Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja i usunięcie Linuxa z drugiego dysku

Zaczęty przez blindfox0, Wrzesień 15, 2019, 11:05:14 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

blindfox0

#15
No więc udało się. Co prawda miał problem z zainstalowaniem GRUBa bo wywalał błąd, ale raczej był to problem spowodowany tym, że uparcie bootowałem w trybie UEFI zamiast legacy. Po odpaleniu pendrive'a w trybie legacy instalator poszedł jak dzik w paśnik do końca :). Na koniec wydzieliłem miejsce za pomocą GParted na partycję NTFS pod cache Lightrooma i system wybieram właśnie menu bootowania płyty głównej. Chociaż jak bootuję dysk z Elementary to GRUB bez problemu widzi Windę i ją startuje bez jakiejkolwiek mojej ingerencji, więc chyba na sztywno ustawię start z tego dysku i tyle :). Oczywiście GRUB w żaden sposób nie naruszył rozruchu Windowsa.

Co do UEFI - to chyba jeśli płyta główna obsługuje oba tryby, to raczej nie ma problemu żeby działał sobie Windows i cokolwiek innego obok. Nie jestem specem ale u siebie mam do wyboru Legacy First, UEFI first i Legacy and UEFI. Jeśli wybiorę to ostatnie, to bootuje mi wszystko w każdym trybie. Chociażby sytuacja z pendrivem z Elementary. Płyta widziała go podwójnie: [nazwa pendrive'a] oraz UEFI: [nazwa pendrive'a]. UEFI bootował ale nie mógł zainstalować GRUBa. Bez UEFI, jak już wspomniałem, zbootował i zainstalował wszystko jak należy.

@ciubaka - Elementary zainstalowałem z dwóch powodów - to Ubuntu którym się bawiłem w przeszłości i którego już się nie "boję". I dwa - wygląda mocno jak Mac OS, którego kocham prawdziwą i szczerą miłością :).

EDIT: jak wspomniałem, Elementary to czysto wizualna zachcianka. Co byście polecili jak już dojrzeję do zmiany na porządniejszego Linuxa? Nie chce znowu się pakować w Ubuntu. Jest spoko, miłe i fajne, ale mam tak, że jak coś mi się opatrzy to nie chce mi się do tego wracać. Dlatego średnio 2x na miesiąc na przemian wkładam/wyjmuję telefon z case'a i zmieniam tapetę żeby mieć wrażenie, że jest nowy :D

ciubaka

Deepin, on też wizualnie wygląda podobnie do elementary, a jednak dużo ciekawsza dystrybucja (moim zdaniem oczywiście). Odkąd przestał mieć problemy z repozytoriami całkiem miło się tego używa.

blindfox0

Dzięki, za moment ląduje na maszynie wirtualnej. Jak się spodoba to na dysku :)

pavbaranov

Dobra - to są środowiska graficzne (Elementary, Deepin), a dystrybucja to inna sprawa.
Jeśli chodzi o dystrybucję - załóż oddzielny wątek.
Jeśli chodzi o DE - załóż oddzielny wątek.
:D
Przy czym na pierwsze pytanie (dystrybucja) udzielę Ci jednej odpowiedzi: Arch. Druga - to kwestia indywidualna, ale np. KDE (Plasma) + latte-dock + odpowiedni temat - tworzy Ci namiastkę MacOS. Zresztą nie tylko on.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum