Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z zainstalowaniem SparkyLinux „Annagerman

Zaczęty przez lukasz, Luty 06, 2015, 02:07:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

lukasz

Witam, nie mogę za chiny zainstalować wersji pobranej z SourceForge: SparkyLinux 3.6 LXDE i586 1.48GB nagrywałem na cd i pendrive, podczas gdy dochodzi do wybierania partycji wyskakują jakieś błędy z liber i instalacja nie może być kontynuowana co robić, czyżby obraz był uszkodzony czy co ? 

pavroo

Witaj
Instalator czasami nie chce współpracować.
W takim przypadku uruchom "stary" instalator, w terminalu:
sudo sparkylinux-installer gui
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

pavroo ruszyło, ale teraz jak dochodzi do GParted to to szuka partycji bardzo długo, chciałem przejść na Sparkiego ale chyba nie będzie mi to dane, z tą wersją są tylko same problemy, żeby normalnie nie można było zainstalować ? to co ja mam teraz zrobić ? już 20 minut szuka mi tych partycji  :(

pavroo

To nie ze sparkiem są problemy a z Twoim dyskiem.
Skoro w obydwu instalatorach proces instalacji zawiesza się na programie partycjonującym to powinieneś sprawdzić co powoduje błąd. W tym przypadku będzie to dysk.
Odpal Sparky, uruchom terminal i poleceniem:
sudo fdisk -l
pokaż co tam masz.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

#4
Dysku wina wyjąłem baterię na płycie głównej, potem zrobiłem defragmentacje partycji, zainstalowałem system na płytę i się udało zainstalować z poziomu tekstowego, ale ważne, że poskutkowało, system zainstalowany mam nadzieje, że się nie wysypie, po instalacji zrobiłem tylko instalacje pakietów językowych i pełną aktualizację systemu, jeszcze pavroo coś zrobić ?

Edit: Jak kliknalem pelna aktualizacje, to cos tam o GRUB wspomnialo dalem nie i po aktualizacji teraz jak laduje sie ten pasek systemowy to przerywa na polowie i system mi sie nie chce zaladowac, chcialem dac tak, ale nie moglem bo co wybralem partycje byla takim kwadratem czerwonym oznaczona to pisalo ze nie wybralem jej niby, tam jakims specjalnym klawiszem trzeba zaznaczyc ?

Nie da sie tego jakos naprawic ? bez ponownej instalacij ?


pavroo

Dostałeś aktualizację bootloadera GRUB.
Zaznaczenie opcji /dev/sda wskaże na zainstalowanie grub właśnie w tej lokalizacji.
Jeśli tego nie zrobiłeś to masz problem.
Możesz uruchomić Sparky live z płyty lub usb i wybierając z menu program Boot Repair możesz naprawić GRUB.
W przeciwnym wypadku reinstalacja.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

pavroo dzieki, odpalilem ten boot repair i skanuje juz z dobre 20 minut, teraz pisze scanning systems os - prober to dobry znak, czy czeka mnie ponowna instalacja ?

pavroo

Poczekaj aż skończy.
Przeczytaj również krótki opis użycia tego programu:
http://linuxiarze.pl/boot-repair/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

#8
1h czekalem i sobie darowalem, zrobilem tak:

Format partycji na NTFS
Zainstalowanie systemu Windows XP
Utworzenie jeszcze jednej partycji NTFS i tam chcialem zainstalowac Sparky z nadzieja ze GParted znajdzie mi dyski, niestety powtorka z poprzednim skanowaniem wrocila z bolem serca  :(
Restart biosa i wyjecie bateri tez nie pomoglo

Do komputera mam podpiety dysk SATA 80gb za pomoca http://obrazki.elektroda.net/38_1214551479.jpg dzisiaj juz chyba nic nie wykombinuje, jutro odepne te urzadzenie na plycie glownej, jak nie pomoze to chyba sie podaje i wracam na trupa xp, bo widocznie jestem chyba skazany na niego, nie chce innej dystrybucji, wczesniej jak te zainstalowalem smigala pieknie do czasu GRUB i usmiech z twarzy mi znikl gdy nie moglem zaladowac systemu, pavroo gdybym mial walniety dysk to by xp sie niezainstalowal przed instalacja linuxa pokazalem ten dysk speca od takich zeczy na elektroda, napisali ze moge instalowac linuxa, kurde na serio nie mam pojecia o co chodzi, czemu GParted nie moze mi znalesc tych dyskow.

W terminal wpisalem sudo fdisk -l nic sie nie dzieje kompletnie nic.

pavroo

#9
Cytatczemu GParted nie moze mi znalesc tych dyskow.
Kurcze, dopiero teraz mówisz: dysków???
Co na nich dokładnie masz?
Jeśli na jednym chcesz mieć np. dwa systemy: Xp i Linux, to odepnij drugi (z danymi) i każdy następny.
Instalację zrób z jednym dyskiem podłączonym do płyty.
Spotkałem się z podobnymi przypadkami/błędami instalacji z więcj niż jednym podłączonym dyskiem.
Drugi dysk podłączysz później.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

pavroo chyba rozkminiłem o co chodzi z tym GParted, za którymś razem startuje, ale dla świętego spokoju jeszcze raz wszystko zrobilem:

Odlączyłem komputer wyjąłem baterie na płycie głównej, odłączyłem adapter ata - sata podłączyłem jeszcze raz, zmieniłem kabel na dysku do molexa p7, następnie ustawiłem w biosie cd - hdd 0, wrzuciłem płytę do napędu z linuxem i odpaliłem tryb live, następnie uruchomiłem GParted skanowanie się nie udało, chciałem odpalic drugi raz GParted jednak się nie udało, wylogowałem się i ponownie zalogowałem na live odpaliłem GParted partycje znalazło  :o potem tylko zrobiłem czystą partycje tylko na linuxa, xp wywaliłem, odpaliłem instalacje z tektowej instalacji i zainstalowałem, pavroo teraz chce zrobić aktualizacje, jak wyskoczy to okno od GRUB to jakim klawiszem się wybiera dysk i zaznacza tak ?

pavroo

#11
Jeśli dojdziesz do konfiguracji GRUB podczas aktualizacji to wybierz /dev/sda (nie /dev/sda1 /dev/sda2, etc.) jeśli masz jeden dysk, klawiszem 'Spacja' i potwierdź 'Enter' aby przejść dalej.

Jeśli wyskoczy również informacja typu: wiadomość dla użytkownika root i aktualizacja się zatrzyma na tej wiadomości, to klawisz 'q' (quit - wyjście) zamyka wyświetlanie wiadomości.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

pavroo zainstalowałem na  /dev/sda tak jak radziłeś, zresztą poznałem dysk wszystko pomyślnie się zakończyło, więc wyłączyłem komputer i uruchomiłem ponownie system wystartował jak rakieta i działa, bardzo dziękuje pavroo za pomoc i poświęcony czas, dobrze, że nad systemem czuwają takie osoby jak ty :), pozdrawiam, idę się cieszyć Sparkym  ;D

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

lukasz

Tylko nie wiem jak długo się będę cieszył, już raz się wysypał i podczas uruchomienia tak jak by GRUB się sypał, tak wyglądało, jak ładowało system to jakiś error wyskoczył z sata2, nie wiem o co chodzi, na razie działa, zmieniłem kabel sata od dysku na inny i jak na razie chodzi, pavroo wcześniej zawiesił mi się system, nic nie mogłem zrobić, to dałem reset, i potem sobie tak pomyślałem czy nie lepiej w biosie dać hdd - 0 i cd zamiast cd - hdd - 0 i tak zrobiłem, po wciśnięciu magicznego resetu nagle nie było już błędów i system wystartował jak rakieta 1h:25 min i na razie zero zawieszenia, może się udało, jak coś się zmieni napiszę, mam nadzieje, że nie będę musiał, na razie działa.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum