Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

ppa

Zaczęty przez robson75, Grudzień 18, 2016, 03:06:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

robson75

Zastanawia mnie fakt dlaczego w LMDE nie jest wspierane ppa?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavroo

Generalnie, ppa jest dla Ubuntu i pochodnych, a nie dla Debianowych.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

Większość progamów z ppa działa na Debianie trzeba je tylko z tego ppa "wydłubać" i zainstalować przez gdebi.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

robson75

@Albedo 0.64: Co miałeś na myśli że "trzeba je tylko z tego ppa wydłubać"?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Albedo 0.64

Zwyczajnie wydłubać. W tym celu trzeba znaleźć repozytorium ppa z potrzebnymi pakietami i z tamtąd pobrać pliki deb. Później już z górki.
Dla przykładu masz tu pakiety w ppa mati75: https://launchpad.net/~mati75/+archive/ubuntu/kadu/+packages
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

robson75

To znajdując takie ppa mogę bez problemu zainstalować w LMDE np. program Ubuntu-Tweak? Wybacz że Ci zawracam gitarę takimi pytaniami ale chciałbym przejść z Linux Minta Cinnamon na LMDE Cinnamon.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

I jeszcze jedno pytanie odnośnie LMDE 2 Betsy. Czy ten system jest aktualizowany bo np. LM nie, tylko po instalacji jest jedna a potem cisza, oczywiście mowa o LM 17.3.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

LMDE bazuje na debianie stabilnym, chociaż korzysta z własnych repozytoriów. Cykl wydawniczy debiana stabilnego jest dość długi, mniej więcej 2-letni. Już długo nie używałem LMDE i szczegółów nie pamiętam, ale na nowości to raczej nie masz co liczyć. W debianie stabilnym aktualizacje występują, ale dotyczą raczej bezpieczeństwa. Jeśli chcesz mieć nowowści, to raczej musiałbyś zrezygnować z LMDE i przejść na dystrybucję opartą na debianie testowym, np sparky :-)

Albedo 0.64

Aktualizacje w Debianie stabilnym na którym bazuje LMDE są wydawane w razie konieczności - na tym polega stabilność - "nie psuj tego co działa". Zbliża się nowa wersja stabilna Debian 9 Stretch więc nawet aktualizacje pakietów testinga teraz zwolniły a wkrótce zostaną zamrożone. Co do aktualności dystrybucji - Ubuntu i inne dystrybucje periodyczne po dwóch - trzech latach też nie zapewniają nowinek. LMDE ma tą zaletę, że jest dystrybucją ciągłą i będzie aktualizowana bez konieczności reinstalacji.
Nie radzę stosować UbuntuTweak w Debianie ponieważ to nie jest program do tego przeznaczony - nawet jeśli go zainstalujesz, to pożytek niewielki a szkody mogą być znaczne. UT przeznaczony jest głównie do Ubuntu z Unity/Gnome więc trudno oczekiwać dobrego działania w Cinnamonie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

robson75

Znalazłem inny program Ubuntu Cleaner który działa na LMDE bez konieczności instalowania go tzw. Portable a on naprawdę czyści cache apta po czyszczeniu zwolniło mi się ponad 650 Mb z dysku twardego.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

Może ten program wykonuje po prostu polecenia:
$ sudo apt-get clean
$ sudo apt-get autoclean
czyli usuwa cache pakietów?

robson75

Pobierasz paczkę zip, rozpakowujesz ją i program się uruchamia po dwukliku na Ubuntu Cleaner. Można go pobrać stąd.    https://github.com/gerardpuig/ubuntu-cleaner                       
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

robson75

Sorry za wprowadzenie w błąd. Program się uruchamia ale nie czyści ponieważ jest to tylko plik tekstowy.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

lesio

A co jest w tym pliku tekstowym?
Bardzo pobieżnie przejrzałem kod źródłowy i na razie mi wyszło tylko tyle, że program wykonuje polecenie "dpkg -l" i wyszukuje w odpowiedzi pakiety oznaczone "rc" (czyli pakiety usunięte (remove), których konfiguracja pozostała w systemie (config)). W grę może wchodzić usuwanie tych konfiguracji, aby pakiet usunąć w całości, ale nie za bardzo chce mi się tego szukać :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum