Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wybór dystrybucji (Thinkpad x130e) słaby sprzęt [ROZWIĄZANO]

Zaczęty przez lolek_250, Czerwiec 24, 2020, 10:18:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lolek_250

Cześć, chcąc zacząć uczyć się korzystania z Linux'a stoję przed wyborem odpowiedniej dla mnie dystrybucji. Jeśli chodzi o Linux jestem totalnie zielony, raz przy zabawie starym komputerem z Pentium 4 zainstalowałem na nim Lubuntu 16.04 LTS, lecz szybko to zmieniłem na Windows XP, by pograć w GTA San Andreas. Teraz do Linux kupiłem sobie ThinkPad x130e:

-AMD E-450 APU (64 bit)
-2 GB Ram
-200 GB HDD


I teraz przychodzę do was z pytaniem co wybrać? Czy zostać przy Lubuntu, Xubuntu czy np. jakiś Arch czy coś (byle by było to dosyć lekkie z uwagi na 2 GB RAM) Z góry dziękuję za wszelkie starania :)

Piotr_1988

#1
Wątków z pytaniem o Linuxa na słaby sprzęt jest na forum bardzo wiele, więc możesz sobie je poprzeglądać.

Chyba ważniejszy od wyboru dystybucji jest wybór środowiska graficznego, które będzie lekkie i z którego obsługą będziesz się dobrze czuł. Spośród tych popularnych praktycznie dowolne środowisko graficzne możesz mieć na praktycznie dowolnej dystrybycji Linuxa.

2 GB RAMu to nie jest aż tak bardzo mało; zrób sobie też ze 4 GB swapu. Przypuszczam, że Fedora 32 Xfce na Twoim sprzęcie by w miarę pociągnęła (obecnie używam i jest to na ten moment dla mnie najmniej problematyczna dystrybucja, jaką miałem). Jest też MX Linux (gdy jest odpalany z SysV init, jest chyba ze 150 MB RAMu lżejszy od Fedory przy Xfce), ale w przypadku ThinkPada na MX Linux 19 prawdopodobnie będziesz musiał sobie rozdłubać konfigi, by trackpoint działał poprawnie, co zdołałem zrobić dopiero z wiki Archa. Godny polecenia jest też SparkyLinux o wadze chyba zbliżonej do Fedory przy tym samym środowisku graficznym. Lubuntu i Xubuntu już znasz .
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

pavbaranov

Coś co ma:
1. zamiast środowiska graficznego - menedżera okien jak np. OpenBox, FluxBox lub JWM (najbardziej z wyglądu zbliżone do WinXP) - wyszukiwarka na np. distrowatch.com
2. dostęp do "lekkiej" przeglądarki internetowej (żaden Chrome/-ium, a Firefox trzeba by mocno okiełznać),
3. dobre wiki i dobre wsparcie (czyli jest w miarę znane, ma forum, które jest czynne itp.)
Przeglądnij - wróć z propozycjami. Wstępnie to np. MX z Fluxbox (na forum jest kilka wpisów o nim), Puppy Linux, BunsenLabs...

PS. A propos Arch - on jest taki, jakim go sobie poukładasz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum