Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

POLAUR, a dystrybucje pochodne

Zaczęty przez Predator, Luty 13, 2020, 11:41:37 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Predator

Próbowałem POLAUR jakiś czas temu gdy rzeźbiłem przy Archu i ... mam mieszane uczucia. Powód prosty i dość dziwny. Pierwsza sprawa to taka że Arch'a nie stawiałem z konsoli lecz posiłkowałem się distro ArcoLinux. System niby działał i było ok do czasu ... zapodania POLAUR.
Przydałaby się odpowiedź na pytanie:
Czy na Archu (oryginalnym) gdy zapodacie POLAUR i zaktualizujecie system z konsoli... system wstanie??
Mi się Arco ukatrupiło kilka razy, niestety nie zapisałem co było przyczyną. System był aktualny, wszystko działało a po zapodaniu POLAUR już nie wstał.

pavbaranov

Wydaje mi się, że nie ten wątek, ale wyjaśnię:
- POLAUR jest pisany z myślą wyłącznie o Arch Linux, albowiem nikt z twórców tych PKGBUILDów nie ma dystrybucji pochodnej,
- na dystrybucji pochodnej, jeśli korzysta bezpośrednio z repozytoriów Archa - paczki budowane z POLAUR są tak samo "dobre" jak te budowane z AUR (kompatybilność ta sama),
- niekiedy w dystrybucjach pochodnych Archowi stosowane są tzw. szkielety i inne ustawienia, które mogą kolidować z paczkami z POLAUR,
- paczki budowane z POLAUR są przed wrzuceniem ich do repozytorium testowane co najmniej przez twórcę takiego PKGBUILDu i przynajmniej w chwili, gdy są udostępniane budują się i działają prawidłowo oraz nie powodują "ukatrupienia" systemu - jeśli ktoś taką przypadłość zauważy, to są odpowiednie wątki na forum.archlinux.org.pl, gdzie wszelkie tego typu przypadłości można zgłaszać; można je zgłaszać również w "Issues" na githubie, a ewentualne jeszcze wsparcie można niekiedy uzyskać na IRC archlinux.org.pl,
- do instalacji paczek z POLAUR proponujemy pak (również z POLAUR),
- jak każda paczka budowana ze źródeł, która nie jest standardowo dostarczana w repozytorium, tak i paczki budowane z POLAUR wymagają nieco więcej wiedzy i obeznania w ogóle tak z budową paczek, jak i z systemem; sam Arch Linux nie jest systemem dla początkujących (zgodnie z intencją twórców jest adresowany do co najmniej średnio zaawansowanych użytkowników linuksa, zaś zarówno AUR jak i POLAUR to już jazda przeznaczona raczej dla jeszcze bardziej zaawansowanych użytkowników),
- niektóre repozytoria POLAUR (jak np. WIP) w ogóle nie są adresowane do użytkowników, a inne (jak np. pkg-trunk) są adresowane praktycznie wyłącznie do osób, które mają zamiar wdrożyć się w testowanie oprogramowania i aktywnie pomóc jego twórcom w jego rozwoju - ergo nie są one dla zwykłego użytkownika i umieszczane tam PKGBUILDy tworzą paczki, które zwykle budują jakieś testowe rozwiązania (paczki w rozwoju itp.), stąd może to być oprogramowanie jeszcze niestabilne, może być też stabilne na określonym hardware, ale na innym już nie itp.
- repozytoria dla ZU nie powinny tworzyć problemów użytkownikowi Archa, aczkolwiek trzeba wiedzieć co i po co się instaluje.

Nie jestem w stanie stwierdzić co spowodowało "ukatrupienie" Twojego ArcoLinux, albowiem nie podajesz żadnych informacji. Raczej jednak żadna paczka, prawidłowo zbudowana i zainstalowana z POLAUR nie powinna wywołać "ukatrupienia" systemu. Jeśli podasz (ale nie w tym wątku) konkrety, to z przyjemnością się nad nimi pochylimy i albo ulegnie naprawie paczka, albo uda się stwierdzić, co zrobiłeś źle.

lami07

IRC - #linuxiarze.pl w sieci [url="//libera.chat"]libera.chat[/url]
Matrix - #linuxiarze.pl w sieci [url="//matrix.org"]matrix.org[/url]

pavbaranov

#3
THX.

EDIT:
Aha, zapomniałem. Jeśli ktoś korzysta z obecnej wersji paka (zdaje się, że również stabilnej, a jeśli nie, to te zmiany szybko zostaną wprowadzone, bo są już przetestowane wystarczająco długo), to do niektórych repozytoriów POLAUR w ogóle nie ma dostępu, a trzeba się zastanowić jeszcze, czy w configu nie zablokować np. pkg-trunk, czy highest-experimental i pewnie tak się stanie (będą one dostępne, ale wyłącznie po odblokowaniu). Ogólnie te, które mogę sugerować repozytoria to: new-branded, aur-rebased, repo-refreshed (ale tu uwaga, bo pomimo, że najczęściej są tu paczki z zatwierdzonymi łatkami z nadchodzących wydań, to mimo wszystko różnie z tym bywa). Także recompilated (jeśli w ogóle tu coś się pojawi, bo obecnie niczego nie ma) oraz jeśli ktoś tego potrzebuje debug (tu będą, bo w tej chwili usunąłem, paczki z flagą debug dla kf5, plasmy oraz niektórych aplikacji KDE, a pozostałe w ten sposób kompilowane pojawią się wyłącznie na życzenie użytkowników; swoją drogą, to zastanawiam się, czy repozytorium debug nie pozostawić wyłącznie jako "na życzenie", albowiem potrzeba używania tak zbudowanych paczek występuje wyłącznie, gdy gdb sobie nie potrafi poradzić ze zdiagnozowaniem problemu).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum