Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Formatowanie niskiego poziomu

Zaczęty przez Kenjis, Kwiecień 25, 2021, 01:58:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kenjis

Witam.
Czy można, a jeśli tak to jak sformatować dysk twardy (wewnętrzny - nie mam adaptera żeby podłączyć pod USB)
niskopoziomowo z jakiejkolwiek dystrybucji linuxa w wersji Live?
Dysk zawiera uszkodzone sektory i z doświedczenia wiem że czasem formatowanie niskopoziomowe pomaga.

microsofter

Odpuść. Współczesne dyski same potrafią zwrócić wadliwe sektory z powrotem do puli zdrowych. W tej chwili pracuję z dyskiem, który, wg. SMART, miał 12000 uszk. sektorów. Następnego dnia już tylko 700. Jeśli dysk kwalifikuje jakiś sektor jako uszkodzony, nie robi tego bez powodu. Użycie niskopoziomowych narzędzi w celu siłowego wyczyszczenia bazy badsektorów, zemści się prędzej czy później. Oprócz otwarcia drogi do sprzedania takiego dysku jako sprawny, nie przyniesie żadnych korzyści.
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

rzax666

podlacze sie  bo sie zastanawiam ta opcja hdparma ( zapomnialem) no wyczyszczenia dysku sdd warte to zachodu? i potem zboduje z usb zrobie chrota przekopiuje przez mc dane i powinno smigac?  boje sie ze z moim szczesciem to wielle godzin moze zajac ...

Kenjis

Dziękuję.
Ktoś coś jeszcze doradzi?
A gdybym po prostu chciał sformatować niskopoziomowo jakikolwiek dysk w Linuxie,
aby dane z niego nie były możliwe do odzyskania, to jak to zrobić?.

microsofter

Chwila, low level format, a bezpowrotne wymazanie danych, to 2 oddzielne zagadnienia. Może zaczniemy od początku. Co rozumiesz pod pojęciem formatowania niskopoziomowego, w odniesieniu do dysków SATA?
były: MS Windows, Sun Solaris, Oracle Solaris; jest: OpenSolaris + m0n0wall + Solaris powered NAS

banan

Witam,

Do dysków tależowych ja wykorzystuję low format 4.40 portable od windows PE Live.
Jeśli chodzi o dyski SSD to w PartedMagic jest programik do błyskawicznego formatowania.
A do usuwania danych można użyć DD (ostrożnie)

Pozdr.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum