Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Mepis, antiX, MX => Wątek zaczęty przez: mirekc w Kwiecień 19, 2021, 12:40:42 PM

Tytuł: Antix 19.2, dwa monitory i ekran logowania
Wiadomość wysłana przez: mirekc w Kwiecień 19, 2021, 12:40:42 PM
Przeinstalowałem sobie na starym komputerze MX-a 18.3 na Antix-a 19.2 (bo MX 19.2 nie radził sobie ze starą grafiką ATI Radeon 9200SE) 32-bit. Do komputera mam podłączone dwa monitory, a właściwie monitor na złączu VGA (skonfigurowany jako primary display) i telewizor na złączu DVI przez przejściówkę na HDMI (skonfigurowany jako secondary display). Pulpit jest rozciągnięty na dwa monitory, tak sobie Antix skonfigurował przy instalacji i nic z nim nie robiłem. Niestety przy starcie systemu ekran logowania jest również rozciągnięty na dwa monitory i okno dialogowe wypada na środku, czyli dokładnie na podziale pomiędzy monitorami. Jako że na co dzień pracuję z jednym monitorem (telewizor jest wyłączony), jest to niezwykle irytujące.

W jaki sposób skonfigurować ekran logowania w taki sposób, aby dialog pojawiał się pośrodku monitora primary (tak miałem w MX-ie)?

Albo lepiej: jak skonfigurować, żeby system startował z jednym monitorem (pomimo że telewizor jest podłączony), ale żebym mógł w trakcie pracy jednym ruchem (kliknięciem) przełączyć się na dwa monitory?

Próbowałem szukać w dokumentacji i na forach, ale nie udało mi się znaleźć rozwiązania.
Tytuł: Odp: Antix 19.2, dwa monitory i ekran logowania
Wiadomość wysłana przez: mirekc w Maj 05, 2021, 10:04:35 AM
No dobrze. Skoro nikt nie odpowiada, to znalazłem takie obejście.

Sprawdzamy w pliku /etc/slim.confjaki motyw jest używany przez slim. Domyślnie jest to BlueLines
Modyfikujemy skrypt wybranego motywu, np. /usr/share/slim/themes/BlueLines/slim.theme. Znajdujemy wiersz:
input_panel_x           50%
i zmieniamy na:
input_panel_x           25%

W ten sposób przy konfiguracji dwumonitorowej dialog logowania jest widoczny na środku pierwszego monitora. Po wyłączeniu drugiego monitora też da się przeżyć, wprawdzie okno dialogowe nie jest na środku ekranu, ale jest widoczne.

Dosyć to głupie, ale działa. A dlaczego głupie? Bo mądrze, to logowanie powinno być przypisane do głównego (pierwszego) monitora i taka powinna być domyślna konfiguracja w systemie. Ale tak, to nie wiem jak zrobić.