaść). W każdym razie u niego działał. Wracając wieczorem do domu zajechalem jeszcze do rodziny i przy okazji na laptopie cioci również sprawdziłem czy działa. Laptop jakiś niezbyt porządny. Jakiś z nazwą "thinkpad"  z tym czerwonym czymś do obsługi wskaźnika zamiast myszki po środku klawiatury. System działał. (cały czas mam na myśli z live cd. Bez instalacji) Jak wielkie było moje rozczarowanie gdy po wroceniu do siebie i włożeniu płytki system nie chciał się odpalić. Sama płytka odpalala. Wyświetlala się informacja że system za chwilkę ruszy. Po naciśnięciu entera pojawiło się menu. Bez zbędnego bawienia się wybralem pierwsza opcje tak samo jak wcześniej. Coś zaczęło działać. Ale po kilku chwilach komputer wyłączył się. Spróbowałem ponownie. To samo. Jakiś tryb "compatible". To samo. Nie włącza się system. I tutaj proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Jak zainstalować go bez potrzeby włączania systemy live? Lub jak włączyć system live aby zainstalować system? Na tym laptopie (który swoją drogą jest bardzo cienki. Procesor Intel pentium M 1.7 GHz karta zintegrowana gma 915 i 1256 MB RAM.) mam zainstalowanego Windowsa XP. Może z niego da się jakoś zainstalować system? Proszę o pomoc. Przygotowałem laptopa do instalacji i jest w tej chwili nie do używania. Z góry dziękuję.

Edit: Dzisiaj ściągnąłem również system kubuntu 15.10 również 32 bitowy i również nie działa. Jeszcze nie przetestowałem go na innych komputerach ale problem jest ten sam. Czy to wina tego laptopa? Ktoś wie o co może chodzić i jak to można rozwiązać?
Tytuł: Odp: System nie włącza się z płyty, nie instaluje, laptop wyłącza się. Linux mint.
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Marzec 11, 2016, 07:47:50 PM
Witaj. Przedstawiłeś ten sam problem w trzech postach. Trochę przesadziłeś. Pisząc posty z prośbą o pomoc podawaj specyfikację komputera (procesor, grafika, producent, model itp). Do znudzenia już powtarzam, że nie mamy etatowej wróżki. Jeśli ta sama płyta startuje na innych komputerach a na twoim nie chce, to znaczy że twój sprzęt jest popsuty lub czegoś nie obsługuje. Na tak starym sprzęcie możesz nie uruchomić żadnej współczesnej dystrybucji ze względu na brak sterowników do starych urządzeń w nowych kernelach. A już na pewno nie próbuj z KDE (Kubuntu) Cinnamonem (Mint) czy Gnome3/Unity. Na takiego staruszka przeznaczone są lekkie systemy takie jak Puppy i Antix z menedżerami okien JWM, Openbox, Fluxbox itp. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: System nie włącza się z płyty, nie instaluje, laptop wyłącza się. Linux mint.
Wiadomość wysłana przez: SimonVu w Marzec 11, 2016, 08:24:43 PM
Cytat: Albedo 0.64 w Marzec 11, 2016, 07:47:50 PM
Na takiego staruszka przeznaczone są lekkie systemy takie jak Puppy i Antix z menedżerami okien JWM, Openbox, Fluxbox itp. Pozdrawiam.
Ostatecznie udało mi się. Jednak nadal nie wiem czemu wyskakiwal taki komunikat. W każdym razie mogło to tak wyglądać z tymi watkami jednak wolałem rozdzielić pytania (pytanie czy da się zainstalować w Windowsie, pytanie o komunikat oraz o błąd przy instalacji) a wyszło jak wyszło. Myślałem, że to kwestia jakiegoś błędu w systemie. Nie w procesorze. Mocno podirytowany rozkręcilem laptopa i wymieniłem procesor na poprzedni (wcześniej wymieniłem go na taki który miał trochę większe taktowanie. Różnica 1.6 i 1.7) o dziwo na tym jeszcze gorszym udało mi się go uruchomić i zainstalować. Działa. Jedynie menu działa powołanie ale cała reszta razem z wieloma pulpitami działa płynnie. Teraz mam problem z dźwiękiem ale to już jest zupełnie inny temat i spróbuję poszukać rozwiązania na własną rękę. Przepraszam za spam pytaniami. Również pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
Tytuł: Odp: System nie włącza się z płyty, nie instaluje, laptop wyłącza się. Linux mint.
Wiadomość wysłana przez: christo w Marzec 11, 2016, 10:06:07 PM
Na Twoje pytanie czy dasię zainstalować w windzie odpowiedziałem Ci.
ps.fakt przesadziłeś :)

Tytuł: Odp: System nie włącza się z płyty, nie instaluje, laptop wyłącza się. Linux mint.
Wiadomość wysłana przez: SimonVu w Marzec 12, 2016, 02:15:54 PM
@Albedo 0.64
Chciałbym jeszcze zauważyć, że podałem specyfikację. Jedynie nie podałem modelu i producenta laptopa lecz myślałem, że to zbędne i ważniejsze jest to co jest w środku. Tamte dwa pytania było ogolnikowe. Trochę inaczej do tego podszedłem. Za lekko. Chcąc naprawić swój błąd i usunąć zbędne pytania zostawiając tylko właściwe... Zauważyłem, że zrobić tego nie potrafię lub po prostu nie ma takiej opcji.  Zadalem trzy różne pytania które dotyczyły tego samego problemu. Jeśli jest taka możliwość i tamte (jak i to również)  pytania są nieprzydatne proszę o ich usunięcie (zauważyłem napis moderator globalny, więc jak mniemam jest taka możliwość). Z góry dziękuję i przepraszam za niepotrzebne zamieszanie. Jeszcze raz dziękuję za pomoc mimo chaosu z pytaniami.
Tytuł: Odp: System nie włącza się z płyty, nie instaluje, laptop wyłącza się. Linux mint.
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Marzec 13, 2016, 08:35:34 PM
Witaj. Nic złego się nie stało ale jako moderator muszę dbać o porządek na forum. Odpowiednio napisany post z pytaniem o pomoc pomaga innym w zrozumieniu problemu. Dlatego trzeba umieszczać pytania w odpowiednim dziale, sensownie określić temat i zamieścić jak najwięcej informacji, które będą pomocne przy udzieleniu odpowiedzi. W przypadku komputerów bardzo ważne jest opisanie specyfikacji w sposób maksymalnie czytelny i zrozumiały. Najlepiej jest stosować szablon: producent, model, chipset (procesor), karta graficzna, plus inny podzespół, którego dotyczy problem. Po takiej prezentacji opis problemu.  Posty są usuwane tylko w razie konieczności gdy zostanie naruszony regulamin. Nie ma powodu by usuwać twoje wpisy, moje uwagi mają charakter porządkowy. Pozdrawiam.