Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ANTIX 19 problem z internetem

Zaczęty przez Sew, Styczeń 16, 2020, 12:34:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Sew

Dzień dobry,
Jestem świeżym użytkownikiem Linuxa, ale znalazłem u siebie starego nieużywanego laptopa i chciałem się czegoś nauczyć. Dla tego zainstalowałem na laptopie HP Compaq nx6125 Antixa i na tym zakończyła się moja edukacja w Linuxie, gdyż od początku mam problem z internetem.
Od razu przyznaję się, że na necie znalazłem podobne wątki z tego typu problemami linuxa występujące w tym komputerze, jednakże jestem na tyle świeży, że bez odpowiedniej pomocy "przeprowadzenia jak dziecka za rączkę do szkoły" raczej sobie z tym nie poradzę. Nie chciałbym zrezygnować z linuxa jednakże sprzętu do jego nauki nie planuje kupować. 
Pozdrawiam
Seweryn

ciubaka

Może spróbuj z bardziej przyjazną wersją Antixa, czyli MX?
Może zanim zainstalujesz przetestuj kilka dystrybucji w wersji live z pena?
Jakieś buntu, sparky, mint, coś tam, nawet manjaro.
Te systemy się bardzo prosto konfigurują z netem, w zasadzie same.
Nie wyważaj drzwi otwartych.

pavbaranov

By cokolwiek Ci pomóc, to trzeba wiedzieć co się kryje za sformułowaniem "mam problem z internetem", bo to nic nie mówi. Nadto poprosimy o więcej informacji nt. tego jakie są tam karty sieciowe, jak i z czym się łączysz.

Sew

W pierwszej kolejności chciałbym podziękować za zainteresowanie tematem. Odpowiadając na pytanie "Ciubaki" mój laptop  posiada 512 Mb Ram o taktowaniu 333 MHz współdzielonego z grafiką oraz Semprona 3100+ więc sprzęt naprawdę stary. Wpisując zapytanie dla takiego sprzętu znalazłem że najlepszy będzie właśnie Antix. Jednakże jest to moje drugie podejście do Linuxa, i w tamtym przypadku wybrałem dystrybucję Puppy, lecz z uwagi na broniłem z internetem po dwóch dniach poddałem się. Znalazłem na necie, że te laptopy gryzą się z Linuxem. Natomiast jeśli miałbyś dla mnie jakieś propozycje, które byłyby wystarczająco lekkie dla komputera jak i początkujących proszę o propozycje.

Sew

Witaj Pavbaranov odpowiadając na twoje pytanie to zarówno nie udało połączyć mi się z internetem za pomocą kabla jak i wifi, jednak na tym drugim najbardziej mi zależy z uwagi na to że jest to laptopa moja karta to broadcom limited nextreme BCM5788, wireless broadcom limited bcm4318. Łącze się z Huawei model B528s-23a

pavbaranov

Ten Huawei to jest modem komórkowy czy jakiś router?
Jeśli chodzi o te karty sieciowe - postaraj się przekopiować tu w jakiś sposób wynik lspci i lsusb, najprościej będzie to zrobić tak:
lcpci > lspci.txt && lsusb > lsusb.txt
Powstaną te 2 pliki *.txt, które skopiuj na jakiś nośnik i z tego czegoś, z czego się z nami komunikujesz - wrzuć tu.

ciubaka

Puppy w dowolnej wersji byłby idealny, ale jeżeli nie miałeś do czynienia z linuxem, to nie ogarniesz konfiguracji z internetem - jest specyficzna w tych dystrybucjach. Spróbuj mx w wersji live, to taki antix, ale chyba trochę łatwiejszy, jak podpasuje to jego zainstaluj. Jak nie podpasuje to dużego wyboru do tej zabawki nie będzie, można spróbować knoppix, albo coś mikro, najlepiej chyba portheus. Dystrybucje pełne które opisałem wcześniej chyba nie ugryzą tematu, no możnaby jeszcze spróbować ze sparky ewentualnie. Polecam mx, on ma tu na portalu grono zwolenników, aczkolwiek ja osobiście już się z niego wyleczyłem. Ale pierwsza fascynacja - owszem, była :-) Internet nie powinien dla ciebie stanowić w mx problemu, jednak ilość ramu sprawi, że powinieneś nie otwierać wielu programów na raz. I raczej nie nastawiać się na korzystanie z firefoxa, a zwłaszcza z kilku jego okien jednocześnie.

pavbaranov

MX nie jest złym pomysłem, ale ugryzie to każda dystrybucja na tzw. "ancient computers". Ogólne założenia: jak najmniejsze środowisko (by coś jeszcze dla aplikacji zostało - tu nawet LXDE/LXQt może być problemem) - zatem polecałbym coś oparte o OpenBox, JWM, FluxBox, może CDE (jeśli to jeszcze gdzieś występuje, ale to CDE to chyba maksimum). Mniejsza jednak o to - jak na razie, to mamy problem ze sterownikami (prawdopodobnie). Zatem do moich poprzednich próśb, jeszcze jedna - wynik: lsmod > lsmod.txt

Fibogacci

#8
Przy 512 MB RAM MX Linux może być rozwiązaniem dobrym, jednak z małym dostosowaniem czyli zamiast oryginalnego środowiska Xfce trzeba skorzystać z Menedżera okien Fluxbox.

Na zainstalowanym MX Linux 19 32 bit zużycie RAMU tuż po uruchomieniu z takim Fluksboksem to ok. 140 MB (lub czasem więcej, w zależności od danej konfiguracji systemu i sprzętu - mi udało się zejść minimalnie na 140 MB).



[EDIT] Jako przeglądarkę najlepiej porównać w działaniu dwie: Pale Moon i Slimjet. Która się lepiej sprawdzi, z tej można korzystać.

Przy zastosowaniu pewnych tricków można nawet przeglądać Facebooka (to znaczy w trybie mobilnym m.facebook.com).

Także oglądanie wideo np. z YouTube jest do ogarnięcia (niekoniecznie w przeglądarce, ale innymi metodami i nie w najwyższych rozdzielczościach, ale da się).

Fluxbox może całkiem ładnie wyglądać, gdy się go dostosuje, w tym wątku dałem kilka zdjęć i informacji o Fluxboksie w MX:

https://forum.linuxiarze.pl/index.php/topic,3786.msg23417.html#msg23417

Jakbyś miał więcej pytań, pytaj.

Z MX Linux połączenia internetowe i inne sprawy do rozwiązania powinny być łatwiejsze.

Wifi Broadcom to częsty powód ewentualnych problemów, tylko w MX to rozwiązuje się w zasadzie narzędziem MX Asystent sieci na karcie Sterowniki Linux.

W Twoim przypadku wystarczy prawdopodobnie usunąć b43 z czarnej listy (elementy w kolorze czerwonym). Mam jednego ASUSa w którym też jest podobna sytuacja.

Ewentualnie, w antiX mógłbyś też spróbować dodać moduł do kernela, wpisując w terminalu następujące polecenie:

$ sudo modprobe b43

(tak też czasem robiłem w tym ASUSie)

Do konfiguracji Internetu (przewodowego i bezprzewodowego) w antiX najlepiej jak dla mnie sprawdza się program w terminalu o nazwie ceni.

Ale być może zechcesz spróbować MX - wiele narzędzi mają wspólnych z antiX. A MX ma wiele narzędzi, których w antiX nie znajdziesz. Dodatkowo ułatwieniem dla początkującego użytkownika MX może być podręcznik dostępny od razu po uruchomieniu systemu (skrót w lewym górnym rogu na pulpicie).

Poniżej screen - narzędzie MX Asystent sieci.


ciubaka

#9
Sew, sam widzisz, MX jest bardzo dobry, bo gdzie znajdziesz takie wsparcie jak od Fibo :-)
Że są zablokowane sterowniki - tego nawet się nie domyślałem. W Antixie jak nie masz netu, to chyba nic nie dodasz, ale może ma to też gdzieś ukryte i niedostępne.
Jesli chodzi o przeglądarkę, to ja sugerowałbym coś oparte na Chromium, na przykład Slimjet, Pale Moon tnie tak ja Firefox, przynajmniej u mnie. Albo Konqueror, ale on już wygląda całkiem inaczej.

Fibogacci

Cytat: ciubaka w Styczeń 17, 2020, 03:08:29 PM
Sew, sam widzisz, MX jest bardzo dobry, bo gdzie znajdziesz takie wsparcie jak od Fibo :-)
Że są zablokowane sterowniki - tego nawet się nie domyślałem. W Antixie jak nie masz netu, to chyba nic nie dodasz, ale może ma to też gdzieś ukryte i niedostępne.
Jesli chodzi o przeglądarkę, to ja sugerowałbym coś oparte na Chromium, na przykład Slimjet, Pale Moon tnie tak ja Firefox, przynajmniej u mnie. Albo Konqueror, ale on już wygląda całkiem inaczej.

Ja zazwyczaj polecałem (i dalej polecam) Slimjet, ale ktoś z kolei polecił mi Pale Moon i zrobiłem porównanie - i wyszło na korzyść Pale Moon (na tym ASUSie starym właśnie).

Natomiast faktycznie - najlepiej samemu sprawdzić, co się lepiej sprawdzi na danym sprzęcie - Slimjet (flashpeak-slimjet) albo Pale Moon (palemoon).

Sew

Ok. Dziękuję postaram się spróbować tego MX ale to dopiero w przyszłym tygodniu. Jednak proszę o mnie pamiętać
Pozdrawiam
Seweryn

robson75

Cytat: Fibogacci w Styczeń 17, 2020, 03:13:02 PM
Ja zazwyczaj polecałem (i dalej polecam) Slimjet, ale ktoś z kolei polecił mi Pale Moon i zrobiłem porównanie - i wyszło na korzyść Pale Moon (na tym ASUSie starym właśnie).

Natomiast faktycznie - najlepiej samemu sprawdzić, co się lepiej sprawdzi na danym sprzęcie - Slimjet (flashpeak-slimjet) albo Pale Moon (palemoon).
Również polecam Pale Moon, i mimo że mój komp nie jest słaby to używam Pale Moon jako podstawowej przeglądarki (a awaryjnie mam jeszcze Firefoxa, którego odpalam bardzo rzadko).
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Fibogacci

Cytat: Sew w Styczeń 17, 2020, 11:01:13 PM
Ok. Dziękuję postaram się spróbować tego MX ale to dopiero w przyszłym tygodniu. Jednak proszę o mnie pamiętać
Pozdrawiam
Seweryn

Aby nie kupować tzw. kota w worku, może Cię również zainteresować ta recenzja systemu MX Linux. Co ważne recenzja jest po polsku i całkiem dobrze pokazuje niektóre z narzędzi dostępnych w systemie.

https://www.youtube.com/watch?v=hK-dyhV7QeE

Autor recenzji nie wiedział co prawda, że zaraz na początku przy uruchamianiu można od razu wybrać język polski (F2 Language i Polski) i stąd w filmie instalator jest po angielsku.

Natomiast warto pamiętać o tej możliwości, jeśli język angielski nie jest preferowany.

Sew

Witam ponownie,
Udało mi się uruchomić tego MX chociaż na pierwszy rzut oka wydawałsię dosyć dostępny jak dla mnie, to dla sprzętu był zbyt ciężki. Ponownie wróciłem do Puppy i udało mi się nawiązać połączenie wifi przez Freesbe jednak uruchomienie internetu zaczęło się duże przycinanie systemu. Czy z tym sprzętem nic nie zrobi?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum