Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Sparkylinux 3.6 problem z instalacją

Zaczęty przez XsebasX, Grudzień 13, 2014, 02:52:22 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

XsebasX

Witam!
Przy instalacji wyskakuje mi komunikat (zaraz po wpisaniu nazwy użytkownika):

Traceback (most recent call last):

  File "/usr/lib/live-installer/frontend/gtk_interface.py", line 828, in wizard_cb
    partitioning.build_partitions(self)

  File "/usr/lib/live-installer/partitioning.py", line 55, in build_partitions
    partition_setup = PartitionSetup()

  File "/usr/lib/live-installer/partitioning.py", line 210, in __init__
    self.disks = _get_attached_disks()

  File "/usr/lib/live-installer/partitioning.py", line 201, in _get_attached_disks
    size = str(int(float(size[:-1]) * (1024/1000)**'BkMGTPEZY'.index(size[-1]))) + size[-1]

ValueError: substring not found


Próbowałem wersji XFCE i LXDE w obu przypadkach ten sam efekt . Jaka może byc tego przyczyna ?

pavroo

Witaj
Po wpisaniu jakiej nazwy użytkownika?
System Live ładuje się automatycznie bez podawania jakichkolkiwk nazw lub haseł.
Uruchomienie instalatora również nie wymaga podawania tych danych.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

XsebasX

Chodzi o wpisanie nazwy i hasła użytkownika w INSTALATORZE, zaraz po tej zakładce wyskakuje błąd.

pavroo

#3
Czy uruchamiałeś system z dodatkowymi parametrami jądra?
Czy sprawdzałeś sumę md5?
Ile masz partycji, czy masz zainstalowane inne Linuksy na tym samym dysku?
Czy możesz przetestować iso w wirtualnej maszynie?

Edit:
Czy Twój komputer posiada BIOS czy EFI?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

XsebasX

#4
O parametrach jądra nic nie wiem wiec raczej nie.
Suma kontrolna się zgadza.
Co do partycji na dysku to:

Urządzenie Rozruch   Początek      Koniec   Bloków   ID  System
/dev/sda1            2048    31129599    15563776   83  Linux
/dev/sda2       102392640   625136399   261371880    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3        31129600    35547135     2208768   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda4        35547136   102391807    33422336   83  Linux


sda 1,3,4  są czyste; na sda2 są jakieś pliki ale to nie system Windows.

W VirtualBox'ie błąd nie wyskakuje i instalator przechodzi do partycjonowania dysku.

Mam BIOS

pavroo

Instalator może dzialać różnie na różnych maszynach.
Testowałem wszystkie wersje sparka przed wypuszczeniem na świat, a instalacji testowych wykonałem ponad 20.
Twój przypadek jak narazie jest pierwszy i dzięki za zgłoszenie.
Jeśli masz BIOS to spróbuj zainstalować starym instalatorem, który uruchomisz w systemie Live, w konsoli tekstowej, poleceniem:
sudo sparkylinux-installer gui
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

XsebasX

Działa system się zainstalował. 
Mam tylko pytanie co do Device Driwer Manager'a po próbie jego uruchomienia wyskakuje komunikat o tym ze nie można go uruchomić w sesji Live  i należy użyć opcji --force, uruchamia się dopiero z ta opcją a przecież to nie jest sesja Live.
Nie widzie tam zamkniętych sterowników dla ATI/Radeon, jak mogę je zainstalować?

pavroo

DDM jest aplikacją z zewnętrznego źródła, nie wiem dlaczego występuje problem - nie sprawdzałem.
Można go uruchomić w terminalu z opcją, która podałeś.

Nie jestem zwolennikiem zamkniętych sterowników, więc odsyłam Cię do wiki Debiana:
https://wiki.debian.org/ATIProprietary
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

XsebasX

Zostanę jednak przy otwartym sterowniku,  zamkniętego używałem gównie dla tego ze xorg nie wykrywa poprawnie rozdzielczości mojego ekranu ale już z tym sobie poradziłem. Bardzo dziękuje za pomoc.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum