Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

(Rozwiązane) SparkyLinux 3,0 beta2-x86_64-hasło roota w terminalu

Zaczęty przez irkarlik, Lipiec 01, 2013, 09:50:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

irkarlik

Jestem mniej niż początkującym w linux'ie! Zainstalowałem SparkyLinux 3,0 beta2 i chciałem sprawdzić status -ufw- niestety wpisując su lub sudo nie przyjmuje mi hasła roota, ponownie zainstalowałem system i dalej jest to samo, dokładnie wpisywałem hasło więc nie może być pomyłki- co robić- podoba mi się sparky, przez miesiąc miałem Minta 14KDE, a przez dwa dni Ubuntu 13.04  :(

pavroo

Sudo działa w systemie Live, po instalacji jest nieaktywne.

Czy wpisywałeś:

Code:

su
hasło: twoje hasło


i dopiero potem:

Code:

ufw status


Jaką dokładnie wersję zainstalowałeś, tzn. z którym pulpitem?

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

irkarlik

#2
Wpisywałem su enter hasło roota i wyświetla że nie mozna zweryfikować. Pulpit 1. próbowałęm i na sudo i z hasłem użytkownika i nic:(. Dlatego 2x instalowałem bo myślałem, że w czasie instalacji zrobiłem błąd.

pavroo

Sudo nie działa po instalacji.

Jaki pulpit, tzn. którą wersję? LXDE, Ultra czy MATE?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

irkarlik

#4
Ta wersja która mi się sama zainstalowała. Jak to sprawdzić?

pavroo

Podaj nazwę obrazu iso, który użyłeś do instalacji.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

irkarlik

#6
SparkyLinux-3.0-beta 2-x86_64.iso

Przy wyłączaniu systemu wyświetla zakończ sesję LXDE

irkarlik

#7
Zainstalowałem SparkyLinux 3,0 beta2-x86-64- LXDE. Pozostawiłem partycje Home z poprzedniej dystrybucji, W biosie (Gigabyte-UEFIDualBIOS) pozostał mi w BOOT Option -linux mint ale gdy miałem zinstalowanego Ubunt 13.04 mogłem wpisywać w terminalu polecenia jako root.

Sorry Permalink, wiem że moja niewiedza jest straszna!

pavroo

Zainstalowałem na próbę ten obraz i błędu nie znalazłem.

Prawdopodobnie błąd leży po stronie Twojego sprzętu, np.:

1. Podczas ustalania hasła root lub wpisywania go w terminalu miałeś włączony klawisz CapsLock

2. Użyłeś polskich znaków w haśle root (np. ó, ą, ś, itd.)

3. Masz uszkodzoną klawiaturę i jakiś klawisz nie działa prawidłowo, co powoduje błąd.

Spróbuj zainstalować sparka (na próbę w Virtualbox), użyj bardzo prostego hasła bez dużych liter, bez polskich liter, bez znaków specjalnych (*&%$). Poźniej możesz to hasło zmienić.

Pozdrawiam

pavroo

p.s.

Świadomość własnej niewiedzy jest krokiem do jej zdobycia :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

urbek

#9
Testowałem w wersji live wersję 3.0 beta2, lecz nie instalowałem na dysku więc trudno mi się odnieść jak jest z uwierzytelnianiem, ale właśnie w sparkym miewałem problemy z uprawnieniami. W wersji 3.0 beta2 nadal woła o hasło do np. conky-edit i wpisanie hasła live lub zaakceptowanie pustego pola nic nie daje co w efekcie uniemozliwia odpalenie danej aplikacji. Aplikację conky-edit przytoczyłem przykładowo, gdyż jest więcej programów, które przy próbie uruchomienia wołają o hasło a jego wpisanie nie przynosi efektu w postaci odpalenia programu. Krążąc trochę na około da się te programy odpalić z innej lokalizacji, bądź używając sudo, które w live działa i wydaje mi się, że po instalacji również powinno działać, gdyż to wygodne i znane ogólnie narzędzie, z którego sam chętnie korzystam. Wykorzystałem ten temat do napisania kilku słów o sparky 3.0 beta2 i jeszcze raz powtarzam, że dla mnie największym minusem są tu zabezpieczenia, które chronią hasłem nie zawsze to co powinny, a na dodatek nie działają z podanymi danymi dostępu. Nowe aplikacje, które się znalazły w sparku to świetny pomysł uważam i wszystko działa jak trzeba o ile dam radę się do tego dostać poprzez zabezpieczenia.

irkarlik

#10
Witam wszystkich!

Dziękuję Pavroo za pomoc. Zainstalowałem Beta3 mate i ten sam problem dopiero po zmianie hasła na hasło bez znaków specjalnych i dużych liter wszystko działa jak trzeba. Jeszcze raz dzięki Pavroo. :)


irkarlik

#11
Witam Urbek i róenież dziękuję za zainteresowanie i pomoc. Teraz lecę do pracy Pozdrawiam.

urbek

#12
@irkarlik ja wykorzystałem twój post, by napisać co mi się nie podoba w wersji testowej sparka, bo 3.0 beta2 to wersja testowa a temat akurat pasował mi do moich uwag:) Sparka używam od dawna i lubię go, bo to dobry i szybki system, który z całą odpowiedzialnością mogę polecić, w szczególności początkującym użytkownikom, bo na prawdę bardzo ciężko go rozwalić:)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum