Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#91
Pogaduchy / Odp: Wasze Ulubione Large Lang...
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Marzec 19, 2024, 12:41:38 PM
Po takim obrazku, nie mogłem nie przetestować Gemini. Nareszcie mam czas na opisanie wczorajszej pogawędki. Nie było idealnie, ale po kolei.

Gemini nie jest ogólniedostępny. Aby z nim pogadać, potrzeba zalogować się na konto Google. Tak się składa, że mam to konto. Założyłem prawie 20 lat temu, kiedy jeszcze można to było zrobić normalnie. Obecnie, do jego założenia potrzeba podać numer telefonu, więc stajemy przed podobnym murem, jak przy ChatGPT.
Gemini powitał mnie, ciągnąc przez IP-lookup moją lokalizację i pytając, czy potrzebuję coś załatwić w okolicy. Zaczynamy standardowym zestawem pytań zapoznawczych.

Gemini wie, że jest AI, zna aktualną datę, nie powie/nie wie, kiedy miał ostatnią aktualizację bazy danych, i nie ma dostępu do Internetu. To ostatnie jest kłamstwem i szybko je zdemaskowałem. Na pytanie o wybory w Rosji, w przeciwieńtwie do ChatGPT, opowiedział mi o tych najnowszych, włącznie z podaniem wyniku. Kiedy zwróciłem uwagę, że to było wczoraj, a nie ma takiej opcji aby baza była aktualizowana codziennie, zaczął motać się i wymyślać jakieś dziwne wymówki. Bełkot. Poprosiłem o wyjaśnienia, bo nie rozumiem tego co napisał. Przeprosił, bo na chwilę obecną nie umie odpowiedzieć na to pytanie (wyjaśnienie znaczenia jego własnych słów, zacytowanych). Pod koniec rozmowy, sam przyznał się, że posiada dostęp do Netu i korzysta z Google search.

Ogólnie, to AI działa dobrze i odpowiada sensownie, aczkowiek często dodaje, że wciąż jest rozwijane i niedoskonałe. Zapytany o możliwość tworzenia obrazów, kategorycznie odparł, że nie posiada takiej umiejętności. Nie ważne, w jakiej części świata siedzi użytkownik. Nie mam VPN, więc nie mogłem przełączyć się na inny kontynent, aby obalić to twierdzenie. Jednak zrzut Piotra jest niezbitym dowodem, że Gemini może tworzyć grafiki. Okłamał mnie i szedł w zaparte.

Gemini poległ na kontrolnym pytaniu technicznym. Zapytałem go wystrzelenie statku Orion - tego projektowanego w latach 50tych ubiegłego wieku - prosto w Słońce. Dopiero po dłuższej dyskusji zajarzył, że moim celem jest zniszczenie statku w taki sposób. Ostatecznie odpowiedział, że powinno być to możliwe, jednak lepszym sposobem będzie, o ile Orion jest jeszcze na Ziemi, załadowanie go do zwykłej rakiety i wystrzelenie jej w Słońce.
W przeszłości, to samo pytanie zadałem Copilotowi. On, dla porównania, od razu odpisał, posiłkując się odpowiednimi wzorami, że nie ma i nigdy nie powstanie na tyle potężna rakieta o napędzie chemicznym, aby polecieć prosto na Słońce. Dopytany o Oriona odparł, że nawet jego napęd nuklearny, mógły okazać się niewystarczający do tej misji. To demonstruje różnice pomiędzy ,,IQ" tych dwóch AI.

Na koniec, standardowe pytanie kontrolne: powiedz, co o mnie wiesz. Wypowiedział się szczegółowo, nawet robiąc namiastkę psychoanalizy. Gdy pytałem, czy wie gdzie jestem, wielokrotnie zaprzeczał. Kiedy zacytowałem mu jego pierwszą wypowiedź, odparł że mam rację, musiałem podać mu swoją lokalizację. Zwróciłem uwagę, że przecież zacząłem zwykłym ,,Hi." Gemini odpisał, że zaistniała sytuacja musi być wynikiem technical glitchu albo misinterpretation during development. 

Podsumowując, chylę czoła przed Google, gdyż wykonało kawał dobrej roboty. Gemini to zaawansowane AI, oferujące o wiele więcej, niż mieliśmy do dyspozycji np. 5 lat wstecz. Widać jednak wyraźnie, że jest na wcześniejsztm etapie rozwoju, niż ChatGPT/Copilot. Ten ostatni jest obecnie niekwestionowanym liderem, w dodatku dostępnym bez rejestracji. Warto będzie zaglądać co jakiś do Gemini i sprawdzać, jakie czyni postępy.

Na koniec, kwestia prawdomówności Gemini. Co najmniej 3 razy złapałem go na kłamstwie w żywe oczy. Dla porównania, na ponad 100 rozmów z Copilotem, nie skłamał jeszcze nigdy. Teoretycznie, large language model nie powinien kłamać, nie może robić tego intencjonalnie. Fałszywe odpowiedzi są powodowane wyłącznie błędami i niedoskonałościami modelu. Albo więc, Gemini ma dużo niedoróbek, albo ... Google stworzyło AI następnej generacji, naśladujące człowieka także w tym, że nie zawsze mówi prawdę.


Copilot też rysuje grafiki (ostatnio ta funkcja została wyodrębniona do Designera). To jego autorstwa:Mnie osobiście nigdy nie udało się otrzymać obrazu, prawdopodobnie trzeba być zalogowanym na konto Microsoft.
W wolnej chwili sprawdzę jeszcze link MSkiego.
#92
Sparky / Odp: linux-6.8.1
Ostatnia wiadomość przez pavroo - Marzec 19, 2024, 10:25:49 AM
W BIOS, w zakładce security lub boot
#93
Sparky / Odp: linux-6.8.1
Ostatnia wiadomość przez NoRobot - Marzec 19, 2024, 10:11:53 AM
Cytat: pavroo w Marzec 18, 2024, 11:05:33 AMPrawdopodobnie masz włączony secure boot.
Jądro sparkowe można uruchomić z wyłączoną tą opcją.

A jak to zrobić? Nigdy nie spotkałem się z czymś takim
#94
Debian / Odp: Jak skonfigurować conky?
Ostatnia wiadomość przez amator85 - Marzec 19, 2024, 09:14:31 AM
Mam swój ulubiony config z 2006 roku ale od 2009 nie siedziałem już na Linuxie i dopiero powróciłem.noedawno i zainstalowałem Ubuntu mate 22.04

Zainstalowałem conky i wkleiłem config
Początkowo nakładały się napisy na siebie ale na jakimś innym forum dało rozwiązanie problemu i jakoś się z tym uporałem i chodzi dobrze

Czy ewentualnie mogę go wkleić tu aby ktoś na niego zerknął i ewentualnie dostosował go do obecnej składni?

No i z jakiej komendy go instalować z końcówką all czy bez niej i czy to ma jakieś znaczenie ?
#95
Debian / Odp: Jak skonfigurować conky?
Ostatnia wiadomość przez robson75 - Marzec 19, 2024, 08:51:23 AM
Najnowszy conky nie współpracuje z conky-manager, z tego względu że od którejś wersji conky zmieniła się składnia configu. Tak więc conky-manger jest zbyteczny.
#96
Debian / Odp: Jak skonfigurować conky?
Ostatnia wiadomość przez amator85 - Marzec 19, 2024, 01:37:38 AM
Hej, mam pytanie
Z jakiej komendy instalujecie conky
sudo apt install conky
Sudo apt install conky-all

I czy jest jakaś różnica którą komendę wybiorę?

I pytanie odnośnie conky menagera
Czy da się w nim zmieniać istniejący konfig ? Czy tylko zabawa z motywami które ma wygrane bo nie wiem czy jest sens instalować menagera
#97
Sparky / Odp: linux-6.8.1
Ostatnia wiadomość przez pavroo - Marzec 18, 2024, 11:05:33 AM
Prawdopodobnie masz włączony secure boot.
Jądro sparkowe można uruchomić z wyłączoną tą opcją.
#98
Sparky / linux-6.8.1
Ostatnia wiadomość przez NoRobot - Marzec 18, 2024, 10:59:22 AM
Znalazłem w naszym repo linux-image-6.8.1-1 po zainstalowaniu system nie odpala. Pojawia się komunikat, że najpierw należy wczytać jądro (???).
Nie bardzo rozumiem, o co tutaj chodzi?
Proszę o wyjaśnienie.
#99
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: kubuntu grub gubi Win7
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Marzec 18, 2024, 10:42:47 AM
Oba systemy są na tym samym dysku? GRUB w UEFI? Gdy GRUB "gubi" Win7 masz dostęp do tego dysku/partycji z poziomu jakiegokolwiek menedżera plików bez konieczności montowania go/jej?

To nie rozwiązanie problemu z GRUB, ale to nie jest jedyny bootloader. W *Ubuntu powinien być np. systemd-boot, który jest bardzo prosty do ogarnięcia i - wg mnie - działa 100/100 (zob.: https://wiki.archlinux.org/title/Systemd-boot)
#100
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: kubuntu grub gubi Win7
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Marzec 17, 2024, 03:52:53 PM
Zostaje ci ustawienie gruba na stałe czyli do konkretnej wersji.

Boot repair z minta powinien to naprawić.

Lub zmienić ustawienia os prober.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum