Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Regulacja jasności ekranu

Zaczęty przez ciubaka, Wrzesień 20, 2018, 10:13:32 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pavbaranov

Może pytanie głupie, ale jak Ty instalujesz te kernele liquoriksa? Piszesz "ściągnąłem na dysk"... Dlaczego nie z repozytorium, aptem, skoro to repozytorium masz dodane. Jeśli jednak dobrze się domyślam, to z Twoich słów wynika, że instalacja odbywa się z lokalnego pakietu. Przeszukaj zatem dysk pod kątem *-liquorix-*, np. z pomocą locate (jeśli masz zainstalowane, jeśli nie - zawsze warto doinstalować). Jeśli masz te paczki na dysku, spróbuj je ponownie zainstalować (przez dpkg), a następnie odinstalować.

ciubaka

generalnie próbuję z terminala, komendami od Ciebie
ale jak widac w odpowiedziach komputera, on ciągle chciałby naprawić likier 4.17
zamiast go wywalić i wgrać 4.18
uruchamiałem się z jądra nielikierowego, tego w wersji najstarszej z trybu zaawansowanego uruchomienia
ale to też nie działa
próbowałem też aptusem
i z repozytorium i z dysku (ściągnięty pakiet na pulpit)
ale to nie działa, chociaż aptus pisze że zrobił
próbowałem też wgrać jądro 4.18 wg porad z DUG
to znaczy dać mu ścieżkę dostępu do pliku systemowego i normalnie upgrade
ale ta ścieżka nie chce mi się zapisać, komputer odmawia zapisu
i nic nie wychodzi
może jakbym miał ten pakiet 4.17 na kompie to by się aptusem naprawił?
i potem zaktualizował?
ale jak go zdobyć?
skąd?
cały feler wyszedł zapewne przy przerwanej aktualizacji systemu w wakacje
niby działa, ale nic już nie można ani zaktualizować, ani dograć
czyli martwy system
do internetu i poczty jedynie
:-(

pavbaranov

Cytat: ciubaka w Październik 05, 2018, 10:30:26 AM
generalnie próbuję z terminala, komendami od Ciebie
To raczej nie jest możliwe, bo się tu nie wypowiadałem. Z terminala można instalować przez apt i wówczas instaluje z repozytorium, a można coś ściągnąć na dysk i zainstalować przez dpkg. Zatem w jaki sposób zainstalowałeś ten kernel 4.17 (bo o niego przede wszystkim chodzi)? Masz gdzieś ten kernel? Pytam, bo tej wersji kernela w liquorix już nie ma (jest 4.17, ale w innej wersji).

Jeśli nie masz tej wersji 4.17 w pliku deb, to przeszukaj za nią net. Może gdzieś będzie. Ściągnij na dysk i spróbujemy (aczkolwiek pewnie ktoś lepiej Ci podpowie ode mnie; ja debianowatych nie używam z 6-7 lat). Jeśli nie znajdziesz, to może zwróć się do autora liquoriksa - może on gdzieś taki kernel zachował i jest Ci w stanie go przesłać.
Jeśli się nie uda, to prawdopodobnie trzeba zastosować będzie bardziej forsowne rozwiązania (są takie).

ciubaka

Przepraszam za omyłkę.
To z rozpędu, masz podobny link do admina, pavroo.
Tak na oko oczywiście podobny.
Liquorix instalował się systemowo sam, przy aktualizacjach systemu.
Pewnie go nie ma nigdzie w komputerze, nie wiem, nie bardzo się na tym znam.
Jakby był to aptus w sparky pewnie by go naprawił.
Któraś aktualizacja padła wraz z zasilaniem komputera.
Niby wszystko działa, ale nic nie można zrobić z systemem.
W necie nic nie znalazłem.
Nowsze wersje nie chcą się nadpisać.
Stara nie daje się usunąć.
Impas.

pavbaranov

Nie ma za co.
Cóż... wiem już dlaczego debów nie lubię ;)
Ok, spróbujmy tak. Zobacz czy masz u siebie polecenie locate. Jeśli tak, to wydaj mu:
locate liquorix
i pokaż wynik.
Jeśli nigdy nie używałeś tego polecenia, a je masz, to wydaj mu wcześniej polecenie:
sudo updatedb
Jeśli nie masz locate, to zainstaluj pakiet mlocate.

Jeśli nie masz locate, a masz jakiś program, który dobrze przeszukuje cały dysk (wszystkie partycje) za plikiem, który w nazwie ma jakieś wyrażenie (tu liquorix), to możesz użyć tego programu.

PS: Polegam na pamięci. Paczka mlocate może mieć nieco inną nazwę.
PS2: Kernel - jeśli z repozytorium - to wziął się u Ciebie z repo liquorix. Ten kernel przygotowuje niejaki damentz. Tu masz stronkę kernela: https://liquorix.net/. Jeśli nie odnajdziesz tego kernela na dysku, to może uda Ci się z damentzem skontaktować przez gita lub forum, albo z jakimkolwiek innym użytkownikiem tego kernela, który podeśle Ci go (dokładnie tę samą wersję).

ciubaka

#35
przepraszam że tak późno, ale w weekendy remontuję mój dom
za chwilę wynik z locate
dużo tego wysypało

Edit 1.
coś źle robię
nie sposób tego przekleic na forum
jest więcej niż 20000 znaków
nawet skopiować całości w terminalu nie idzie
chyba nie tędy droga
:-(

Edit 2
to forum likieru też jakoś  mnie nie chce do siebie dopuścić po rejestracji :-(

@ciubaka. Nie twórz postów jeden pod drugim. Korzystaj z opcji edycji.

ciubaka

Uprzejma prośba o pomoc w naprawieniu/usunięciu tego pakietu likieru, który się u mnie zawiesił w sparky.
Albo o wskazówke ze się nie da i daj se chłopie spokój.
Pozdrawiam.
Ciubaka vel pavbak.
ps . żadna koncepcja nie działa na razie :-(

pavbaranov

Koncepcję masz tu: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3004.msg15806.html#msg15806 i jedyne, co mogę powiedzieć, że coś z locate robisz źle, albowiem nie jest możliwe, abyś miał 20000 znaków, po wyszukaniu "liquorix". Jeśli jednak, to są serwisy jak np. pastebin, wklej itp, gdzie możesz to wrzucić.

ciubaka

gdzie mogę to wrzucić?
bo na linuxiarze.pl nie mogę
na priva ?
o ile to się uda skopiowac z terminala :-(

pavroo

#39
Ok, więc od początku, jądro Liquorix 4.17 jest uszkodzone, nie można go przeinstalować, więc trzeba go siłowo usunąć.

Według info z poprzedniej strony, meta pakiet "linux-image-liquorix-amd64" został już usunięty, spróbuj usunąć jądro i pokaż wynik:
sudo apt purge linux-image-4.17.0-13.1-liquorix-amd64
Zanim zaczniesz, upewnij się, iż uruchomiłeś system na innym jądrze niż Liquorix.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

pavbaranov

Co tutaj jest niejasne:
Cytat: pavbaranov w Październik 09, 2018, 10:18:12 PM
(...) są serwisy jak np. pastebin, wklej itp, gdzie możesz to wrzucić.
Mam Ci linki podać? Geezaa.... pastebin.com
Z terminala przekopiować? Przekieruj do pliku:
locate liquorix > jakaś_nazwa.txt
Załącznik wklej gdzie chcesz.
Tak, czy inaczej za diabła nie powinieneś mieć aż tak wielkiego pliku po próbie znalezienia na dysku plików zawierających w nazwie "liquorix".
A priv absolutnie nie służy do takich rzeczy.

@pavroo - Ma rację. Trzeba ten kernel siłowo usunąć. Próbowałem znaleźć info co z niego masz w systemie.

ciubaka

#41
dobra popchnę tą komendą w terminalu na najstarszym jądrze jakie mam w sparky pojutrze rano i pokażę co wywala
generalnie moja wina -zabrakło baterii przy aktualizacji systemu, niby działa , ale słabo
:-(
Edit 1
pavbaranov - przepraszam, przeceniasz moje umiejętności :-(
pavbak vel ciubaka

pavbaranov

#42
Ok, zrób tak (to tylko na próbę):
locate liquorix | more
w terminalu. Wyświetli tyle, by zająć ekran i będzie czekać. Spróbuj to przekopiować, co wyświetli. Zobaczymy przynajmniej, czy to idzie w dobrym kierunku.
Pokaż jeszcze wynik z:
sudo dpkg -l | grep liquorix
oraz:
locate linux-image-4.17.0-13.1-liquorix-amd64

@pavroo - Czy w Sparky w istocie powinien być kernel dla Debiana SID???

ciubaka

dobra zrobię to pojutrze rano jak dotrę do flasha ze sparky
zapomniałem zabrać system ze sobą
:-(

pavroo

Jajko Liquorix lub Sparkowe może być instalowane opcjonalnie przez userów, domyślnie jest jajko Debiana.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum