Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Red Hat i Fedora / Odp: Fedora 40 mate spin - Wyś...
Ostatnia wiadomość przez CDeB - Lipiec 26, 2024, 11:50:52 PM
Odbijam się od Suska, Fedory czy Archa. Zawsze coś popsuje, kombinuje by naprawić, bardziej psuje, nie wiem jak naprawić i z podkulonym ogonem wracam do Debiana. Teraz już nie chce mi się kombinować i bawić nowymi dystrybucjami. Jakoś tak bardziej sobie cenie bezawaryjność i stabilność.
#2
Red Hat i Fedora / Odp: Fedora 40 mate spin - Wyś...
Ostatnia wiadomość przez melis - Lipiec 26, 2024, 09:05:04 PM
Cytat: linux4ever w Lipiec 26, 2024, 06:16:52 PMJa na twoim miejscu zaktualizowałbym sterownik ekranu na nowszy
To bez celowe skoro jest ładowany dopiero po GRUB. Zresztą to Intel, więc raczej nowszego nie bedzie dla modelu 2500 :D
Cytat: CDeB w Lipiec 26, 2024, 08:56:35 PMzn
Linijkę dodałem z wartością, którą ten monitor obsługuje, ale niczego to nie zmieniło.
Ogólnie nie jest to dla mnie żaden kłopot. Przyznać muszę, że Fedora nieco mnie zaskakuje, swą lekką innością obsługi, w porównaniu do innych dystrybucji, które zdążyłem poznać. Dokumentacja wywraca wszystko co zdawało się mi znane, albo tylko mi się tak wydaje.
#3
Red Hat i Fedora / Odp: Fedora 40 mate spin - Wyś...
Ostatnia wiadomość przez CDeB - Lipiec 26, 2024, 08:56:35 PM
Wyedytuj jako SU plik /etc/default/grub

nano /etc/default/grub
znajdź linijkę: #GRUB_GFXMODE=1920x1080

zmień na 1024x768 i usuń poprzedzający hash.

zapisz, uruchom ponownie, zobacz czy coś się zmieniło.
#4
Red Hat i Fedora / Odp: Fedora 40 mate spin - Wyś...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Lipiec 26, 2024, 06:16:52 PM
Cytat: melis w Lipiec 26, 2024, 06:06:20 PMMyślisz, że X bądź Wayland, plus sterownik, są ładowane przed wyświetleniem menu Grub-a? Chodzi o wypadnięcie rozdzielczości na menu GRUB. Sam system wyświetlany jest prawidłowo.

W trakcie bootowania gdy nacisniesz page up zobaczysz co się uruchamia.

Chodzi mi o sterowniki i procesy.

Gdy naciśniesz page up ponowie to te wiadomości zostaną ukryte.

Sterowniki i usługi są ładowane wraz z kernelem jeszcze przed pokazaniem okna ładowania systemu.

Ja na twoim miejscu zaktualizowałbym sterownik ekranu na nowszy lub pobawił się trybem vesa w grub:

https://discussion.fedoraproject.org/t/what-is-the-current-method-to-set-vesa-mode-for-fbconsole/77975/2
#5
Red Hat i Fedora / Odp: Fedora 40 mate spin - Wyś...
Ostatnia wiadomość przez melis - Lipiec 26, 2024, 06:06:20 PM
Myślisz, że X bądź Wayland, plus sterownik, są ładowane przed wyświetleniem menu Grub-a? Chodzi o wypadnięcie rozdzielczości na menu GRUB. Sam system wyświetlany jest prawidłowo.
#6
Red Hat i Fedora / Odp: Fedora 40 mate spin - Wyś...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Lipiec 26, 2024, 05:50:52 PM
Czego używasz X11 czy Wayland?

I wystarczy pewnie pogrzebać w ustawieniach sterownika obrazu.

Mam tu na myśli ustawienie rozdzielczości na sztywno.

I to na tyle.
#7
Sparky / Odp: dostęp do karty pamięci w...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Lipiec 26, 2024, 04:15:47 PM
Moim zdaniem będziesz musiał na windowsie sprawdzić kartę pamięci czy nie ma błędów. No i najważniejsze w jakim ona jest systemie plików czy fat 32 czy ntfs i skąd te pliki zgrywałeś na co i czy kopiowałeś pliki pomiędzy linuxem a windowsem.
#8
KDE / Sparky linux kde plasma probl...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Lipiec 26, 2024, 03:40:55 PM
Po zainstalowaniue z aptusa puplitu kde plasma zauważyłem ,że na tej dystrybucji dolny pasek czasem mryga albo niepoprawnie się wyświetla albo znika .Zainstalowanie picoma nic nie pomogło.Czy t ociemny czy jasny motyw plasmy jest ona źle wyświetana a jest to wersja ze sparky repo.Laptop lenovo ideapad intel i3 1005G1 12 gb ram karta zintegrowana intel.Na tym samym sprzęcie na parot os na tej samej kde plasma nie ma problemu z wyświetlaniem.
#9
Red Hat i Fedora / Odp: Jak to wszystko wklepać w...
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Lipiec 26, 2024, 02:26:09 PM
AI nie wie, co pisze. Dlaczego nie skorzystasz z klasycznej wyszukiwarki? Pytanie identyczne na poziomie kopiuj-wklej do Twojego już się pojawiło:
https://github.com/coreos/rpm-ostree/issues/4734

Ja ostrzegałem, że Silverblue jest (1) dopiero w rozwoju i nie wszystko będzie działać i (2) po części z tego powodu trudniejsze. Instrukcje obsługi Fedora Linux są domyślnie podawane dla Workstation! Komendy się w prosty sposób nie tłumaczą, gdyż Workstation i Silverblue dają odmienne możliwości zarządzania pakietami. Taki jest sens istnienia osobnej gałęzi, bo dostajesz coś innego. To trochę tak jak Windows i Linux, które są różnymi systemami, a Linux nie jest tłumaczeniem Windowsa.

rpm-ostree ma rozbudowaną pomoc pod --help dla poszczególnych komend, oraz poszczególnych podkomend. Dokumentacja jest też pod man. Pomoc uzyskasz nie tylko na forum, ale na szybko możesz pytać też na chacie. Zapoznaj się z Fedora Silverblue User Guide, dokumentacją ostree oraz rpm-ostree.

Edit:

Zapomniałem, a miałem w zakładkach. Kodeki na Silverblue:

https://rpmfusion.org/Howto/OSTree
#10
Red Hat i Fedora / Fedora 40 mate spin - Wyświetl...
Ostatnia wiadomość przez melis - Lipiec 26, 2024, 12:56:53 PM
Cześć! Trafiło się mi używanie przed dinozaurowego monitora - predomonitorus vga - i przy rozruchu wypada mu rozdzielość poza granice, dla niego osiągalne. Raz udało się mi to naprawić, usuwając cudzysłów w /etc/default/grub w linijce GRUB_TERMINAL="console". Po wykonaniu update grub'a, wyświetlił się. Tyle, że tylko raz, bo przy nastepnym rozruchu, monitor zaś zwariował. Sprawdziłem, czy coś się aby nie nadpisało, ale nie jest ok. O co tu chodzi?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum