Linuxiarze.pl Forum

Interfejs graficzny => Inne pulpity => Wątek zaczęty przez: Rockmaniak w Styczeń 19, 2021, 07:45:17 AM

Tytuł: Polecane środowisko graficzne
Wiadomość wysłana przez: Rockmaniak w Styczeń 19, 2021, 07:45:17 AM
Cześć!

Poszukuje dla znajomej używanego laptopa, na którym stanie linux mint. Nie gra w gry i trochę skarżyła się na dziesiątkę. Do tysiąca złotych na allegro widziałem i3 i i5 od 3 do 6 generacji. Moje pytanie brzmi: Czy Cinnamon poradzi sobie na czymś takim? Szukam i szukam wymagań minimalnych ale nigdzie info o procesorze z zintegrowaną grafiką. Sam kiedyś miałem Celerona i Cinnamon no nie dawał rady. Dlatego chcę się dopytać, ostatnio mało siedzę w hardware i mam mało czasu, dlatego pytam się was.
Tytuł: Odp: Polecane środowisko graficzne
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 19, 2021, 10:32:38 AM
Na wymagania minimalne nie zważaj. CPU sobie bez problemów winno poradzić, zwłaszcza i5. Więcej RAM to większy komfort pracy, zatem zainwestowałbym w szybszy i większy RAM.
Osobiście małżonka używała Cinnamon na jakimś Intel Celeron N nowszej generacji (jeśli pamiętam) z 4GB RAM. Główne zastosowania w jej przypadku, to przeglądanie netu, jakieś filmiki, rzadko kiedy coś napisać w LO. Działało w zasadzie bez problemów. System Arch Linux.
Tytuł: Odp: Polecane środowisko graficzne
Wiadomość wysłana przez: Albedo 0.64 w Styczeń 27, 2021, 12:32:03 PM
Cinnamon nie będzie przeszkodą, u mnie na starszej generacji CPU dawał radę. RAM to też nie jest problem, Linux Mint Cinnamon zajmie 700 - 800 MB a po optymalizacji autostartu 600 - 700. Bardziej zwracaj uwagę na kartę graficzną bo jakaś egzotyczna może tu namieszać. Najlepszym wyborem będzie integra typu Intel HD Graphics. A jeśli LM i Cinnamon to radzę LMDE zamiast wersji ubuntowej. Długo używałem LM/LMDE i z mojego doświadczenia wynika, że wersja na Debianie jest lepsza. Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: Polecane środowisko graficzne
Wiadomość wysłana przez: LinGruby w Styczeń 27, 2021, 05:12:21 PM
osobiście zamiast linux mint mogę polecić lxle

https://www.lxle.net

lekkie i przyjazne dla użytkownika moja 88 letnia Babcia śmiga na lapku...
a i Ciotka pozazdrościła i jej też postawiłem...
Tytuł: Odp: Polecane środowisko graficzne
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Luty 12, 2021, 09:19:52 AM
Jak znajoma lubi ładne rzeczy, to przy lxle powie "no urocze" i pogodzi się z Windowsem.

Z tymi lapkami, polecam bardzo dokładnie czytać opis i rozumieć "lekkie ślady używania" jako "zaraz pęknie zawias". Dlaczego tak? Bo ceny lapków bardzo teraz podskoczyły, a sporo lapków się wyprzedało na początku przechodzenia na zdalne aktywności. Wydaje mi się, że teraz sklepy uznają, że sprzedadzą i tak cokolwiek, a też nie wierzę, że coś nierozwalonego z intelem 6 gen. sprzedają za kwotę do 1000 zł.
Tytuł: Odp: Polecane środowisko graficzne
Wiadomość wysłana przez: rzax666 w Marzec 23, 2021, 06:47:57 AM
haha to ja (ivybridge) 3gen?  za nowy tyle dalem ;DD  smieszy mnie milosc do laptopow .. to jest tragedia ...   wyglad jest bardzo wazny .. chociaz plasma/kde to nie tylko wyglad ...  nie ma zadnej roznicy w "szybkosci" miedzy kde a jakims bieda cinamonem ... omg ten cinamom uzywa java skryptow - hahahah -  dzielo minta - o tej dystrybucji najlepiej mowi to ze potrzebowali pol roku na dodanie chromium jak ubuntu je usunelo ...  zbyt przyjazne dla uzytkownika byl mint korporacje musialy go zepsuc ...