Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Dostawcy (darmowej) poczty elektronicznej w Polsce

Zaczęty przez TataPingu, Lipiec 11, 2019, 11:26:50 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

TataPingu

Witam, tym razem ja potrzebowałbym, nie tyle co pomocy, ale dorady.
Chodzi o, jak w tytule, jakiegoś polskiego i solidnego dostawcę poczty email.

Rzecz w tym, że przed iluś tam laty, krewniak założył mojej teściowej konto pocztowe pod Google (gmail). Istotne w tym wszystkim jest to, że kilku z nas (rodzina) za pomocą "webmail" kontrolujemy jej korespondencję (ze względów bezpieczeństwa, teściowa jest w takim wieku, że nie potrafi rozpoznać zagrożeń). Robimy to z różnych miejsc w Europie.
Dotychczas wszystko funkcjonowało względnie OK, ale, jak zapewne co poniektórzy już zauważyli, Google staje się coraz bardziej pazerne na informacje. To, że w ostatnim okresie, jak sami twierdzą, "ze względów bezpieczeństwa" procedury logowania stają się coraz bardziej skomplikowane (np. zalogowanie się do webmaila z innego sprzętu, czy regionu wymagało dodatkowego potwierdzenia emailem), to było jeszcze do "strawienia".
Wczoraj jednak, gdy chiałem się zalogować do konta teściowej, dostałem lapidarny komunikat, że "pomimo prawidłowego hasła, konto jest zablokowane do momentu potwierdzenia z telefonu (smartfonu)"...

No cóż, nie byłoby problemu, gdyby jej konto mailowe powiązane byłoby ze smartfonem (i jakimś numerem), ale, jak już wcześniej wspomniałem, konto założone było lata temu i nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek telefonem!

W tym przypadku, by dostać się do własnego konta mailowego Google ZMUSIŁO moją teściową do podania swojego numeru telefonicznego!
I to jest powodem, żeby zrezygnować z ich usług na zawsze.

Stąd moja prośba o doradę i polecenie jakiegoś solidnego, najlepiej polskiego (darmowego) dostawcy poczty elektronicznej...
- istotne jest, by pocztę można było obsługiwać poprzez webmail, ale także IMAP i POP...

gosc

Praktycznie każdy większy portal typu onet, wp, interia ... ma darmową skrzynkę z webmail, imap, pop3 ... bez wydziwiania w stylu gmail

robson75

#2
Cytat: TataPingu w Lipiec 11, 2019, 11:26:50 AM
Wczoraj jednak, gdy chiałem się zalogować do konta teściowej, dostałem lapidarny komunikat, że "pomimo prawidłowego hasła, konto jest zablokowane do momentu potwierdzenia z telefonu (smartfonu)"...
Cóż, ja też miałem taki przypadek ze 2 razy, a powodem zablokowania konta jest jego zabezpieczenie, najwidoczniej zablokowane konto mailowe logowało się z innego urządzenia, i wtedy google wysyła alert z powiadomieniem o sprawdzenie aktywności i potwierdzenie że to rzeczywiście właściciel się logował. Jeżeli nie potwierdzisz przez jakiś czas tego alertu, konto zostaje zablokowane.
A do odbierania i wysyłania poczty polecam starego dobrego Thundrebird-a, a nie jakiegoś gmail-a, dobrze tez dodać do panelu xfce4-mailwatch-plugin, który Cie informuje o nadejściu nowej poczty.

Cytat: TataPingu w Lipiec 11, 2019, 11:26:50 AM
W tym przypadku, by dostać się do własnego konta mailowego Google ZMUSIŁO moją teściową do podania swojego numeru telefonicznego!
I to jest powodem, żeby zrezygnować z ich usług na zawsze.
Przecież jak Twoja teściowa zakładała konto, to musiała podać swój numer tel.
To nic innego jak tylko weryfikacja danych użytkownika.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

ciubaka

Bardzo dobrze konfigurują się w klientach poczty wszelkie adresy onetu. Niestety strasznie dużo spamu i reklam na nie wlatuje, z trzech posiadanych najlepiej sprawuje mi się końcówka vp.pl . Korzystam też poza gmailem (którego też nie lubię, ale mam androidy przecież) z portalu poczta.pl, to działa nieźle i prawie nic tam nie wpada głupiego. Tyle że konfiguracja w klientach już nie jest taka przyjazna i czasem się coś podwiesić potrafi na dzień-dwa ...

pavbaranov

Tyle, że onet, wp, interia - wszystko to chodzi na... google'u :)
Niekiedy własne konta pocztowe oferują dostawcy internetu, telewizji kablowej. Sprawdź zatem u dostawcy internetu teściowej, czy czegoś nie ma w ofercie i sprawdź.
Tutaj masz porównanie chyba najpopularniejszych: http://www.mamkomputer.info/ranking-najlepszych-darmowych-kont-pocztowych/. Być może dobrą alternatywą będzie poczta na yahoo, czy nawet na MS.

ciubaka

Ale onet nie wymaga autoryzacji przez telefon :-) Tyle że spamem potrafi zarzucić :-(

TataPingu

#6
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi...

Link, który podrzucił Kol. Paweł jest bardzo interesujący...
- szczególnie te komentarze...
OK, jasne, często autorami są niedoświadczeni użytkownicy, ale, gdy przeanalizować symptomy o których piszą, można dojść do smutnych wniosków...
- tak, jak gdzie indziej, w Polsce jest podobnie, jeśli chodzi o freemail...

No cóż, pozostaje, albo sprawdzić dostawcę internetu teściowej, ale nawet gdyby miał opcję mailowego konta, to na ile zostanie jej dostawcą ?
- wiadomo, starsza osoba, która patrzy na ceny, dzisiaj ten, jutro tamten... :(
albo ewentualnie wyszukać sobie jakiegoś płatnego, ale rzetelnego dostawcy poczty....
- w sumie, 40-60 PLN/rok to żaden wydatek...

@robson75
"Przecież jak Twoja teściowa zakładała konto, to musiała podać swój numer tel."
- nie, mojej teściowej założono konto w czasach, gdy jeszcze nie było to wymagane, a Google dopiero "raczkował" (wtedy jeszcze Yahoo bardziej się liczyło), a smartfony dopiero powstawały....
Wystarczyło wymyślić sobie adres mailowy i hasło....

A co do clienta emaila, to fakt w przypadku teściowej Thundrebird to optymalny program (oczywiście, na jej lapku siedzi pingwin :) )
Nie zawsze jednak jest to wygodne oprogramowanie. Ja np. prowadzę bardzo rozległą korespondencję z wieloma osobami (firmami). Maile zawierają często bardzo duże załączniki. Ze względów proceduralnych załączniki zostawiam w wiadomościach. A, że korespondencję sortuję po nazwie firmy i roku, często plik "roczny", który tworzył Thundrebird stawał się tak wielki, że nie wystarczało RAMu i w użyciu był SWAP...
- pomimo, że sprzęt stosunkowo nowy, całość zaczynała niemiłosiernie "mulić"...
Najlepszym wyjściem było przejście na Claws-Maila....
- program ma zupełnie inny system zapisu na HD i pomimo, że mój /home/user/Mail ma ponad 65 GB, nie ma żadnych problemów z prędkością pracy lapka...

Reasumując, z jednej strony technika tak się rozwinęła, że korespondencja mailowa jest już standardem, a z drugiej strony "wymusza" się na użytkownikach, by, nie dość, że płacić dostawcom internetu, to jeszcze dostawcom poczty elektronicznej (bez spamu, reklam i działającej prawidłowo)...

Przed wprowadzeniem tzw. certyfikowania nie było problemu postawienie sobie własnego mini-serwera mailowego (i bycia niezależnym od tych wszystkich "śmieci"), obecnie, nie mając własnej domeny, nawet gdyby się takowy zrobiło (używam jeszcze na własnym serwerze, ale tylko do wysyłki i odbioru pomiędzy moim serwerem <-> MX dostawcy, wcześniej można było wysyłać bezpośrednio do odbiorcy), to maile i tak nie dotrą do odbiorcy, ponieważ zostaną "odrzucone jako spam" przez rejestrowanych dostawców poczty...

