Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

System nie widzi smartfona.

Zaczęty przez MSki, Wrzesień 14, 2018, 02:11:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

System to Pinguy, a smartfon Blackberry Leap.
Przeglądałem już internet w kwestii rozwiązania tego problemu, ale nawet na anglojęzycznych nie znalazłem satysfakcjonującego mnie rozwiązania.
Po Bluetooth komunikacja (przesyłanie plików) pomiędzy oboma urządzeniami jest jak najbardziej prawidłowa, ale gdy podłaczę BB przez kabelek do USB, to tylko następuje ładowanie fonka, a system absolutnie nie widzi podłączonego w ten sposób urządzenia.
Gdzieś doczytałem, ze należy zainstalować plik/program o nazwie Barry-doc i wówczas system będzie widział BB, ale tak się nie stało. Może brakuje jakichś dodatkowych bibliotek/plików ? Sam już nie wiem i dlatego liczę, ze coś podpowiecie :D

Info z Synaptica - "Barry is a GPL C++ library for interfacing with the RIM BlackBerry Handheld.
This package contains the end-user HTML documentation that comes with the source code and which is also the basis for the documentation available online at http://netdirect.ca/barry.  This package does not include the doxygen documentation."

Nie ma z mojej strony jakiejś "napinki", bo po Bluetooth transfer jest, choć dość niemrawy, ale dobrze było abym mógł korzystać z łącza USB  ;)
Pozdrawiam i z góry dziekuję za wszelkie porady.

ps. Z BB nie zrezygnuję !

gom1

A czy kabelek zezwala na transmisję danych czy służy wyłącznie do ładowania?
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

A po podłączeniu kabelka nie pojawia się powiadomienie przez które można przełączyć fon w tryb przesyłania plików? Coś jak ma miejsce w Androidach.
myk byle jak jako tako

robson75

#3
Nie wiem jak jest w Gnome, ale u mnie na Xfce jest taka opcja nośniki wymienne, i po podłączeniu przez kabel USB (telefonu czy tableta) normalnie mogę przenosić pliki w obie strony.



EDIT:
Muszę dodać że gdy ja np. podłącze tablet przez USB to muszę w tym tablecie włączyć podłączenie przez USB, inaczej jest tylko ładowanie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Odpowiadając na Wasze pytania;
@ gom1 Tak, kabelek zezwala na transmisję danych i aby się upewnić że tak jest, sprawdzałem wszystkie kabelki jakie posiadam.
Smartfony z Androidem są "widoczne" przez system.

@Dziadek Starowinek, po podłączeniu lapka z BB na ekranie fonka wyświetla się informacja (2 sekundy), - "BB jest połączone z komputerem".
System (Pinguy) nie wyświetla w tym czasie żadnej informacji, że coś "namierzył". Nawet wchodząc w opcje "Dyski", gdzie widzę dokładnie, jak sda i inne nośniki podłączone do lapka są "zagospodarowane" (urządzenia blokowe root, swap, zram), informacji o podłączonym BB brak.

@Robert75, ok...ale Ty masz na smartofonie Androida, lub WM i dlatego system widzi "po kabelku" smartfona.
W ustawieniach BB są opcje, które należy aktywować, aby przesyłać pliki np. po Bluetooth i jak się ich nie aktywuje, to wiadomo ;)
I Bluetooth jest aktywny, bo następuje przesył plików pomiędzy urządzeniami, a tych urządzeń które widzi BB i które widzą smartfona jest kilka w domu.
...ale w opcjach konfiguracyjnych fonka, w zakładce o połączeniach BB z urządzeniami zewnętrznymi jest taki wpis i jak mi się wydaje, dotyczy łączności po kablu;
"Aby podłączyć urządzenia, otwórz aplikacje BlackBerry Link, lub BlackBerry Blend na komputerze lub tablecie"
Więc jeśli któregoś z tych programów (Link, Blend) nie będę miał zainstalowanego w systemie...to wiadomo.

Ja kolejny raz przeczytam dokładnie instrukcję użytkowania i konfigurowania BB, może coś w między czasie z tej lektury wyniknie ;)

ps. Bardzo Wam dziękuję za zainteresowanie tematem i myślę, że przy Waszej wydatnej pomocy dam radę rozwiązać ten problem.

PomPom

https://help.blackberry.com/pl/priv/5.1/help/stk1435007515710.html
Wynika, że to po prostu MTP, tylko trzeba włączyć przesyłanie, jak to napisano tam niżej.

Barry to stary soft, więc może po prostu nie działać.

https://help.ubuntu.com/community/PortableDevices/Blackberry
"BlackBerry™ functionality is limited to community support. As of May 2014, there is still no known official Linux support from BlackBerry"
"Synchronization: Barry allows synchronization, backup, restore and program management for pre-BlackBerry 10 devices (older than the Z10)"
myk byle jak jako tako

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

MSki

#7
@Dziadek Starowinek, wiem że Barry to stary soft, ale myslałem, ze da radę ;)
Oba linki, które wkleiłeś, informują o tym, że połączenie "po kablu" może się odbywać jedynie z systemami Windows i iOS.
"Podłącz jako urządzenie multimedialne za pomocą protokołu MTP, aby przenosić pliki niemal każdego typu między urządzeniem a komputerem z systemem Windows lub Mac przy użyciu aplikacji BlackBerry File Transfer."
"Funkcjonalność BlackBerry ™ ogranicza się do wsparcia społeczności. Od maja 2014 r. Nie ma jeszcze oficjalnej obsługi Linuksa od BlackBerry . Urządzenia BlackBerry nie są również sprzętem z certyfikatem Ubuntu.

Jeśli korzystasz z BlackBerry i chcesz, aby działał w Ubuntu, powiadom BlackBerry ."

ps.
Zanim założyłem ten temat, to starałem się przeczytać wszystko na ten temat, co zamieszczono w necie...no może prawie wszystko ;)

MSki

@gom1, czytałem porady z tego forum i dalej nic.
Tu jest chyba istotna informacja;

"Możesz zobaczyć całe urządzenie (w tym pliki systemu operacyjnego) za pomocą FTP. Możesz zainstalować aplikację serwera FTP na BB. W tym przypadku komputer jest klientem FTP. Do tego potrzebujesz obu urządzeń w tej samej sieci Wi-Fi, pod warunkiem, że podany adres FTP będzie lokalny (192.168.0.x). Następnie możesz przesłać każdy pojedynczy plik w obie strony (z wyjątkiem plików chronionych prawami dostępu). Działa to zaskakująco dobrze i stabilnie i wymaga dużo mniejszego nakładu pracy niż Samba, zwłaszcza że nie potrzebujesz żadnych opcji BB do ustawienia, wystarczy uruchomić serwer FTP."

...ale nawet instalując serwer FTP w dalszym ciągu połączenie jest wykonywane bezprzewodowo, czyli po wi-fi.
Ja taki serwer zainstalowałem w BB, konkretnie program, ale utknąłem na jego konfiguracji.

PomPom

Z tym Windows i Mac to trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, bo często Linuxa się po prostu pomija, a takie MTP to oczywista oczywistość, która powinna działać. Patrzę teraz na pudełko ze swojej myszki i w wymaganiach Windows XP/Vista/7/8 oraz Mac OSX 10.4x +. A na Linuxie śmiga w pełni (chyba że ta myszka ma jakieś moce, a ja durny nie korzystam :/).
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

@MSki: Sprawdzałeś na innych kablach USB? Nie wszystkie kable od ładowarek umożliwiają połączenie MTP z komputerem niezależnie od systemu. Mam kilka takich, na których działa tylko ładowanie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

MSki

Mam kabli kilka i wszystkie je sprawdzałem, na każdym tylko ładowanie BB z USB

robson75

A czy sprawdzałeś czy widać go w managerze plików.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

#13
To było pierwsze co sprawdziłem.

Problem wynika chyba z tego, że RIM w kolejnych aktualizacjach systemu usunął możliwość komunikowana się z PC-tem za pomocą łącza po USB.
Ostatnia aktualizacja systemu, jaka miała miejsce jakiś miesiąc temu ma nr 10.3.3.32.3216
Co innego, gdybym miał starszą wersję systemu niż "dziesiątka", prawdopodobnie problemu z łącznością po USB na Linuksie by nie było, ale znów występuje problem, bo LinBerry jest starszą wersją od Berry i nie ma jej w repozytorium PPA Ubuntu.

Co prawda pobrałem LinBerry, ale w formacie tar.gz i nie wiem, czy jest sens instalacji tego programu z uwagi na brak rozwoju i wsparcia.
https://ccm.net/download/download-22804-linberry-for-ubuntu
i że jest to wersja obsługująca tylko niektóre, starsze systemy BB.
http://www.upubuntu.com/2012/04/manage-your-blackberry-smartphone-with.html

Z tym problemem borykają się Użytkownicy Linuksa innych dystrybucji
http://www.pclinuxos.com/forum/index.php?topic=142113.0

robson75

Wystarczy doinstalować te paczki:
android-tools
android-udev
Sam miałem problem z moim tabletem Quadra 7 ultra slim na Anarchy. Ale po uruchomieniu Manjaro na VB okazało się jakich pakietów brak w systemie, i po doinstalowaniu wyżej wymienionych paczek mój tablet jest wykrywany przez system Anarchy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum