Linuxiarze.pl Forum

Oprogramowanie => Inne => Wątek zaczęty przez: 11sideways w Maj 10, 2019, 11:47:30 pm

Tytuł: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: 11sideways w Maj 10, 2019, 11:47:30 pm
cześć. dokładnie tak jak w tytule. potrzebuję systemu bez persistence, ale jednak dostosowanego pod swoje potrzeby. zatem, czy któreś z tych rozwiązań poniżej jest możliwe? :
1. wzbogacenie trybu live o potrzebne programy.
2. bezwzględne unicestwienie opcji persistence w zainstalowanym już i uzupełnionym pod siebie systemie.

za wszelkie sugestie z góry bardzo dziękuję. nie jestem pewien, czy to odpowiedni dział, ale bardziej pasującego nie znalazłem.
Tytuł: Odp: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: gosc w Maj 11, 2019, 08:23:30 am
1. Tak
2. Nie
Zależy na jaki system się zdecydujesz,
Znaleziony pierwszy z brzegu poradnik (nie sprawdzany) https://www.pendrivelinux.com/create-your-own-live-linux-cd-or-usb-distribution/
Kolejny:
https://www.linux-live.org/
Tytuł: Odp: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Maj 11, 2019, 09:31:37 am
Jeśli wiem, to pierwsza opcja wiąże się ze zbudowaniem własnego obrazu ISO. W niektórych przypadkach są odpowiednie programy (np. o ile pamiętam coś takiego dość łatwo, w graficznym GUI można było zrobić w przypadku Ubuntu - bodaj nazywa się to respin), w przypadku innych jak np. Arch są odpowiednie instrukcje: https://wiki.archlinux.org/index.php/Remastering_the_Install_ISO (https://wiki.archlinux.org/index.php/Remastering_the_Install_ISO)
Tytuł: Odp: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Maj 11, 2019, 10:12:10 am
To troche zart ale najprosciej to Slax - obecnie oparty na Debianie - mozna dodac do Slax'a dowolny pakiet z Debiana - przynajmniej tak twierdzi tworca tego systemu. Nie probowalem - sam uzywam Knoppixa. O ile pamietam sa skrypty do budowy wlasnych obrazow w Debianie, Slackwar-ze i jak tu kolega na na pisal Arch. Jesli chodzi o Slackware na serio mozna myslec tylko o budowie ISO na podstawie wersji rozwojowej tzw. Slackware-current  - ostatnie wydanie 14.2 jest juz po prostu zbyt stare na potrzeby obecnego sprzetu. Ale mysle, ze wszystkie duze dystrybucje daja taka mozliwosc - z wyjatkiem byc moze klasy Enterprise: CentOS, Scientific  Linux.
Tytuł: Odp: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: 11sideways w Maj 11, 2019, 11:29:17 am
slax właśnie odpada ze względu na modułową budowę i niezbyt wysoką funkcjonalność. jest bardzo ciekawym projektem, ale w tej sytuacji się nie sprawdzi. o wiele bardziej się spodziewałem, że istnieje jakieś proste rozwiązanie na wyłączenie persistence w zainstalowanym systemie, niż budowa własnego live, no ale nic. przynajmniej już wiem czego szukać. dzięki za zainteresowanie!
Tytuł: Odp: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: hobbysta w Maj 14, 2019, 05:03:12 pm
Moze napisz o jaka sytuacje chodzi: budowa wlasnego iso to troche malo - jesli chce sie miec w pelni funkcjonalny system - np. sa skrtypty, ktore pozwalaja na biezaco przebudowac obraz - jesli dystrybucja dostarcza na biezaco aktualizacji - moze to byc wrecz konieczne - wszystko zalezy do czego jest ten system uzywany.
Tytuł: Odp: live+programy czy stable bez persistence
Wiadomość wysłana przez: MSki w Maj 14, 2019, 05:29:43 pm
Ale przecież większość "pingwinów" ma możliwość instalacji "minimal", więc w czym problem ?