Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co nas cieszyło, ale z czasem przerodziło się w kolejną dysputę o Archu

Zaczęty przez MSki, Czerwiec 13, 2020, 07:41:30 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MSki

@pavbaranov - jak zwykle merytorycznie (+1), ale teraz powinienem przejść do zakładki "co mnie wkurza" i napisać tam - mam tego typu systemy w d...ie i poprzeć to stwierdzenie, powtarzanym jak mantra - mamy XXI wiek !
Mój wcześniejszy zapał jakby minął, choć w dalszym ciągu cieszę się z tego, że ludzie mają swoje hobby.
@robson75 - dzięki, ale przeszła mi ochota na użeranie się z samym systemem.

pavbaranov

Widzisz - można mieć różne punkty widzenia. Kiedyś w istocie myślałem: no cholera, XXI wiek, a tu tak:\
- Arch nie ma instalatora,
- menedżer programów bez GUI...
- (pewnie coś by się jeszcze znalazło).
Od lat mam zainstalowane Octopi i... go nie używam. Zasadniczo pak załatwia mi wszystko, czego potrzebuję (oczywiście posługując się całym zestawem innych programów i programików również). I nie traktuję tego (tj. sposobu instalowania paczek w taki sposób) jako hobby. Gorzej, twierdzę, że osoby korzystające z różnych GUI (nie, nie wszystkich - pod "różne" są określone ich nazwy) dla instalacji paczek uprawiają często niebezpieczne dla siebie hobby.

robson75

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2020, 05:52:53 PM
Od lat mam zainstalowane Octopi i... go nie używam.
To tak jak ja z pamac-classic, bo przeważnie do instalacji oraz usuwania paczek wystarczy mi terminal. Ale pamac czasami się przydaje, np. aby sprawdzić opcjonalne zależności, lub sieroty.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

MSki

Cytat: pavbaranov w Czerwiec 15, 2020, 05:52:53 PM
Widzisz - można mieć różne punkty widzenia. Kiedyś w istocie myślałem: no cholera, XXI wiek, a tu tak:\
I cieszy mnie to, że Ty szanujesz mój, a ja Twój punkt widzenia.

pavbaranov

W każdym razie - cieszy mnie, że w AUR jest co najmniej kilka rozwiązań, które można sobie zbudować i które są nakładkami GUI na pacmana - zob.: https://wiki.archlinux.org/index.php/AUR_helpers (oczywiście Ciebie będą interesować te Graphical). Dodatkowo - o ile wiem, to plazmowy Discover również jest w stanie zainstalować paczki z repozytorium Archa (nie z AUR). Sens ich używania jest mniej więcej taki, że jeśli masz system na Qt5 - bierzesz Octopi (PkgBrowser, to jak sama nazwa wskazuje jedynie przeglądarka zasobów repozytoriów, w tym AUR; w sumie fajne narzędzie, jeśli ktoś zarządza swoimi paczkami z konsoli), ew. Discover (jeśli to Plazma). Jeśli na Gtk - inne. Część z tych paczek nie trzeba nawet budować, bo są one zbudowane i dostępne w różnych dodatkowych repozytoriach jak np. chaotic-aur.
Zwróć jednak uwagę na owe ostrzeżenie przy tych GUI - ich używanie może prowadzić do częściowej aktualizacji systemu, a to jest najczęstszy powód wysypywania się Archa. Arch nie wspiera czegoś takiego, ale użytkownicy nagminnie tak robią i mają to, co wcześniej, czy później musi się zdarzyć: od niedziałania aplikacji, po całkowity paraliż systemu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum