Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Inne dystrybucje Linux => Wątek zaczęty przez: bluzman w Lipiec 30, 2020, 11:06:24 am

Tytuł: LVM2 na serwerze - uszkodzone snapszoty
Wiadomość wysłana przez: bluzman w Lipiec 30, 2020, 11:06:24 am
Witam. Tak jak w temacie mój problem dotyczy robienia snapszotów na serwerze. Używam distro CentOS8 na serwerze gier, zdecydowałem się na LVM2 głównie dla możliwości robienia snapszotów zamiast stosowania innych metod backupu i to jest dla mnie najważniejsze.

Kiedy robię snapa obojętnie jakiej pojemności komendą:
lvcreate -s -n snap_nazwa -L 100M grupa1/lvhome
to wszystko przebiega prawidłowo, tworzenie snapa się kończy lecz później jest on bezużyteczny - uszkodzony. Nie można go przywrócić ani zamontować. Wypluwa błąd że nie może odczytać superbloka:
mount: /root/snapy: can't read superblock on /dev/mapper/grupa1-snap_2020--07--29_22.07.59.
Dane na lvhome zajmują obecnie jakieś 14GB, robię zrzut 100-200MB. Rozumiem, że jak włączam lvcreate -s... to są tam zapisywane pliki obecnie modyfikowane i tworzone. Może przy kończeniu tworzenia zrzutu pliki w użyciu zostają uszkodzone a za tym idzie że on też?

Próbowałem naprawiać fsck ale nic to nie daje, chyba że robię coś źle. Ale też nie może to wyglądać tak, że każdego snapa trzeba później naprawiać.
Jeżeli ktoś spotkał się z takim przypadkiem i zna rozwiązanie proszę o pomoc lub jakieś sugestie.
Tytuł: Odp: LVM2 na serwerze - uszkodzone snapszoty
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Lipiec 30, 2020, 11:51:36 am
Osobiście do robienia snapshot-ów używam timeshifta (dodam tylko że wczoraj mi uratował on dupę). I ja go trzymam na dysku mam którym mam zainstalowany system, a mój dysk ma rozmiar 1TB, tak więc mogę sobie pozwolić na wykonanie migawki z całym ~/.home.
Twórcy timeshifta zalecają aby migawkę trzymać na pendraku lub w chmurze, też próbowałem skompresować katalog z migawką, i umieścić ja na serwisie MEGA, lecz zawsze wyskakuje błąd podczas kompresji więc dałem sobie spokój.
Najlepszym miejscem trzymania backup-ów jest dysk systemowy.