Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Jaki Linux wybrać => Wątek zaczęty przez: Rockmaniak w Maj 25, 2021, 03:44:15 pm

Tytuł: Wróciłem, bo zgłupiałem
Wiadomość wysłana przez: Rockmaniak w Maj 25, 2021, 03:44:15 pm
No siema!
W sumie kilka lat siedzę na linuksie mincie który do tej pory mi starczał i na nic nie narzekałem, ale zaczynam rozwijać swoje umiejętności jeśli chodzi o szeroko pojęte komponowanie oraz przekładanie nut na system binarny (tak wiem, nie do końca binarny ale chciałem by każdy zrozumiał o co mi chodzi).
No więc przydadzą się dodatkowe narzędzia do tworzenia muzyki, itp itd sterowniki i takie tam. Ciekaw jestem waszych opinii nt. kilku distro:

Ubuntu Studio
Sparky Multimedia
Linux AV

Ktoś korzystał z nich i wie coś więcej ode mnie? oczywiście testuje sobie tyle ile mogę w wersjach live, jednak opinie z zewnątrz również się przydadzą
Otwieram dyskusję
Tytuł: Odp: Wróciłem, bo zgłupiałem
Wiadomość wysłana przez: WunderWungiel w Maj 25, 2021, 05:20:25 pm
Narzędzia możesz doinstalować bezpośrednio. Poszukaj w Menedżerze Oprogramowania programów, opcjonalnie możasz zainstalować Wine i jakiś program Łindołsowski ( ;) ) mieć na Mincie
Tytuł: Odp: Wróciłem, bo zgłupiałem
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Maj 25, 2021, 09:21:38 pm
Praktycznie każda dystrybucja Ci to zapewni, a jak napisał @WunderWungiel - jedyne co należy, to zainstalował jakiś program, którego potrzebujesz.
Ubuntu Studio ma o ile pamiętam kernel w wersji RT. O ile wiem, to on głównie przydaje się przy obróbce AV, wykorzystywaniu komputera w charakterze "instrumentu muzycznego", kontrolera innych, procesora dźwięku itp. Kernel tego typu również możesz zainstalować w zasadzie w każdej dystrybucji. Niekiedy będziesz musiał go skompilować i całkiem dobrze, bo wówczas dostosujesz go pod siebie i pod swój komputer.
O jakie sterowniki Ci chodzi bóg raczy wiedzieć, ale jeśli do tej pory są obsługiwane wszelkie peryferia z których korzystasz (a nic nie napisałeś, by było inaczej), to raczej niczego w tym zakresie nie potrzebujesz.
Linux AV jest oparty o Debian Buster, stąd też istnieje możliwość, że jeśli masz bardzo nowy komputer czy peryferia, to on po prostu tego nie obsłuży (brak sterowników w istocie, ale nie tych zewnętrznych, a tego co wbudowane w kernel, bo tak to najczęściej w linuksie wygląda). Sparky Multimedia - nie wiem, o którego Debiana jest oparty; jeśli o Stable, to również o Buster, zatem ta sama uwaga jak w przypadku Linux AV. Jeśli jednak nie masz najnowszych wersji sprzętu, to używaj czego chcesz.
Tytuł: Odp: Wróciłem, bo zgłupiałem
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Maj 25, 2021, 09:38:05 pm
A powiedz nam, z jakich narzędzi korzystasz? Tak w ślepo to Ubuntu Studio wydaje się być sensowną opcją, jeżeli już bardzo chcesz zmienić dystrybucję.
Znam tylko jedną osobę, co robi muzykę na Linuxie i jest to koleś z YT o nicku unfa. Zobacz sobie jeszcze forum: https://linuxmusicians.com/
Wydaje mi się, że przy pracy z muzyką wszystkie dystrybucje możesz potraktować jako jeden wielki Linux, stojący obok Windows i MacOS. Nie ma co siepać się z systemem na siłę, gdy najważniejsza ma być muzyka.

EDIT. Dodatkowo https://youtu.be/vgrqMv3Lzfk
Tytuł: Odp: Wróciłem, bo zgłupiałem
Wiadomość wysłana przez: microsofter w Maj 26, 2021, 08:47:12 pm
Ubuntu Studio 9.x było ciekawą dystrybucją, gdyż posiadało real-time Linux kernel. Od wersji 12.x jest tylko low-latency kernel.
Tytuł: Odp: Wróciłem, bo zgłupiałem
Wiadomość wysłana przez: Fibogacci w Maj 27, 2021, 08:18:49 pm
Najnowszy/ostatni AV Linux jest oparty na MX Linuksie, który jest oparty na Debian Buster. To oznacza, że dostępne są nowsze sterowniki i kernele niż w Debian Buster, co powinno pozwolić na obsługę nowszych sprzętów.

Tutaj więcej o tej wersji AV Linux na kanale Świat Linuksa:
https://www.youtube.com/watch?v=qUUYW6G6a_s