Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Update manager

Zaczęty przez annaelzbieta, Wrzesień 02, 2019, 01:50:27 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

annaelzbieta

Witajcie,
mam Linuxa na laptopie, dużo korzystam z internetu, w gry online ani inne nie gram, ale filmiki, Skype itp tak. Teraz do czego zmierzam: w Update Managerze codziennie pojawia się lista nowych aplikacji do aktualizacji. Jak często powinnam je updatować? I czy naprawdę wszystkie? Jak rozkminić, które są istotne? Z góry dziękuję za pomoc.

gosc

Linux to tylko jądro.
Istotniejsza jest nazwa dystrybucji.
Najbardziej istotne to aktualizacje bezpieczeństwa.

robson75

Aby system działał prawidłowo, należy wszystko updatować.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

pavbaranov

Przychylając się do poprzedników, ogólne zasady:
1. Jeśli masz dystrybucję typu rolling release - w przypadku pojawienia się informacji o możliwości aktualizacji - należy aktualizować wszystko.
2. Jeśli masz dystrybucję wydawniczą - możesz aktualizować jedną z aplikacji.
3. Aktualizujesz tak często jak chcesz.
4. Bezwzględnie aktualizujesz wówczas, gdy proponowana aktualizacja zawiera tzw. łatkę bezpieczeństwa. Z Twojego maila mogę się jedynie domyślić, że masz problem z oceną potrzeby aktualizacji, a zatem przechodzisz do zasad 1 lub 2.
5. Pomijając osoby, które twierdzą, że lepiej używać znany s..., który zawiera s..., bowiem jest Ci on znany, a w aktualizacji na pewno (i przyznam, że nie mam pojęcia skąd oni czerpią wiedzę o przyszłości; może jasnowidze jakowiś) - aktualizujesz wówczas, gdy pojawia się aktualizacja. Widać ktoś podjął decyzję, że trzeba wydać taką aktualizację, trzeba przygotować paczkę z aktualizacją itp. Odmienna zasada to mnóstwo pracy związanej z oceną potrzeby aktualizacji jakiejś paczki ze względu na dokonane od poprzedniego wydania zmiany (lub w skrajnych przypadkach nawet ich brak, a jedynie podbicie wersji).

Wszystko zależy od dystrybucji, ale tego nawet nie podałeś.

Co to jest "Update Manager" - nikt nie wie. Temat zaś jest w kompletnie wadliwym miejscu.

annaelzbieta

Nie jestem geekiem, mam Linuxa ale sama go nie zakładałam a osoba która mi pomagała jest już niedostępna,
dlatego nie bardzo wiedziałam, w którym miejscu wpisać watek, zapisałam się na to forum bo kompletnie nie wiem,gdzie szukać pomocy,
w jaki sposób mogę sprawdzić jaka jest to dystrybucja? dziękuję za cierliwośc

TataPingu

#5
Cytat: annaelzbieta w Wrzesień 03, 2019, 09:57:02 AM
w jaki sposób mogę sprawdzić jaka jest to dystrybucja? dziękuję za cierliwośc

W terminalu wtypuj:
cat /etc/issue

i potwierdź ENTEREM

EDIT
Dla bardziej szczegółowych informacji:
cat /proc/version
ewentualnie:
uname -a

annaelzbieta


TataPingu

Cytat: annaelzbieta w Wrzesień 03, 2019, 10:20:44 AM
dziękuję bardzo za pomoc

By ktoś mógł Ci więcej pomóc, powinnaś nam tutaj wrzucić "wyniki" komend, które Ci podpowiedziałem...

annaelzbieta

hej, no i wyskoczyła linijka ze słowami generic oraz Ubuntu z cyferkami, w międzyczasie wyszukać co to jest rolling release i raczej by mi wyglądało na powyzsze, na pewno jest to wersja open source, nie komercyjna i pamiętam że zawsze trzeba bylo updatować więcej niż 1 aplikacje
tylko to trochę męczące że tak codziennie sie coś pojawia w tym update managerze
pozdrawiam

robson75

Cytat: annaelzbieta w Wrzesień 04, 2019, 11:18:47 AM
hej, no i wyskoczyła linijka ze słowami generic oraz Ubuntu z cyferkami, w międzyczasie wyszukać co to jest rolling release i raczej by mi wyglądało na powyzsze, na pewno jest to wersja open source, nie komercyjna i pamiętam że zawsze trzeba bylo updatować więcej niż 1 aplikacje
tylko to trochę męczące że tak codziennie sie coś pojawia w tym update managerze
pozdrawiam
Ubuntu to jest system wydawniczy, a nie rolling release, Arch Linux należy do grupy systemów rolling release (którego obecnie używam). I ja mam codziennie jakieś aktualizacje, czy to jest męczące? raczej nie, bo wystarczy jedna komenda w terminalu i się aktualizuje.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

TataPingu

Cytat: annaelzbieta w Wrzesień 04, 2019, 11:18:47 AM
hej, no i wyskoczyła linijka ze słowami generic oraz Ubuntu z cyferkami........

OK, widzę, że faktycznie nie bardzo się orientujesz...
- po prostu, jeśli wyskoczy komunikat o updateach, to je regularnie przeprowadzaj, a będziesz mieć "zdrowy" system...

annaelzbieta

dzięki wielkie za cierpliwość, w nagrodę dla dobra ludzkości obiecuję ją okazywać innym w mojej branży (co i tak staram sie robić :)
updatować mogę wszystko jak leci, tylko jestem nieufna z natury i zastanawiam się, jak sprawdzić, czy te wszystkie updaty podpowiadane na liście do updatowania są bezpieczne? muszę większość pojedynczo z osobna zaznaczać

pavbaranov

Tak. Są bezpiecznie. Ba, należy je instalować właśnie z tego względu.

annaelzbieta

ok, dzięki jeszcze raz, już sprawdziłam dokładnie, to jest Mint 18.3, Sylvia, ma wsparcie do kwietnia 2021,
pamiętam, ze potem trzeba zainstalować nowa wersję bo już to raz przerabiałam, tylko z pomocą,
gdzie taki żółtodziób może cos więcej poczytać na ten temat? tylko żeby było choc trochę zrozumiałe...

TataPingu

Cytat: annaelzbieta w Wrzesień 04, 2019, 09:57:46 PM
ok, dzięki jeszcze raz, już sprawdziłam dokładnie, to jest Mint 18.3, Sylvia, ma wsparcie do kwietnia 2021,

OK, masz jeszcze dużo czasu, korzystaj z wygody linuksa, a potem coś się "zaradzi"...

Zobacz najnowsze wiadomości na forum