Linuxiarze.pl Forum

Społeczność => Pogaduchy => Wątek zaczęty przez: manet w Styczeń 18, 2021, 02:35:28 PM

Tytuł: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: manet w Styczeń 18, 2021, 02:35:28 PM
Można w ogóle spodziewać się jakichś spadków cen czy już zawsze tak będzie?
Pierwszy raz w życiu na oczy zobaczyłem telefony po 5,6,7 czy na nawet 8 tys.zł. a za kasę mniejszą aniżeli 1200-1500 zeta to już nic nabyć nie idzie.
Co to jest te Oppo i podobne?
Kolejne kszaki na rynek nad Wisłą?
Jak myślicie, kiedy można (i czy w ogole można) spodziewać się końca BUM na te 5G?

Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 18, 2021, 04:34:57 PM
Dopóki chętni będą, ceny będą takie. No chyba, że ktoś wojnę cenową rozpocznie.
Oppo - całkiem ok chiński producent.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: manet w Styczeń 18, 2021, 05:13:27 PM
To i tak nie zmienia faktu, że świat "rządzących" w UNII powinien chińczykami zająć się, opracować jakieś CŁO ZAPOROWE na sprzęt w cenach z kosmosu.
To już jest jakaś paranoja z tym co oni robią. My, czyli EUROPA znikomy hajs na tym zarabiamy, nie sądzę że te kosmiczne ceny to wybryk Mediamarktów i podobnych bo ten sam sprzęt w świecie stoi tyle samo $$$.  Ja rozumiem, 1000zł, 1500zł za jakiś pseudo telefonik no ale 5,6,7 tys.zł to już grubo po bandzie.
Przydał by się sposób z cłem zaporowym w całej UNII, 500% podstawy minimum do telefonów droższych od 2000zł w górę.
Jeszcze chwila i czterech wypłat zabraknie aby telefon kupić.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 18, 2021, 06:13:29 PM
Konsumpcja, niczym nie uzasadniona konsumpcja, a góry elektrośmieci rosną.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 18, 2021, 10:13:37 PM
Lubię bredzenie. X PLN się nie podoba, bo za wysoko. Należy cła zaporowe wprowadzić, czyli... będzie X+ O to Ci @manet chodzi? Wiesz w ogóle, jaki charakter i cel mają cła?
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 19, 2021, 08:42:30 AM
Porzućmy dywagacje na temat ceł, opłat przewozowych i innych "duperel", a skupmy się na cenie produktu, który w większości przypadków jest na rynku polskim. I jeśli nie można go nabyć wprost od producenta, który nie ma w kraju swojego przedstawicielstwa, to można ten produkt nabyć u jednego z operatorów komórkowych.
Ja się trochę przypatrzyłem nowinkom i wcale nie mogę potwierdzić informacji o tym, że ten sprzęt jest aż tak drogi. A te "nowalijki" to głównie mniej znane firmy chińskie, które zaczynają wkraczać na nasz rynek, jak choćby firma Realme. Poza tym, który ze smartfonów nie jest wyprodukowany w Chinach ? ...o sorry, mój LG G6, którego teraz można kupić za cirka 800zł, a jako uznany "flagowiec" podobno (bo nie wiem) kosztował 3300zł, to produkt koreański, ale czy na pewno ?
Masz "siłę nabywczą", to kupujesz taki jaki chcesz, nawet ten za pierdyliard zielonych, a jak nie masz, to Ci kaganiec zakładają i spłacasz w ratach, będąc uwiązanym do jednej z firm operatorów komórkowych ..bo przecież musisz wymienić starszy model na nowszy by być trendi, dźezi, a nawet hapi.

Mnie ceny nie szokują, bo skoro jest popyt, to znaczy, że jeszcze trochę grosza ludzie mają, ale jeśli wziąć i porównać parametry techniczne najnowszych i tych nieco starszych fonków, to wcale tak już różowo nie jest.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: manet w Styczeń 19, 2021, 10:43:45 AM
Ludzie nie mają grosza tylko są bez wyjścia, tak działa ten popyt. Nie chcesz marnować czasu na zajechane 4G to inwestujesz w 5G aby zyskać na czasie, czas to ponoć 'piniondz'.
Nie zmienia to jednak faktu, że nabyć smartfon z 5G nie od operatora i nie na raty graniczy z cudem. Wątpię w to, aby w naszym kraju każdy miał zbędne 4-5tys.zł na jakiś telefon gotówką.
Na te ceny jest tylko jeden sposób: unijna zmowa i cło zaporowe.
Każdy smartfon który trafiłby na rynek w EU z Chin i miał kosztować pow. 2000zł, gdyby został 'oblany' cłem na poziomie 500%  kosztowałby w efekcie końcowym 10000zł a z vatem, marżami i podatkami ponad 13000zł. Nikt normalny by tego nie kupił i skłoniłoby to producentów na NIE WYZYSK, wszyscy wszak wiemy ile kosztuje produkcja tych elektronicznych bajerów.
Pozwoliłoby to na normalizację cen. Dotyczy to zarówno smarfonów, tabletów jak i laptopów.
Rynek Unii Europejskiej to spore 30% rynku światowego dla Chińczyków. Gdyby mieli to utracić, zjechaliby z cen.
Tymczasem, ceny rosną a kwoty jakie płacimy za sprzęt wędrują w świat. Polak zamiast wpakować kasę w kursy i szkolenia, ładuje kasę w sprzęt RTV który za jakiś czas jest stary i bezwartościowy.
Tracimy na tym wszyscy a zyskują tylko Ci, którzy to produkują + garstka pośredników. Łapę na tym wszystkim trzyma kilkadziesiąt miliarderów, albowiem gdy popatrzysz na Chiny czyli rejon który zalał świat elektroniką i jest monopolistą... to dopatrzysz się bidy z nędzą na czele. Dla Chińczyków ta kasa zatem nie jest, jest tylko dla wybrańców.
I co?
Kilku miliarderów rządzi Unią i cenami w Unii?
Prawda jest taka że jeśli powstałby jakiś podatek zaporowy dla produktów drogich i bardzo drogich to produkty te przestały by być z czasem drogie, nikt nie kupiłby jakiegoś iPhonea 12PRO za 25000zł, nawet za Odrą czy nad Tamizą.
Moim zdaniem OBRONA CELNO-PODATKOWA to jedyny skuteczny sposób na walkę z miliarderami, im chleba nie zabraknie a ludzie w fabrykach w Wietnamach i podobnych składają te telefony za wypłatę 65euro/miesięcznie.

PS. O czym ja gadam....  Unia, OINZ, NATO i reszta z U-ŁE-SEJ na czele to juz dawno mit i kit.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 19, 2021, 10:48:27 AM
Swoją drogą, a propos tego, co napisał @MSki. Play.pl (dlatego, że wiem, że mają 5G), oferta bez abonamentu:
- Realme X50, 6,57", 128GB, bateria 4200 mAh - cena 1199 pln (z abonamentem 1 pln + 115 pln/24 mies)
- Xiaomi Mi 10T lite 5G, 6,67", 64GB, bateria 4820 mAh - cena 1349 pln
Fakt, za 500 pln nie dostanie się :)
Z abonamentem taniej jednorazowo, ale suma wyjdzie wyższa. Reszty nie chce mi się sprawdzać.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: manet w Styczeń 19, 2021, 11:40:21 AM
Pav, ten Xiaomi Mi10 jest w promo w Euro włąśnie za 1169zł, był też w Media w piątek za 1099.
Już po mału trafiają się jakieś dziwne promocje ale trzeba mieć na uwadze (bardzo mocno mieć) że w Polsce 5G nierówne innym 5G.
Właśnie zaczął się wysyp lamenciarzy na forach że te tanie terminale nie obsługują konkretnych pasm 5G u różnych opertorów.
To nic innego jak MYK z modemami dla LTE 1800/900 gdy wszyscy hulali na 2600/800 pełną parą.
Ważne jest aby zapoznać się na jakich częstotliwościach i w jakich rejonach kraju operator nadaje te swoje 5G a potem pod pasma szukać telefonu.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 19, 2021, 11:45:49 AM
@manet - wejdź na alleeee i sprawdź ceny Realme, a na pewno znajdziesz taki z 5G, za który nie zapłacisz tyle, że później będziesz musiał jeść chleb ze smalcem.
Syn, co prawda, związał się umową z jednym z operatorów (Plus) i oglądałem ten smartfon z 5G ..no co? telefon, jak telefon.
Nie przemawia do mnie "hasełko reklamowe", jakim wszyscy ulegają ..bo szybciej, a co to znaczy szybciej, co szybciej film, lub grę piracką ściągniesz ? Co z ego, że Ty będziesz miał 5G, jak odbiorca Twoich wiadomości w dalszym ciągu będzie na 4G.
Więc przestań ślepić oczy tym 5G, bo to jest żenujące.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: manet w Styczeń 19, 2021, 03:28:35 PM
Żenujące to jest upośledzone myślenie typu ja mam 4G to inni też muszą mieć, tymczasem u innych zwinęli 4G i postawili tylko 5G, zatem bez wyjścia zostali. U mnie na antenie zewnętrznej w bardzo dużym mieście mam już zero kreseczek tego całego LTE, tymczasem zauważyłem że 5G hula na max zasięgu. Tu nie chodzi o szybki download czy upload tylko o formę być albo nie być, zatrybił? Poczytaj o PLAY i ich postępowaniu, zdjęli nadajnii 4G gdzie tylko się dało, nie ma już, rozumiesz? Masz do wyboru szczątki z okolicznych rejonów lub HSPA+ lub... właśnie 5G. Jeśli jeszcze u Ciebie nadajników nie pozdejmowali to nie martw się, to tylko kwestia czasu. Sądzisz że operatorzy (biedni bidulińscy) będą czekać w nieskończoność aż raczysz przeskoczyć z 4G na 5G?  heheh
Rok temu miałem w LTE2600 full zasięg i downloady za dnia po 120Mbps jeszcze. U kumpla na Oksywiu jeszcze przed świętami był full w LTE1800 a teraz jest zero. PLAYa kupił jakiś nowy francuzik, nowy właściciel buduje 4G od podstaw w krajach 3world i zwija nadajniki gdzie się da. W zamian stawiają tylko 5G, monosystemówki a nie jak Orange (w Orange stawiają komplet czyli pełne 5G + pełne 4G i wszystko co wstecz było). Play postawił tylko na 5G i raczej straci na tym sporą klientelę. Nie razi ich to jednak, ograbią stacje bazowe, sprzęt, trochę pozarabiają, w pseudo 5G poinwestują i sieć znowu będzie na sprzedaż. Wtedy kupi ją Vodafone, zarobi trochu grosza na sprzedaży Polkomtelowi a ten ostatni zacznie podwójne rypanko w mediach że to ON teraz LIDER 5G.
Proste...

Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 19, 2021, 06:56:09 PM
Tak, tak, zatrybił, problem tylko w tym, że chyba masz jednak słabe rozeznanie, a nawet w pewnych kwestiach zaczynasz konfabulować.
"- nabyć smartfon z 5G nie od operatora i nie na raty graniczy z cudem" - bzdura,
"- że w Polsce 5G nierówne innym 5G.
Właśnie zaczął się wysyp lamenciarzy na forach że te tanie terminale nie obsługują konkretnych pasm 5G u różnych opertorów.
To nic innego jak MYK z modemami dla LTE 1800/900 gdy wszyscy hulali na 2600/800 pełną parą.
" - i po co to perdolamento, skoro jest jak jest, a 4G jeszcze długo będzie u nas funkcjonować.
Co więcej, do niedawna (3 miesiące wstecz) używałem Blackberry 9900 Bold, który to fonek nie ma LTS, a jedynie Standard GSM 850 900 1800 1900, oraz Standard UMTS 900 1700 2100. Przekładam do niego kartę SIM i nie uwierzysz ...dalej rozmawiam i to z jakością rozmów nieporównywalnie lepszą niż nowe fonki ...dziwne co ?  I mam ten telefon jako zapasowy, bo te nowe od samego patrzenia potrafią się porysować.

Dużo piszesz o pieniądzach i cenach nowych fonków i chyba to Cię najbardziej boli.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: LinGruby w Styczeń 20, 2021, 07:54:38 PM
zanim u nas zacznie działać 5G w 100%, to prędzej mój prawie roczny iPhone 11 przestanie dostawać aktualizacje czyli jakieś 4 lata jeszcze...

wystarczy zobaczyć na mapie jak w tyle jesteśmy za resztą EU:

https://www.speedtest.net/pl/ookla-5g-map

kolejne rzecz to częstotliwości które mają być przyznane ale jeszcze nie są:

https://www.gov.pl/web/5g/czestotliwosci

a na stronie póki co cisza...

acz jest światełko w tunelu:

https://bip.uke.gov.pl/przetargi-aukcje-i-konkursy/aukcja-na-4-rezerwacje-czestotliwosci-z-pasma-3-6-ghz,3.html

CytatOkreślone w ramach aukcji zobowiązania pokryciowe, stosownie do pojemnościowego charakteru zakresu 3480-3800 MHz, dają impuls do realizacji celów stawianych przez Komisję Europejską, tj.:
• komercyjnego uruchomienia sieci 5G w co najmniej jednym dużym mieście na koniec 2020 r.,
• zapewnienia dostępu do sieci 5G na wszystkich obszarach miejskich na koniec roku 2025.

więc dużo czasu zanim 5G będzie działać na 100%

Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: manet w Styczeń 21, 2021, 08:02:17 AM
Ciągle pomijacie fakt, iż u mnie 4G zniknęło. Wczoraj postawiłem na dachu antenę kierunkową aby zodbyć to, co mam:


(https://obrazki.elektroda.pl/1049589300_1611212351.png)
Nie mam wyjścia i z informacji od Play wynika, że sieć została rozbudowana o 5G w miejsce 4G, tyle mi w salonie po weryfikacjach sytuacji powiedzieli.
Powiedzieli wprost że zastępują 4G siecią 5G w całości i że w wielu miejscach nie będzie już 4G bo PLAY planuje być 100% 5G w czasie najbliższych lat 2.

Nie ma też odpowiedzi na pytanie, z jakimi cześtotliwościami nabywać telefon, aby go nie wymieniać za rok czy dwa.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Styczeń 21, 2021, 01:27:50 PM
Zatem zmień operatora na normalnego.
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Styczeń 21, 2021, 02:11:00 PM
Cytat: manet w Styczeń 21, 2021, 08:02:17 AM
Ciągle pomijacie fakt, iż u mnie 4G zniknęło.
Jak mogło zniknąć 4G?
U mnie jest tak

(https://i.postimg.cc/tJxXJJ6f/Przechwycenie-obrazu-ekranu-2021-01-21-14-13-18.png)
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: MSki w Styczeń 21, 2021, 02:16:16 PM
Cytat: manet w Styczeń 21, 2021, 08:02:17 AM
Nie mam wyjścia i z informacji od Play wynika, że sieć została rozbudowana o 5G w miejsce 4G, tyle mi w salonie po weryfikacjach sytuacji powiedzieli.
Powiedzieli wprost że zastępują 4G siecią 5G w całości i że w wielu miejscach nie będzie już 4G bo PLAY planuje być 100% 5G w czasie najbliższych lat 2.

Nie ma też odpowiedzi na pytanie, z jakimi cześtotliwościami nabywać telefon, aby go nie wymieniać za rok czy dwa.

Dziwne.. bardzo dziwne jest to co piszesz.
Ja jestem w Mobile Vikings, a operator ten korzysta z pasma Play.. mają miedzy sobą jakieś umowy, a dowiedziałem się o tym podczas rozmowy z Biurem Obsługi Klienta. I jak napisałem powyżej, mogę kartę SIM przełożyć do BB i dalej rozmawiać bez żadnych problemów.

Może nie masz w fonku ustawionego "automatu", czyli bez względu na to gdzie się znajdujesz, korzystasz zawsze z nadajnika operatora, którego maszt antenowy jest najbliżej(?).
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: rzax666 w Luty 21, 2021, 08:44:27 AM
sprzedaz morfine kupiosz se telefon ..
Tytuł: Odp: Poszedłem do sklepu po telefon z 5G i mi serce stanęło
Wiadomość wysłana przez: rzax666 w Marzec 22, 2021, 10:12:05 AM
troche skrot myslowy ... chodzilo mi o to ze rak od 5g raczej pewny  ... troche rece opadaja jak sie czyta cos takiego ...