Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

[ROZWIĄZANY] Problem przy odtwarzaniu DVD w VLC - SparkyLinux 5.8 LXQt (stable)

Zaczęty przez maciejr, Sierpień 21, 2019, 08:38:56 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

maciejr

Dzień dobry,

To już drugie moje pytanie dzisiaj. Zainstalowałem SparkyLinux 5.8 LXQt (stable, 32-bit) na 13-letnim komputerze:
iMac 6,1 (Late 2006), Intel Core 2 Duo, 3GB RAM, 2TB HDD,
karta graficzna NVidia GeForce 7600 GT

Po włożeniu płyty DVD z filmem do napędu system proponuje m.in. odtworzenie płyty za pomocą VLC. Po wybraniu tej opcji, powinno się rozpocząć odtwarzanie.
Można też uruchomić VLC, kiedy płyta jest już w napędzie i samodzielnie włączyć odtwarzanie.
W obu przypadkach system się zawiesza. Dokładniej:

  • okno VLC zmienia rozmiar w przygotowaniu do wyświetlania filmu, ale zatrzymuje się na pierwszej klatce (czarny prostokąt
  • mogę poruszać wskaźnikiem myszy, ale klikanie czegokolwiek jest nieskuteczne, nie działa przełączanie pulpitu kółkiem
  • obraz na ekranie nie zmienia się, np. zegar się nie odświeża
  • naciskanie przycisków klawiatury nie wywołuje skutków, np. Ctrl-Alt-F1 nie przełącza do konsoli
  • krótkie wciśnięcie przycisku zasilania powoduje: po 15 sek. krótki dźwięk, taki "pyk", a po 90 sek. od wciśnięcia - wyłączenie komputera.

Teraz zrobiłem to na świeżo zainstalowanym systemie, przed pobraniem aktualizacji i pakietów językowych. Próbowałem wcześniej także po tych krokach i zawsze skutek jest ten sam.

EDIT: Problem nie jest specyficzny dla edycji 32-bitowej. To samo dzieje się w wersji 64-bitowej uruchomionej z Live USB.

Oto rozwiązania, których spróbowałem:
sudo apt update
sudo apt install linux-headers-$(uname -r|sed 's/[^-]*-[^-]*-//') nvidia-legacy-304xx-driver
sudo apt install nvidia-xconfig
sudo nvidia-xconfig

Skrypt utworzył plik xorg.conf zamiast pliku w podkatalogu xorg.conf.d, więc zrobiłem:
sudo mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.d/20-nvidia.conf

    Skutek: po ponownym uruchomieniu systemu mam czarny ekran z migającym kursorem.

Oczywiście mogę sobie zainstalować system ponownie (i zrobię to), ale zależy mi na bezproblemowym odtwarzaniu płyt, bo to ma być ważna funkcja tego komputera.

Będę wdzięczny za sugestie!

TataPingu

Cytat: maciejr w Sierpień 21, 2019, 08:38:56 PM
Oczywiście mogę sobie zainstalować system ponownie (i zrobię to), ale zależy mi na bezproblemowym odtwarzaniu płyt, bo to ma być ważna funkcja tego komputera.

W pierwszym rzędzie zainstaluj sobie wszystkie kodeki (twórcy Sparkiego przewidzieli taką instalację automatycznie w Aptusie) i skup się na jednej funkcji, w tym przypadku na prawidłowym odtwarzaniu DVDsów.

Dopiero, gdy to będzie prawidłowo działać, rób następne rzeczy (Nvidia)...

Teraz to po prostu "rozwaliłeś" sobie system...

maciejr

Cytat: TataPingu w Sierpień 21, 2019, 09:35:18 PM
W pierwszym rzędzie zainstaluj sobie wszystkie kodeki (twórcy Sparkiego przewidzieli taką instalację automatycznie w Aptusie) i skup się na jednej funkcji, w tym przypadku na prawidłowym odtwarzaniu DVDsów.

Dopiero, gdy to będzie prawidłowo działać, rób następne rzeczy (Nvidia)...

Rozumiem, dziękuję @TataPingu.

Zainstalowałem system od nowa, przeprowadziłem automatyczną aktualizację, uruchomiłem APTus i z sekcji "Kodeki" zainstalowałem "DVD-Video". Czy o to Ci chodziło? Inne elementy z tej sekcji - FFmpeg, LAME, LibDVDRead, w32/64 codecs, x264, x265 - były "już zainstalowane".

Po restarcie systemu nadal ten sam problem przy odtwarzaniu DVD.

Dodam, że działa odtwarzanie DVD za pomocą innych odtwarzaczy (np. SMPlayer). Pisałem to w pierwszym poście, ale być może utonęło wśród innych informacji.

pavbaranov

Pokaż logi systemowe z chwili, gdy vlc zawiesiło Ci system.

TataPingu

Cytat: maciejr w Sierpień 22, 2019, 11:21:01 AM
Dodam, że działa odtwarzanie DVD za pomocą innych odtwarzaczy (np. SMPlayer). Pisałem to w pierwszym poście, ale być może utonęło wśród innych informacji.

W takim razie, albo używaj "innych odtwarzaczy", albo skonfiguruj odpowiednio VLC (w ustawieniach, prawdopodobnie pod "Video")...

maciejr

Cytat: TataPingu w Sierpień 22, 2019, 12:37:19 PM
W takim razie, albo używaj "innych odtwarzaczy", albo skonfiguruj odpowiednio VLC (w ustawieniach, prawdopodobnie pod "Video")...

Ciekawe, przedtem nie mogłem tego znaleźć w opcjach VLC, a teraz zmieniłem ustawienie Obraz/Wyjście na "Wyjście XVideo (XCB)" i działa. Dzięki :-).

Ustawienie wyjścia na automatyczne albo którekolwiek z OpenGL w nazwie powoduje te same problemy, o których pisałem.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum