Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Fedora / Odp: Fedora Gnome i xfce
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Listopad 03, 2022, 10:11:47 PM
To się przełącz na stary interfejs GNOME :)
Flatpak jest niezależny od DE.
Arch / Odp: Arch wierzgnął i kopnął.....
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Listopad 03, 2022, 10:10:40 PM
Napiszę Ci, ale gdzieś w okolicach soboty-niedzieli. Tymczasem zaopatrz się w liveiso Archa lub jakiejkolwiek na nim bezpośrednio opartej dystrybucji.

Tak na szybko:
1. Odpalasz system liveiso, który zawiera paczkę arch-chroot. Możesz to zrobić z instalki Archa, ale mi wygodniej to robić z czegoś, co daje jakiekolwiek GUI, ot choćby CachyOS, EndeavourOS itp. Dlaczego? Bo jeśli potrzebuję coś sprawdzić w przeglądarce, to mam do niej prosty dostęp, nie muszę zmieniać terminala, jest graficzna, a nadto używając emulatora terminala w GUI lepiej mogę kontrolować przewijające się wiersze.
2. Łączysz się z netem.
3. Wykonujesz lsblk i sprawdzasz na jakiej partycji jest Arch - w przykładzie będzie do /dev/sda2.
4. Działając jako root (i generalnie większość opcji tak będziesz wykonywać) montujesz tę partycję na liveiso:
# mount /dev/sda2 /mnt5. Robisz chroot Archa z wykorzystaniem arch-chroot:
# arch-chroot /mnt6. W tym momencie powinieneś być w środowisku swej instalacji Archa.
7. W pierwszej kolejności - najprościej - wykonaj pełną aktualizację systemu, przy czym:
7.1. Instalujesz aktualne mirrory - możesz to zrobić w ten sposób, że:
7.1.1. Backupujesz plik /etc/pacman.d/mirrorlist
cp /etc/pacman.d/mirrorlist /etc/pacman.d/mirrorlist.tmp7.1.2. Edytujesz plik /etc/pacman.d/mirrorlist
nano /etc/pacman.d/mirrorlistI w miejsce istniejącej tam zawartości wrzucasz jakikolwiek, przynajmniej jeden serwer stąd: [url]https://archlinux.org/mirrors/status/#successful[/code] - przy czym postać wpisu Server =  wygląda jak poniżej.
Możesz podmienić na moją zawartość:
Server = https://mirror.osbeck.com/archlinux/$repo/os/$arch
Server = https://archmirror.it/repos/$repo/os/$arch
Server = https://geo.mirror.pkgbuild.com/$repo/os/$arch
Server = https://europe.mirror.pkgbuild.com/$repo/os/$arch
Server = https://archlinux.thaller.ws/$repo/os/$arch
7.1.3. Synchronizujesz repozytoria w sposób "pełny".
# pacman -Syy7.1.4. Aktualizujesz paczkę archlinux-keyrings:
# pacman -S archlinux-keyrings7.1.5. Wykonujesz pełną aktualizację systemu:
# pacman -Syu7.1.6. Dla pewności - masz od groma pogubionych plików w paczkach - przeinstalowujesz wszystkie paczki, jakie masz na dysku:
# pacman -Qqn | pacman -S -8. Sprawdzasz (np. nmtui) prawidłowość konfiguracji połączenia sieciowego.
9. Licząc, że wszystko ok, wychodzisz z chroota:
exit10. Kończysz sesję liveiso. Restartujesz komputera, a międzyczasie odprawiasz czasy licząc, że wszystko jest ok.
11. Jeśli operacja się udała Arch wstanie i będziesz miał połączenie sieciowe. Wówczas grzecznie wywalisz pamac, który masz w dowolnej tam wersji, albowiem jak widać (a wiem dlaczego) jest to narzędzie, które jest groźne dla systemu. Potem do poruszania się po repozytoriach, instalacji itp. stosujesz pak, albowiem uchroni Cię on od typowych błędów popełnianych przez użytkowników i daje doprawdy olbrzymie możliwości.
PS: Mam nadzieję, że nie zapomniałem czegokolwiek :)
Fedora / Fedora Gnome i xfce
Ostatnia wiadomość przez xarx - Listopad 03, 2022, 10:04:54 PM
Witam. Jeśli do Gnome doinstaluję xfce to czy mogą wystąpić jakieś problemy? Mam na myśli sytuację gdy w Fedorze Gnome zainstaluję Flatpak i będę chciał korzystać z tych aplikacji w Fedorze xfce. A może lepiej jakoś zainstalować Flatpak w samym xfce bez Gnome? Fedora mi pasuje, Gnome też, ale czasem potrzebuję interfejsu bardziej "normalnego".
Z góry dziękuję.
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Rolling Rhino
Ostatnia wiadomość przez MSki - Listopad 03, 2022, 05:24:40 PM
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Rolling Rhino
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Listopad 03, 2022, 05:16:16 PM
Samego rollinga nie, ale jak to startowało, to miałem Ubuntu devel i to było to samo. Będzie to coś jak Debian testing/sid, ale nowości będą raczej wolniej spływać. Rolling to póki co nie jest, ale jak ktoś lubi Ubuntu i chce wyrób rollingopodobny, to można próbować. Na pewno jakiś btrfs ze snapshotami lub podobne nie zaszkodzą.
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Rolling Rhino
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Listopad 03, 2022, 10:32:24 AM
Czy ktoś próbował może tej dystrybucji, czyli jak to podają źródła - Ubuntu w wersji ciągłej? Czy to coś zbliżonego do Sparky Rolling, czy zupełnie inna bajka?
Ostatnia wiadomość przez ciubaka - Listopad 03, 2022, 10:30:27 AM
Jeżeli mógłbym o takie wskazówki prosić, to byłbym zobowiązany wielce za taką przysługę, chętnie odratowałbym tego Archa, bo stawiać od nowa to już mi się nie chce. Ale szczerze przyznaję się, że potrzebowałbym to w formie "kawa na ławę", bo nawet chroot systemu jest dla mnie pojęciem zbyt skomplikowanym :-(
Inne dystrybucje Linux / Odp: To mój pierwszy dzień z C...
Ostatnia wiadomość przez PomPom - Listopad 02, 2022, 06:08:31 PM
Serwus.
Po pierwsze, zły dział. Tu się ludzie witają, opowiadają historię życia.
Po drugie, od razu zmień dystrybucję. Wiem, że kusi Clear, bo dobrze wypada w testach, ale to nie jest dobry system na desktop. Ma to małą i raczej specjalistyczną społeczność. Skutki tego można zobaczyć nawet w ich instrukcji instalacji sterowników Nvidii, gdzie musisz bawić się w edycję konfigów i jakieś czary z modułami. Na polskie poradniki nawet nie licz.
Inne dystrybucje Linux / To mój pierwszy dzień z Clear ...
Ostatnia wiadomość przez Młody2006 - Listopad 02, 2022, 03:23:53 PM
Hej, to mój pierwszy dzień z Linux, zainstalowałem Clear Linux
Jestem na etapie poszukiwania instrukcji w j.polskim do instalowania Nvidia , nijak nie mogę nic znaleźć, czy istnieje jakaś szansa?
Może ktoś? coś?
Pozdrawiam

Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Listopad 02, 2022, 08:25:19 AM
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to chroot systemu, podłączenie się z niego do netu, a następnie przeprowadzenie pełnej aktualizacji wraz z przeinstalowaniej paczek, które nie będą się chciały aktualizować, a następnie zmiana/scalenie nowych (*.pacnew) paczek, które się pojawiły i ewentualne dostosowanie ich pod siebie. Jeśli rozwiązanie pasuje, to w miarę wolnego czasu, podam Ci jak to wykonać.
PS: Na końcu odinstalowanie pamac :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum