Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Problem z zachowaniem trackpointu

Zaczęty przez Piotr_1988, Czerwiec 04, 2019, 11:32:12 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piotr_1988

Posiadam ThinkPad E480. W różnych dystrybucjach (np. Debian), jak naciskam środkowy przycisk "myszy", oraz ruszam trackpoint, kursor stoi w miejscu, podczas gdy przewija się zawartość okna - dla mnie to jest pożądane zachowanie.

Przwijanie trackpointem nie działa jednak w MX Linux. Zamiast tego po prostu porusza się po ekranie kursor. Czy to da się skonfigurować? Jak?
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Fibogacci

Witam,

nie posiadam takiego laptopa ani dostępu do takiego laptopa, więc trudno mi się odnieść/sprawdzić.

Na początek sprawdź może (jeśli jeszcze nie sprawdzałeś), jakie są opcje ustawień w:
menu startowe > Ustawienia > Mysz i panel dotykowy

i czy tam nie da się czegoś zmienić/ustawić.

Na szybko przeszukałem forum MX pod kątem problemu:
https://forum.mxlinux.org/search.php?keywords=scrolling+trackpoint

Jakieś problemy były, ale to jeszcze w wersji MX 15 w 2015 roku i podobno zostało to poprawione (oczywiście, to pewnie były starsze wersje komputerów).

Jeśli angielski to dla Ciebie nie problem, możesz zadać pytanie na forum MX, tam odpowiadają nie tylko użytkownicy, ale i deweloperzy - więc informacja z pierwszej ręki.

Nawet Google Translate powinien dobrze zadziałać, a rozwiązanie może jest proste (kwestia jakiegoś ustawienia).

Skoro w Debianie się da skonfigurować, to tutaj także (z dużą dozą prawdopodobieństwa).

pavbaranov

MX używa do obsługi trackpointa libinput? Jeśli tak, to zerknij na: https://wiki.archlinux.org/index.php/TrackPoint#Middle_button_scroll bo być może jest to rozwiązanie, którego poszukujesz.
Zerknij też, czy w repozytoriach nie ma czegoś takiego: https://wiki.gnome.org/Attic/GPointingDeviceSettings - to GUI dedykowane właśnie trackpointowi, niestety nie jest od dawna rozwijane i pojęcia nie mam, czy - nawet jeśli będzie - to uda się je zmusić do pracy w nowszych środowiskach.

Piotr_1988

Dziękuję pięknie za odpowiedzi! :) Szukałem, próbowałem to skonfigurować, ale się poddaję... Faktycznie z tym musiałbym napisać na forum MX Linux, choć miałem nadzieję, że to jest coś prostego do ustawienia.

(W Debianie, w Sparkim, w Lubuntu, w ArcoLinuxB, w Fedorze, w GhostBSD, w Windowsie, itd. (no chyba we wszystkim, co widziałem na tym hardware...), nie musiałem niczego konfigurować, by działał właściwie trackpoint. Na dzień dzisiejszy najlepszą i bezproblemową dla mnie dystrybucją jest SparkyLinux stable + backports, także już chyba nie będę przekombinowywać z testowaniem ciągle kolejnych dystrybucji.)
Fedora Silverblue  |  Rocky Linux  |  NomadBSD

Fibogacci

Cytat: Piotr_1988 w Czerwiec 05, 2019, 08:15:31 PM
Dziękuję pięknie za odpowiedzi! :) Szukałem, próbowałem to skonfigurować, ale się poddaję... Faktycznie z tym musiałbym napisać na forum MX Linux, choć miałem nadzieję, że to jest coś prostego do ustawienia.

(W Debianie, w Sparkim, w Lubuntu, w ArcoLinuxB, w Fedorze, w GhostBSD, w Windowsie, itd. (no chyba we wszystkim, co widziałem na tym hardware...), nie musiałem niczego konfigurować, by działał właściwie trackpoint. Na dzień dzisiejszy najlepszą i bezproblemową dla mnie dystrybucją jest SparkyLinux stable + backports, także już chyba nie będę przekombinowywać z testowaniem ciągle kolejnych dystrybucji.)

Może to jest coś prostego, tylko ja nie wiem jak to ustawić (dlatego proponowałem zadanie pytania na Forum) ;) (wszystko jest proste, jeśli wie się, co należy zrobić ;) )

pavbaranov

Nie ma czegoś takiego jak "działający właściwie trackpoint", albowiem to zależy od użytkownika. Jednemu odpowiada X, innemu Y. Możesz to zmienić. Podany link do wiki Archa właśnie to zmienia. Co zatem próbowałeś? (Prawdopodobnie po konfiguracji konieczny jest restart).

Zobacz najnowsze wiadomości na forum