Linuxiarze.pl Forum

Oprogramowanie => Multimedia => Wątek zaczęty przez: WunderWungiel w Listopad 09, 2020, 08:12:29 am

Tytuł: Sterowniki do kamery "Creative Webcam Live! Motion"
Wiadomość wysłana przez: WunderWungiel w Listopad 09, 2020, 08:12:29 am
Witam!
To moja pierwsza wizyta na forum, więc proszę o wyrozumiałość w kwestii moich błędów. Mam laptopa Lenovo ThinkPad X220 z systemem Linux Mint 20 Cinnamon zainstalowanym obok Windows 7 Ultimate. Laptop nie posiada wbudowanej kamery, więc dokupiłem sobie osobną - Creative Webcam Live! Motion. Miała dołączoną oryginalną płytę ze sterownikami - niestety tylko na Windowsa. Na Win 7 zainstalowałem sterowniki z płyty bez większego problemu, kamera działa, obraz normalnie się wyświetla na G Meet, Skype itp. serwisach.
Jednak na Linuxa nie znalazłem sterowników, i kamera nie działa po podłączeniu jej do portu USB. Próbowałem zainstalować narzędzie vl4-utils Po wpisaniu komendy v4l2-ctl --list-devices terminal zwraca taką odpowiedź: nazwa_użytkownika@nazwa_komputera:~$ v4l2-ctl --list-devices
Creative WebCam Live! Motion (usb-0000:00:1d.0-1.2):
/dev/video0
Więc wykrywa podłączoną kamerę. Na VLC, gdy wybiorę lokalizację kamery obraz się wyświetla. Gdy wchodzę jednak na np. G Meet przez Firefox, kamery nie widać - strona zwraca błąd o braku kamery. Czy jest jakiś sposób, sterowniki czy program powodujący, że ta kamera zadziała na Linuxie? Bardzo proszę o pomoc!
Pozdrawiam