Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Podzielenie jednej partycji na dwie

Zaczęty przez kolamp, Marzec 11, 2021, 02:53:53 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kolamp

Witam,

Mam pewien problem. Mam na komputerze jeden dysk i utworzoną jedną partycje /dev/sda1. Na tej partycji jest zainstalowany system linux. Czy jest jakiś sposób żeby niewykorzystaną pamięć z partycji /dev/sda1 przydzielić do pamięci wolnej i potem z tej pamięci wolnej utworzyć nową partycję? Nie mogę znaleźć sposobu na to.

Próbowałem z wykorzystaniem polecenia fdisk /dev/sda1 poszukać jakiegoś polecenia, które mi to umożliwi ale nie znalazłem.
Próbowałem poszukać czegoś również w poleceniu parted /dev/dsa1 ale też nie mogę znaleźć. 

Można jakoś z partycji /dev/sda1 niewykorzystaną pamięć przydzielić do obszaru wolnej pamięci, żebym potem mógł z tego obszaru stworzyć nową partycje ? 

pavbaranov

Chcesz to zrobić w GUI, TUI, czy konsoli? W KDE może temu służyć patitionmanager (GUI).
Nie wiem ile masz owej niewykorzystanej pamięci na sda1, ale pamiętaj, by linuksowi pozostawić tam pewien margines, albowiem podczas pracy tego systemu tworzone są różne pliki; jak się zajmie cała partycja, to mogą być problemy z zalogowaniem się przynajmniej do DE.

kolamp


robson75

#3
Ostatnio sam sobie tworzyłem partycje /home, i najlepiej jest uruchomić jakieś liveiso i z jego poziomu podzielić tą partycje przy pomocy GParted.

Dzięki temu poradnikowi
https://dariusz.wieckiewicz.org/przenoszenie-home-na-osobna-partycje/
stworzenie partycji /home jest dziecinnie proste.
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110


banan

Najlepiej uruchomić Live PartedMagic (najnowszy z lipca, 1.8GB)i zrobić clona HD i podzielić gparted lub GnomeDisk..
PartedMagic umożliwia wipe ssd w parę sekund.. i generalnie najlepsze Distro ratunkowe(oficjalnie płatne)
Albo WinPE Strelec :-)

Pozdr. ArO

Zobacz najnowsze wiadomości na forum