Po prostu nie chciało mi się tym zajmować, ale widzę, że chyba już przyszedł czas coś zmienić w tym temacie i w pierwszym rzędzie "wyszykuję" lapka teściowej...
- w gruncie rzeczy jej pocztę i tak ściągam poprzez POP na lokalny sprzęt

Jeszcze raz dzięki, ale widzę, że żaden z dostawców się nie nadaje...
- a teraz planuję wykorzystać jednego z poniższych:

https://protonmail.com/pl/security-details
https://tutanota.com/pl/

pavbaranov

Z protonem - prawdopodobnie będziesz miał spore problemy z dostaniem się z kilku urządzeń równocześnie. Mogę się jednak mylić. Z tego co pamiętam jednak, to tam autoryzacja była na mocno pierwszym planie. Przynajmniej jak zaczynał.

Jeśli dla teściowej nie jest problemem otrzymywanie kilku spamiarskich maili dziennie, to poleciłbym onet.pl - dość dobrze się to sprawuje, w miarę pojemne i raczej bezawaryjne (mam tu drugie konto od około pół roku). Interfejs webowy też łatwiejszy do ogarnięcia od gmailowego (na którym jest oparty; dostawcy, nie interfejsie). W o2 miałem więcej spamu, ale to było dawniej. Jak jest obecnie - nie wiem. Generalnie każde darmowe konto generuje spam. Większy bądź mniejszy.

Jeśli chodzi o płatne konta. Moje doświadczenie jest takie: albo wybierasz uznaną, długo działającą firmę i konto będzie raczej droższe, albo możesz się liczyć z tym, że firma dzisiaj jest, a jutro jej nie będzie. Niestety niekiedy bez zapowiedzi. Różnie też bywa ze stałością dostarczania tej usługi, a wówczas trzeba zgłaszać problemy techniczne itp. itd. z czym teściowa sobie po prostu nie poradzi. Raczej odradzam. Bazuj na tych rozwiązaniach, za którymi stoi jakaś wystarczająco duża i stabilna firma.

Fibogacci

#8
Cytat: TataPingu w Lipiec 11, 2019, 04:55:54 PM

https://protonmail.com/pl/security-details
https://tutanota.com/pl/


Tutanota odkryłem kilka dni temu (niemiecki start-up, relatywnie młoda firma, ale w szybkim rozwoju).

Co prawda, nie jest możliwe używanie jej z klientami poczty np. Thunderbird, ale to ze względów technicznych (szyfrowanie maili i skrzynki).

Wersja free skrzynki ma pojemność 1 GB.

Wersje premium są relatywnie tanie.

Oprogramowanie jest open-source, więc można sprawdzać.

appImage w wersji beta działa na MX.

Może to nie jest opcja dla teściowej, ale i tak warto rzucić okiem, w czasach różnego spamu i ogólnego zaniku prywatności. Projekt pewnie będzie się rozwijał dynamicznie.

Ciekawostka, w 2 miesiące zrobili i wdrożyli wersję kalendarza (zarządzanie zadaniami), również szyfrowaną.


TataPingu

Cytat: pavbaranov w Lipiec 11, 2019, 05:11:52 PM
Z protonem - prawdopodobnie będziesz miał spore problemy......

Jeszcze nie testowałem, jak już pisałem, nie miałem ochoty tym się zajmować...
- najwyżej nie zamknę wątka, potestuję i zdam relację...

Cytat: pavbaranov w Lipiec 11, 2019, 05:11:52 PM
Jeśli dla teściowej nie jest problemem otrzymywanie kilku spamiarskich maili dziennie, to poleciłbym onet.pl - dość dobrze się to sprawuje, w miarę pojemne i raczej bezawaryjne (mam tu drugie konto od około pół roku). Interfejs webowy też łatwiejszy do ogarnięcia

Oneta znam, a właściwie trochę znałem, sam miałem tam konto...
- piszę "miałem", bo po dłuższym nieużywaniu onet chyba je zlikwidował...
W każdym bądź razie nie mogłem się więcej na nie zalogować... :(
Co się tyczy interfejsu i teściowej, to tematu w ogóle nie ma...
- w ogóle tego nie używa, jak pisałem, dla niej przygotowałem Thunderbirda z POP3, który ściąga jej maile lokalnie. To chodzi o nas ("zdalna kontrola" skrzynki)...

Cytat: pavbaranov w Lipiec 11, 2019, 05:11:52 PM
Jeśli chodzi o płatne konta. Moje doświadczenie jest takie: albo wybierasz uznaną, długo działającą firmę i konto będzie raczej droższe, albo możesz się liczyć z tym, że firma dzisiaj jest, a jutro jej nie będzie. Niestety niekiedy bez zapowiedzi. Różnie też bywa ze stałością dostarczania tej usługi, a wówczas trzeba zgłaszać problemy techniczne itp. itd. z czym teściowa sobie po prostu nie poradzi. Raczej odradzam. Bazuj na tych rozwiązaniach, za którymi stoi jakaś wystarczająco duża i stabilna firma.

Chmmm..., będę mieć to na uwadze....

TataPingu

Cytat: Fibogacci w Lipiec 11, 2019, 05:20:31 PM
Może to nie jest opcja dla teściowej, ale i tak warto rzucić okiem, w czasach różnego spamu i ogólnego zaniku prywatności. Projekt pewnie będzie się rozwijał dynamicznie.

Na pewno tym się zainteresuję, bo pomimo, że prywatnie na razie jestem zadowolony z moich dostawców poczty, to coraz większa inwiligacja zaczyna mnie powoli drażnić....
- prawdopodobnie ten sposób dostarczania tych usług to przyszłość....

Fibogacci

Cytat: TataPingu w Lipiec 11, 2019, 08:17:09 PM
Na pewno tym się zainteresuję, bo pomimo, że prywatnie na razie jestem zadowolony z moich dostawców poczty, to coraz większa inwiligacja zaczyna mnie powoli drażnić....
- prawdopodobnie ten sposób dostarczania tych usług to przyszłość....

W zasadzie to nawet teraźniejszość, bo temat jest 'na czasie'.

Teksty po angielsku, ale właśnie dotyczą prywatności i bezpieczeństwa.

https://tutanota.com/blog/posts/why-a-backdoor-is-a-security-risk/

https://www.politico.com/story/2019/06/27/trump-officials-weigh-encryption-crackdown-1385306

TataPingu

#13
Witam ponownie Kolegów,
- jeszcze mam jedno pytanko, a mianowicie, ciekawy jestem Waszych opinii o:

https://konto.gazeta.pl/konto/rejestracja.do


Edyt
Znalazłem w sieci następujące ciekawostki:

https://publicystyka.ngo.pl/masz-skrzynke-pocztowa-na-gazeta-pl-i-nie-wiesz-co-sie-dzieje-wyjasniamy

https://www.spidersweb.pl/2015/10/poczta-gazeta-pl-problem.html


Co prawda, było to kilka lat temu, więc, teoretycznie, serwer mailowy "gazety" powinien już dawno być doprowadzony do stanu "używalności", ale....
- co o tym myślicie ?

ciubaka

Ja co prawda mało używałem konta z gazety, ale w końcu się go pozbyłem, bo się coś bez przerwy wieszało pod klientami poczty, czy to evolution, czy thunderbird czy foxmail czy innymi. Więc osobiście uważam że konta onetu są lepsze niż gazety, zwłaszcza że tam też szły reklamy. Z tego co widzę u siebie - im mniej człowiek poda adresów mejlowych w różnych ankietach czy subskrypcjach, tym mniej spamu do niego przychodzi. Mój adres na .vp.pl praktycznie jest tylko do korespondencji i tam prawie nic nie wlatuje, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych, które śmieciem są zasypywane, po kilka dziennie. Spróbuj tego adresu poczta.pl, on jest niezły, ciężko się co prawda konfiguruje pod klientem poczty, ale Ty się znasz, więc dasz radę. Możesz sobie go przecież najpierw przetestować zanim komuś oddasz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum