Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Arch => Wątek zaczęty przez: wlprzemek w Marzec 03, 2019, 11:09:20 AM

Tytuł: Zwiększenie partycji Linux /
Wiadomość wysłana przez: wlprzemek w Marzec 03, 2019, 11:09:20 AM
Hej.

Chciałbym podpytać czy jest sposób na zwiększenie podstawowej partycji Linux / (w moim przypadku sda5) ,ponieważ zaczyna mi tam brakować miejsca a inne posiadają go więcej.

Szczegóły sytuacji w screen
Tytuł: Odp: Zwiększenie partycji Linux /
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Marzec 03, 2019, 12:51:00 PM
program parted a lepiej z graficznym interfejsem gparted. Trzeba sciagnac wersje Live Linuxa z programem gparted - latwy w obsludze i bardzo intuicyjny - partycje rozszerza sie od konca - jesli chcemy od poczatku - to to wydaje mi sie ze gparted bedzie musial przeniesc wszystkie dane  na poczatek partycji - czyli lepiej od konca. Dla bezpieczenstwa jakiekolwek partycje na tym dysku nie powinny byc zamontowne - jasne  w szczegolnosci partycja ktora chcesz rozszerzyc.

Jest inne rozwiazanie bez potrzeby rozszerzania partycji. Wystarczy wydzielic dodatkwa  partycje, sformatowac i montowac ja gdzies w systemowym drzewie katalogow albo uworzyc samemu punkt montowania - wtedy najwygodniej taka partycje umiescic w /etc/fstab. Na przyklad na dysku jest partycja /dev/sda1 na / , /dev/sda2 na /home, oraz /dev/sda3 jako partycja wymiany i wolne miejsce - z wolnego miejsca wydzielic kolejna partycje /dev/sda4, sformatowac np. ext4 - jesli partycja ma sluzyc do przechowywania osobistych plikow dla uzytkownika  piotr -  wtedy mozna utworzyc katalog /home/piotr/dane i w /etc/fstab umiescic odpowiedni  wpis - nie podam dokladnie jak ma wygladac bo : a) zalezy od systemu plikow b) sam dokladnie nie wiem i musze spawdzic. Klopot w tym, ze partycje montowane w /etc/fstab naleza do uzytkownika root - co moze skutkowac brakiem prawa zapisu - niemniej odpowiednio ustawione opcje sprawia, ze partycja od razu po zamnotowaniu  pod /home/piotr/dane bedzei gotowa do zapisu. odczytu etc. dla uzytkownika piotr  - po prostu bedze to wygladac jak dodatkpwy katalog.

Sa rozne mozliwe wersje tego pomyslu. Np. w katalogu domowym jest podkatalog Wideo - i jest full flmow, nagran, etc. w sumie ~ 100 GB - chcialoby sie wiecej - np 500 GB. Albo dziesiec gier video ~ 300 GB, wiec ta dodatkowa partycja rzedu 400 GB jest wlasnie montowana pod Wideo. Fizycznie wszystkie filmy sa wlasnie na tej dodatkowej partycji. Ma to duzo zalet: wybor systemu plikow - jesli mam duza ilosc duzych plikow to zalecanym systemem plikow jest xfs, jesli natomiast mnostwo malych plikow - dokumenty, pliki tekstowe, tysiace zdjec - to dobrym systemem jest reiserfs. Jesli z komputera korzysta kilka osob i chcemy aby wszystkie osoby mialy pelny dostep do pewnych plikow - moga usuwac, zmieniac itd. - dobrym wyborem jest ntfs-3g.

Podalem kilka rozwiazan a szczegoly trzeba dopracowac. Musisz podac jaki masz podzial dysku na partycje - ile jest wolnej przestrzeni na dysku - byc mozle lepsze rozwiazanie to kupno dodatkowego - albo wymiana na wiekszy dysk. Jesli cale miejsce na dyku jest juz rozdysponowane pomiedzy partcje - to aby rozszerzyc jedna trzeba zwezic inna - albo usunac.

Tak czy inaczej takie operacje jak manipulacja na partycjach moga skutkowac utrata danych - dlatego zanim zaczniesz cos robisz zrob kopie zapasowa najwazniejszych danych. W praktyce oznacza to poiadanie zewnetrznego dysku podlaczanego przez USB - bo archiwizacja np 100GB danych na DVD albo na pendrivie wymaga 20 plyt albo 12 pendrivow rozmiaru 16GB. Oczywiscie nie trzeba archwizowac partycji systemowej - system mozna zainstalowac na nowo - i dograc wszystkie programy.

Jesli posiadasz dysk sieciowy - nie wiem googlw drive - to rowniez tam mozesz przechowac wlasne pliki
Tytuł: Odp: Zwiększenie partycji Linux /
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Marzec 03, 2019, 06:06:12 PM
Wyczyść cache instalowanych paczek i... nagle będziesz miał dużo więcej miejsca.
Tytuł: Odp: Zwiększenie partycji Linux /
Wiadomość wysłana przez: wlprzemek w Marzec 03, 2019, 08:35:43 PM
Cytat: hobbysta w Marzec 03, 2019, 12:51:00 PM
...Musisz podac jaki masz podzial dysku na partycje - ile jest wolnej przestrzeni na dysku...
jest w moim poście ta informacja a myślałem o najprostrzym teoretycznie sposobie tj dołączenie partycji, ale zapewne to niemozliwe ;(

Cytat: pavbaranov w Marzec 03, 2019, 06:06:12 PM
Wyczyść cache instalowanych paczek i... nagle będziesz miał dużo więcej miejsca.

THX to chyba najlepszy i najszybszy sposób doraźny- sprawdził się  ;)
Tytuł: Odp: Zwiększenie partycji Linux /
Wiadomość wysłana przez: LinGruby w Marzec 04, 2019, 02:59:37 AM
ja u siebie mam 1344 paczki zainstalowane i mam 12,4GB zajęte z 30GB
tak się zastanawiam co Ty masz że masz  że tyle miejsca zajmuje?

a co do zabawy z gparted to polecam gparted-live

https://gparted.org/download.php

przy pomocy tego pozbywałem się swego czasy windowsa z dysku...

w skrócie operacja się udała pacjent przeżył

to i Ty powinieneś zagospodarować ( po przesuwać ) te wolne miejsce co masz za sda7 do sda5...

Tytuł: Odp: Zwiększenie partycji Linux /
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Marzec 04, 2019, 09:10:06 AM
Gparted jest super, ale widzę że masz dużo różnych partycji, i to pewnie z windowsem również (ntfs).
Ja bym polecał poćwiczyć najpierw na mniej obłożonym komputerze, a jeżeli nie ma opcji to przynajmniej dysku usb lub pamięci flash.
Tak dla nabrania wprawy.
Zrobienie bekapu przed zabawą na partycjach - rzecz bezcenna.