Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Sabayon => Wątek zaczęty przez: Piotr_1988 w Czerwiec 01, 2021, 05:38:33 am

Tytuł: MocaccinoOS
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Czerwiec 01, 2021, 05:38:33 am
Twórcy Sabayona i Funtoo połączyli siły rozwijając nowe distro: MocaccinoOS z nowym managerem pakietów Luet.
https://www.mocaccino.org/
Sabayon będzie otrzymywał aktualizacje dopóty, dopóki MOS nie stanie się w pełni funkcjonalny, ale forum Sabayona już zostało wyłączone. Ciekaw jestem, czy z nowym distrem nastąpi jakieś ożywienie w tej gałęzi. Sabayon bowiem nie cieszył się ostatnio taką popularnością jak Arch lub openSUSE Tumbleweed.

Zapowiada się (1) minimalistyczny i (2) nieprzyjazny dla początkujących rolling o (3) solidnym rdzeniu, na którym będzie się (4) programy użytkowe instalować głównie przez Flatpaka. MOS w przeciwieństwie do Fedory Silverblue nie jest immutable, co usprawnia obsługę i w czym można widzieć przewagę nad Silverblue, lecz developer raczej uświadomił mnie już, że repozytoria MOS nigdy nie będą choćby namiastką Fedory "bo po co dodawać do repo, skoro można sobie pobrać z upstreamu?". Podoba mi się -zwłaszcza na rollingu- trzymanie aplikacji w strefie użytkownika i poniekąd oddzielenie od systemu pod spodem, ale przez Gentoo-podobną filozofię możliwe jest, że MOS w porównaniu do Archa będzie distrem dla masochistów.
Tytuł: Odp: MocaccinoOS
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Czerwiec 02, 2021, 06:53:08 pm
Niestety MocaccinoOS zawiesił się podczas próby aktualizacji, po czym już więcej nie wstał... :'(

(Już nigdy nie zainstaluję niczego poza Fedorą lub klonem RHELu, tj. jedynymi distrami, które mnie nigdy nie zawiodły. Na szczęście nie instalowałem MOS na głównym komputerze i nie straciłem niczego poza czasem i kilkoma GiB.)
Tytuł: Odp: MocaccinoOS
Wiadomość wysłana przez: microsofter w Czerwiec 02, 2021, 09:07:58 pm
Taki los testera. raz z górki raz pod górkę. Jak doszło do utraty danych? Trzymałeś coś na partycji root i pomieliło ją?
Tytuł: Odp: MocaccinoOS
Wiadomość wysłana przez: Piotr_1988 w Czerwiec 02, 2021, 11:24:56 pm
Taki los testera. raz z górki raz pod górkę. Jak doszło do utraty danych? Trzymałeś coś na partycji root i pomieliło ją?
Tak, taka prawda.  ;)

Do utraty danych z dysku nie doszło. Mam na myśli, że nie potrzebnie pobierałem system, a po tym go aktualizowałem. Aktualizacja po dwóch dniach po instalacji polegała na pobraniu całości od nowa... Internet kosztuje. Zmarnowałem z 6 GB.  :-\

Jeśli coś mi się nie pomyliło, wygląda na to, że Mocaccino nie aktualizuje pojedynczych pakietów, lecz nawet dla drobnej zmiany będzie pobierać cały system od nowa:
Cytuj
MocaccinoOS Desktop uses a layered approach.
Most common system packages and desktop environments (DE) are packaged as single installable layers, along with libraries.
The system set is only composed by 2 core layers
A to w takim celu, by:
Cytuj
Upgrading is not anymore a nightmare
Wszystko fajnie, tylko wygląda na to, że ten nowo stworzony manager pakietów po prostu mi się zawiesił w trakcie wgrywania nowo pobranych layers. Screenów już nie wrzucę...