Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#91
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Szybsza budowa kernela
Ostatnia wiadomość przez linusen - Czerwiec 15, 2024, 08:24:55 PM
Sama taka optymalizacja zbyt dużo nie da, trzeba wiedzieć co wywalić, które karty graficzne(to najprostsze), sterowniki wifi, sterowniki do klawiatury i myszy. Istnieją jakieś polecenia optymalizujące z Gentoo, Slackware które wyświetlą ci które driverki i sterowniki najdłużej się kompiluje?

No właśnie modprobed-db nie działa na Ubuntowatych, a developerzy Slackware, Gentoo, Archa mają do tego różne narzędzia ułatwiające kompilację, dlatego je wymieniłem w linkach, te niektóre.

Czy możesz napisać na jakim procesorze i na ilu ramach budujesz kernel oraz i ile opcja time make podaje ci minut?
#92
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Szybsza budowa kernela
Ostatnia wiadomość przez robson75 - Czerwiec 15, 2024, 08:23:53 PM
Od ponad 3 lat buduje kernel przy pomocy modprobed-db, jest to narzędzie które wyszukuje aktywnie załadowane moduły, tworzy listę i według niej jest budowane jajo, bez zbędnych śmieci. Ale jest ono dostępne tylko dla systemu Arch Linux.
#93
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Szybsza budowa kernela
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 15, 2024, 08:18:42 PM
Cytat: linusen w Czerwiec 15, 2024, 08:04:45 PMDzięki za odpowiedź ale kompilować kernel to ja potrafię. Dodając do liczby wątków procesora trochę więcej aby wykorzystać całą moc procesora podczas kompilacji np jak procesor jest 4 rdzeniowy z 8 wątkami to daje time make -j9

Jeszcze jest parametr -O3 to optymalizuje kod ale aby go użyć musiałbyś użyć go w pliku makefile.

https://gcc.gnu.org/onlinedocs/gcc/Optimize-Options.html

Z tym że nie wiem czy ręczne edytowanie pliku jest dobre dla psychiki.

Może przez grep się da lub sed albo awk.#94
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Szybsza budowa kernela
Ostatnia wiadomość przez linusen - Czerwiec 15, 2024, 08:04:45 PM
Dzięki za odpowiedź ale kompilować ogólnie kernel to ja potrafię. Problem jest z tym jak to wszystko co niepotrzebne dokładnie wyszukać, czy są do tego jakieś programy konsolowe usuwające wszystko z pliku config poza naszym sprzętem? Dodaję do liczby wątków procesora trochę więcej aby wykorzystać całą moc procesora podczas kompilacji np jak procesor jest 4 rdzeniowy z 8 wątkami to daje time make -j9
https://unix.stackexchange.com/questions/253245/what-does-make-localmodconfig-do
https://wiki.archlinux.org/title/Modprobed-db

Obecnie kernel nie posiada chyba takich narzędzi jak inne nowoczesne systemy powstałe po 2015 roku napisane w nowszych językach niż C. Jak ktoś nie jest developerem kernela jak Linus i programistą sterowników, to musi wszystko samemu sprawdzać pasmem prób i błędów kompilacji, jak użytkownicy Gentoo.

Zależy mi na zejście z kompilacją do 3 minut czyli tych 188 sekund. Torvalds zapewne wsuwa wszystkie swoje karty na usb i za pomocą ls sprawdza i kompiluje tylko to co mu jest potrzebne, stąd na 32 rdzeniowym Ryzenie to 19 sekund kompilacji, choć pewnie jego pierwsza kompilacja trwała znacznie dłużej.
#95
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Szybsza budowa kernela
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Czerwiec 15, 2024, 07:53:36 PM
https://www.linuxfromscratch.org/lfs/view/development/chapter10/kernel.html

Tu jak skompilować poprawnie.

I aby znaleźć wszystkie flagi make wpisz w terminalu man make

Oraz najważniejsze make -j

Cytat-j [jobs], --jobs[=jobs]
            Specifies the number of jobs (commands) to run simultaneously.  If there is more than one -j option, the last one is effective.  If the -j option is given without an argument,  make  will  not
            limit  the  number  of  jobs  that  can  run  simultaneously. When make invokes a sub-make, all instances of make will coordinate to run the specified number of jobs at a time; see the section
            PARALLEL MAKE AND THE JOBSERVER for details


PARALLEL MAKE AND THE JOBSERVER
       Using the -j option, the user can instruct make to execute tasks in parallel. By specifying a numeric argument to -j the user may specify an upper limit of the number of parallel tasks to be run.

       When  the  build environment is such that a top level make invokes sub-makes (for instance, a style in which each sub-directory contains its own Makefile ), no individual instance of make knows how
       many tasks are running in parallel, so keeping the number of tasks under the upper limit would be impossible without communication between all the  make  instances  running.  While  solutions  like
       having  the  top  level  make  serve  as a central controller are feasible, or using other synchronization mechanisms like shared memory or sockets can be created, the current implementation uses a
       simple shared pipe.

       This pipe is created by the top-level make process, and passed on to all the sub-makes. The top level makeprocesswrites N-1 one-byte tokens into the pipe (The top level make is assumed  to  reserve
       one  token  for  itself). Whenever any of the make processes (including the top-level make ) needs to run a new task, it reads a byte from the shared pipe. If there are no tokens left, it must wait
       for a token to be written back to the pipe. Once the task is completed, the make process writes a token back to the pipe (and thus, if the tokens had  been  exhausted,  unblocking  the  first  make
       process that was waiting to read a token).  Since only N-1 tokens were written into the pipe, no more than N tasks can be running at any given time.

       If  the  job  to  be  run  is not a sub-make then make will close the jobserver pipe file descriptors before invoking the commands, so that the command can not interfere with the jobserver, and the
       command does not find any unusual file descriptors.


#96
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Szybsza budowa kernela
Ostatnia wiadomość przez linusen - Czerwiec 15, 2024, 06:42:43 PM
Witam, jak odchudzić kernel Linux podczas kompilacji? Nie znam się na sprzęcie tak jak Linus Torvalds do tej pory udało mi się zejść do 14 minut. Wiem że kompiluję jeszcze dużo sterowników które nie są potrzebne na mój hardware, więc marnuję dużo energii na kompilację niepotrzebnych sterów.

Według tej strony mój procesor powinien skompilować kernel w 188 sekund a nie 14 minut. Z jakich narzędzi korzystacie aby przyspieszyć wykrywanie sprzętu przez kernel który istnieje fizycznie?
https://openbenchmarking.org/test/pts/build-linux-kernel-1.16.0

Dla przykładu Linus kiedyś narzekał że jego kompilacja kernela 6.8 wydłużyła się z 22 sekund do 40 sekund. Ale Torvalds dobrze zoptymalizował proces kompilacji Linuksa na Fedorze.
https://www.phoronix.com/news/Torvalds-Perf-Regression-Fix
https://www.phoronix.com/news/Linux-6.8-Sched-Regression

https://www.reddit.com/r/linux/comments/uiotu/linus_torvalds_has_optimized_the_linux_build/

Ostatnio czytałem że niektóre nowe systemy jak RedoxOS, SerenityOS tak ułatwiają kompilację swoim developerom że mają wbudowane w kernel jakieś opcje które wykrywają tylko faktyczny sprzęt i podzespoły które posiada twój komputer.

Nie wiem czy developerzy Gentoo mają jakieś lepsze narzędzia i programy do wykrywania hardware, które ułatwiają im i przyspieszają kompilację tylko niezbędnych sterowników. I są dostępne na inne dystrybucje Linuksa?
#97
Sparky / Odp: dostęp do karty pamięci w...
Ostatnia wiadomość przez mirekc - Czerwiec 15, 2024, 11:30:20 AM
Cytat: lukand w Czerwiec 13, 2024, 01:37:15 PMWczoraj rano mogłem normalnie skopiować kilka plików na kartę pamięci mojego telefonu. Niestety, już popołudniu tego samego dnia stało się to niemożliwe. Podejrzewam, że to skutek jakiejś aktualizacji. Czy można jakoś temu zaradzić?
Sprawdziłeś czy wszystkie pliki są dostępne z poziomu telefonu? Czy można wykonywać operacje, takie jak np. kopiowanie? Bo możliwe, że ,,padła" karta pamięci.

Może być też problem z kabelkiem USB. Czy przy każdym podłączeniu do komputera pamięć telefonu poprawnie montuje się w Linuksie?

Jakie komunikaty błędów system ,,wyrzuca" w czasie kopiowania?
#98
Xfce / Odp: Jak zmienić położenie iko...
Ostatnia wiadomość przez MSki - Czerwiec 15, 2024, 05:06:24 AM
W zasadzie, chyba w większości dystrybucji wystarczy najechać wskaźnikiem myszki na ikonę programu który chcesz przenieść, kliknąć prawym przyciskiem myszki na tą ikonę. Ikona programu będzie wówczas przyklejona do wskaźnika myszki i przenosisz tą ikonę gdzie chcesz, a miejsce jej usytuowania zatwierdzasz lewym przyciskiem myszki.
#99
Sparky / Odp: dodanie Irfanview do repo...
Ostatnia wiadomość przez MSki - Czerwiec 15, 2024, 04:54:12 AM
Cytat: lukand w Czerwiec 14, 2024, 03:46:45 PMLecz w PCLinuxOS Irfanview jest dostępny wprost w repozytoriach i w przypadku jego wyboru do instalacji, PCLinuxOS automatycznie instaluje WINE.
Zgadza się, ale można postawić przewrotne pytanie - czego Ci brakuje w PCLinuxOS, że chcesz aby Deweloper Sparky Linux dodał Infranview do tego systemu ?
#100
Xfce / Odp: Jak zmienić położenie iko...
Ostatnia wiadomość przez robson75 - Czerwiec 15, 2024, 12:08:48 AM
A czy próbowałeś z tego miejscazmienić pozycje na panelu.
Po prostu zaznaczasz element który Cię interesuje, i strzałkami po prawej stronie przenosisz.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum