Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Po instalacji Linuxa jako jedynego systemu komputer nie uruchamia się

Zaczęty przez nawrocki, Listopad 24, 2020, 11:09:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

nawrocki

Witam ponownie, otóż zdecydowałem się na zainstalowanie Minta jako jedynego systemu. Instalacja przebiegła bez problemu, ustaliłem partycje, /, home i swap. Po instalacji system dał komunikat - wyjmij nośnik i naciśnij Enter. Po wyjęciu nośnika i naciśnięciu Enter nic się nie dzieje. Restart komputera też nie pomaga. Przy użyciu płyty odpaliłem komputer i wygląda, że dyski są sformatowane, a i system jest zainstalowany. Co robić ?

Armalat


pavbaranov

Co się pojawia przy starcie komputera? Jakie informacje są pokazywane?

nawrocki

Nic się nie pojawia, tzn. widać czarny ekran jakby systemu nie było.

Co do gruba myślałem, że jest on potrzebny jeśli mamy dwa systemy (jestem początkujący).

pavbaranov

Przed "czarnym ekranem" nie ma nic? Np. okienka, gdzie możesz wybrać system itp.?
Czy jeśli na tym "czarnym ekranie" wciśniesz ctrl+alt+Fx (x=(1...8) - któryś z klawiszy F) przejdziesz do konsoli? Te F1...8 trzeba próbować, może na którymś będziesz miał jakiś zapis czegokolwiek.
Jaki to komputer (w sensie "bebechy")? Możesz odpalić np. liveiso, prawdopodobnie doinstalować inxi i dać tu zawartość pliku:
inxi -Fxx > info.txt
Interesuje nas ów info.txt. Możesz np. otworzyć go w jakimkolwiek edytorze, przekopiować zawartość. Ewentualnie z repo doinstalować jeszcze jakiś pastebinit i spróbować wygenerować link (info pod pastebinit -h).

nawrocki

Jest czarny ekran i kursor, czyli chyba tak jakby systemu w ogóle nie było.
Ctrl+Alt+Fx nie działa.

Komputer: HP 635

AMD E-300 APU with Radeon HD Graphics
RAM - 4GB
Dysk 300 GB


nawrocki

Odpaliłem ponowną instalację, żeby pokazać jak sformatowałem dysk, być może tu ktoś zauważy błąd.

/dev/sda                                             Zajęte:
   /dev/sda1 ext4    59998 MB              7960MB Linux Mint 20 Ulyana (20)
   /dev/sda2 ext4    258073 MB            5187 (w sumie nie wiem co to za pliki)
   /dev/sda3 swap    1999 MB               nieznany   

Urządzenie do instalacji programu rozruchowego:
/dev/sda ATA Hitachi HTS54323 (320,1 GB)   
                 

pavbaranov

Powiem brutalnie, zainstaluj tam jakąś "normalną" dystrybucję: Fedora, Ubuntu (ew. forki), OpenSUSE, OpenMandriva...
Co znaczy ctrl+alt+Fx nie działa? A działa ctrl+Fx lub alt+Fx?
Dla mnie może to wyglądać tak, jakby instalacja nie przebiegła do końca prawidłowo.

nawrocki

Rzeczywiście chyba spróbuję zainstalować jeszcze raz. Przecież to nic nie kosztuje.

pavbaranov


nawrocki

Zainstalowałem drugi raz. Początkowo wydawało się, że znowu to samo. Coś poprzyciskałem i zaczęło działać :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum