Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lekki Linux stary laptop tylko dla Chrome

Zaczęty przez niktwazny, Wrzesień 01, 2018, 02:14:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gom1

TataPingu, komercja komercją, a dla kogoś kto potrzebuje komputera dokładnie do tych czynności, które opisał autor wątku, Chrome OS jest najlepszym wyborem.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

robson75

Cytat: niktwazny w Wrzesień 02, 2018, 12:25:14 PMA czy da się w ogóle wymusić w Mint + xfce żeby aktualizował się w tle bez ingerencji?
A jak Ty to sobie wyobrażasz? Że system sam się Tobie zaktualizuje, to jest z Twojej strony straszne lenistwo.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

Cytat: Robert75 w Wrzesień 02, 2018, 03:01:08 PM
Cytat: niktwazny w Wrzesień 02, 2018, 12:25:14 PMA czy da się w ogóle wymusić w Mint + xfce żeby aktualizował się w tle bez ingerencji?
A jak Ty to sobie wyobrażasz? Że system sam się Tobie zaktualizuje, to jest z Twojej strony straszne lenistwo.
Przeczytaj jego post.
myk byle jak jako tako

robson75

No przeczytałem, i OP ma problem z wpisywaniem hasła za każdym razem gdy będzie dostępna aktualizacja. Drogi OP-ie to nie windows w systemie Linux panują zupełnie inne zasady.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

gom1

Nie prościej po prostu.. olać aktualizacje? Tzn. olać ma właścicielka sprzętu. A autor wątku może do niej wpadać na herbatkę i ciasteczka i wtedy wgrywać updaty.
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

PomPom

Cytat: niktwazny w Wrzesień 01, 2018, 02:14:45 PM
Potrzebuję zainstalować na laptopie B570e jakiś system operacyjny. Parametry laptopa to:
- Intel Celeron B830, 1,8 GHz
- 4 GB
- Dysk HDD

Komputer jest bez systemu. Komputer będzie dla starszej osoby, która będzie korzystała tylko i wyłącznie z chrome. Myślę nad jakimś lekkim linuxem bo jeśli Windows to chyba tylko piracka siódemka na taki sprzęt, a przy windowsie dodatkowo działanie spowalniał by niezbędny antyvirus. Chcę żeby bez obaw można było wykonywać operacje bankowe i logować się na strony. Potrzebuję aby:
a) Nie było żadnych ekranów logowania ani po włączeniu ani przy wyjściu ze stanu wstrzymania.
b) Była możliwość zablokowania możliwości otwarcia kilku okien przeglądarki w tym samym czasie
c) Ewentualne aktualizacje odbywałyby się automatycznie bez potrzeby klikania, wpisywania haseł
d) Środowisko graficzne lekkie, system ma się szybko uruchamiać, nie sprawiać problemów podczas nawet kilkumiesięcznego korzystania podczas którego nie mam możliwości zająć się ewentualnymi problemami.
"To nie Windows" to durna odpowiedź niestety. Chyba że próbujemy umniejszać Linuxowi, ale tego chyba nie chciałeś.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: niktwazny w Wrzesień 01, 2018, 02:14:45 PM
c) Ewentualne aktualizacje odbywałyby się automatycznie bez potrzeby klikania, wpisywania haseł
Dziadosław Broń Boże, ażebym ja w jakikolwiek sposób umniejszał linuchowi, tylko mi chodzi o ten fragment postu w którym OP-owi nie chcę się wpisywać hasła. Jak ma jakiś problem z wpisywaniem jakiś skomplikowanych haseł to po kiego takie sobie ustawia, niech np. ustawi sobie hasło typu "ala", i po problemie.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

On tego nie robi dla siebie, więc nie jest na miejscu mu mówić o jego lenistwie. Gombek zasugerował proste hasło, ale z tego co wiem da się też aktualizować bez podawania hasła i napisałem, jak to się nazywa. On to robi dla kogoś i chce jak najwięcej uprościć, żeby później się nie użerać z tym.
myk byle jak jako tako

robson75

Cytat: Dziadek Starowinek w Wrzesień 02, 2018, 03:49:22 PM
On tego nie robi dla siebie, więc nie jest na miejscu mu mówić o jego lenistwie. Gombek zasugerował proste hasło, ale z tego co wiem da się też aktualizować bez podawania hasła i napisałem, jak to się nazywa. On to robi dla kogoś i chce jak najwięcej uprościć, żeby później się nie użerać z tym.
A skąd masz pewność że to nie swego rodzaju wybieg, że niby dla kogoś, a tak naprawdę to OP-wi wstyd się przyznać że to dla niego samego.
Dziadosław Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi. :)
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

PomPom

myk byle jak jako tako

robson75

Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

niktwazny

#26
Tu nie chodzi o lenistwo, jestem po prostu ciekaw(bo nie miałem do czynienia) czy linuxa da się wykorzystać jak system tyko dla Chroma, bez jakichkolwiek innych czynności, którymi trzeba by zawracać sobie głowę aby utrzymać system aktualny i bezpieczny. Z komputera będzie korzystać osoba, która potrafi naprawdę niewiele jeśli chodzi o komputery, z którą nie mieszkam, dlatego potrzebuje niezawodnej maszynki do internetu bez zbędnych komunikatów itd., po co jej zawracać głowę aktualizacjami, jeszcze się zrazi i przestraszy gdy wyskoczy jakiś komunikat, że system jest nieaktualny. Dlatego zasada działania komputera jest, jak opisałem w pierwszym poście, włączam od zera uruchamia się Chrome z autostartu, potem tylko klapka zamknięta --> stan uśpienia, otwieram klapkę --> pojawia się Chrome(ostatnio przeglądana strona) i tak do następnego włączenia komputera od zera(co nie nastąpi prędko bo jest przecież bateria). Bez zwalniania, zapychania RAMu, zbędnych komunikatów, potrzeby restartowania, zawieszania.
Chciałem też aby nie można było uruchomić kilku kopii Chroma na raz, gdyby przez pomyłkę naciśnięto na ikonkę na pasku, wtedy te kopie pewnie zabierałyby RAM a jest to niekonieczne. Wiem że to takie specyficzne wykorzystanie komputera ale są też tacy użytkownicy a przy obecnym trendzie przenoszenia wszystkiego do przeglądarki będzie ich coraz więcej.
Tak jak pisałem(mogłem napisać od początku) postawiłem i wstępnie skonfigurowałem tak jak chciałem Mint + Xfce, ale byłem jeszcze ciekaw jak z tymi aktualizacjami jest, no i może czy jest jakieś distro, które uruchamiałoby się szybciej, zajmowało mniej RAMu. Mój post wynika z mojej ciekawości + zaistniałej potrzeby.

PomPom

Tak bardzo opisujesz ChromeOS. Do wyłączenia kart pewnie jest jakiś dodatek do przeglądarki, ale nie używam Chrome, więc ciężko jest mi polecić coś w ciemno, żeby też to było bezpieczne.
myk byle jak jako tako

TataPingu

Z tym:
"potem tylko klapka zamknięta --> stan uśpienia, otwieram klapkę --> pojawia się Chrome(ostatnio przeglądana strona) i tak do następnego włączenia komputera od zera(co nie nastąpi prędko bo jest przecież bateria)"
mogą wystąpić problemy.
I to nie tylko pod linuxem, ale każdym innym OSem.
Wszystko zależy od tego w jaki sposób komp miałby łączyć się i siecią...

gom1

Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

Zobacz najnowsze wiadomości na forum