Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z zawieszaniem się, prawdopodobnie, sterownika karty graficznej

Zaczęty przez byters, Grudzień 13, 2015, 03:23:18 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

byters

Witam,
Pojawił się problem w systemie Zorin 9, z którego korzystam. Mianowicie, od czasu do czasu, zawiesza się on, doprowadza to do hard restartu. Dzieje się to zapewne za sprawą grafy. Używałem Steama, słyszałem znajomych, ale ekran się zaciął. Komp nie reagował na żadne ruchy myszy i klawiatury

Problemy pojawiają się zarówno na sterowniku open source Ubuntu, jak i na najnowszej wersji (testowanego) sterownika nvidii. Co mógłbym zrobić by jednoznacznie zlokalizować problem i go naprawić ?

PS: Scan na Bad Sactory zrobiłem dzisiaj w mhdd, wynik pozytywny, dysk zatem odpada jako problem, ale zależy mi na lokalizacji problemu, bo częste resety mogą wykończyć komputer.

EDIT: Udało mi się dzisiaj znaleźć na askubuntu ciekawy problem, który odpowiada mojemu i również jest związany z zamrożeniem ekranu. Oto link do tematu https://askubuntu.com/questions/519854/ubuntu-14-04-screen-freezes-randomly-with-nvidia-and-it-is-possible-to-fix-with

Przeczytałem go, zauważyłem też, że błąd pojawia się w momencie kiedy mam podłączoną myszkę pod USB. Tych skrótów o których pisał autor tematu zwyczajnie nie znam. Czy moglibyście objaśnić do czego służą? Ewentualnie, w jaki sposób mógłbym naprawić problem ze sterownikami graficznymi ?

Albedo 0.64

Witaj. Opis problemu do którego podałeś link zawiera odpowiedzi na oba twoje pytania. Po pierwsze, skróty  Ctrl+Alt+F2 i Ctrl + Alt + F7 pozwalają "odmrozić" ekran co oznacza, że system nie uległ awarii czy zawieszeniu a jedynie nie działa odświeżanie ekranu. Po drugie, nie masz na razie możliwości samodzielnego naprawienia tego błędu gdyż problem nie został jeszcze naprawiony przez programistów. Możesz ewentualnie przejść na linuksowy sterownik nuveau lub zastosować bumblebee-nvidia primus jeśli masz kartę hybrydową nvidia optimus. Albo ryzyk-fizyk albo czekanie na aktualizację. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

byters

Bardzo dziękuję za odpowiedź !

Próbowałem korzystać z otwarto-źródłowego sterownika, niestety, ale działał jeszcze gorzej niż ten, z którego korzystam obecnie. Teraz przynajmniej wiem jak odmrozić ekran bez hard resetu. Pomogła mi również porada jednego z użytkowników pewnego forum. Wyłączyć touchpad, korzystać z myszy na USB, jak na razie, wszystko działa ładnie. Mam nadzieję, że temat ten pomoże komuś kto w przyszłości będzie miał ten sam problem co ja.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum