Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zmiana nazwy użytkownika i komputera MX [ROZWIĄZANY]

Zaczęty przez stefan1980, Lipiec 18, 2019, 10:22:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

stefan1980

Witam. Chciałem zmienić nazwę użytkownika i komputera oraz hasła-wynika to z tego że dałem laptopa do serwisu i kazałem im przy zmianie dysku na nowy zainstalować linuxa,tak zrobili i pozakładali przy instalacji swoje nazwy. Więc mam takie czy edytować i zmieniać to co jest czy prościej będzie założyć nowe konto a stare wywalić?

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Lipiec 18, 2019, 10:22:15 AM
Witam. Chciałem zmienić nazwę użytkownika i komputera oraz hasła-wynika to z tego że dałem laptopa do serwisu i kazałem im przy zmianie dysku na nowy zainstalować linuxa,tak zrobili i pozakładali przy instalacji swoje nazwy. Więc mam takie czy edytować i zmieniać to co jest czy prościej będzie założyć nowe konto a stare wywalić?

Nie wiem, obie rzeczy są tak samo proste, wybierz co preferujesz (menu startowe > MX Narzędzia > MX Zarządzanie użytkownikiem).


 

stefan1980

Dzięki Fibo za odpowiedź. Zastanawiałem się właśnie czy bedzie możliwość zmiany nazwy użytkownika i komputera oraz czy od razu hasło się zmieni kiedy zrobię to w zarządzaniu użytkownikiem czy też będę musiał kombinowac w terminalu? A czy też będę mógł zmnienić hasło roota?

stefan1980

A i jeszcze jedno pytanie czy nazwa katalogu home też się sama zmieni po wcześniejszej zmianie nazw?

Fibogacci

#4
Cytat: stefan1980 w Lipiec 18, 2019, 02:32:05 PM
Dzięki Fibo za odpowiedź. Zastanawiałem się właśnie czy bedzie możliwość zmiany nazwy użytkownika i komputera oraz czy od razu hasło się zmieni kiedy zrobię to w zarządzaniu użytkownikiem czy też będę musiał kombinowac w terminalu? A czy też będę mógł zmnienić hasło roota?

Tak, wszystkich użytkowników, także root.

Zmiana nazwy komputera też jest prosta, chociaż trzeba to wykonać ręcznie.

(znalazłem na tej stronie: https://www.cyberciti.biz/faq/debian-change-hostname-permanently/)

Krok 1.

Edytuj plik hostname, w terminalu na przykład tak:

$ sudo nano /etc/hostname

Wpisz tu nową nazwę, jaką ma mieć komputer (host).

W nano zapisujesz Ctrl+O, wychodzisz Ctrl+X. Możesz to też normalnie edytować z Thunara edytorem Geany lub zwykłym dowolnym tekstowym, mi jest szybciej w terminalu takie rzeczy robić.

Krok 2.

W terminalu wpisz (polecenie odświeża nazwę hosta):

$ sudo /etc/init.d/hostname.sh start

I teraz, jak uruchomisz terminal ponownie (albo nowe okno terminala włączysz), już powinna się pojawić nowa nazwa komputera (hosta).

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Lipiec 18, 2019, 02:34:06 PM
A i jeszcze jedno pytanie czy nazwa katalogu home też się sama zmieni po wcześniejszej zmianie nazw?

Tak, gdy zmienisz nazwę użytkownika (tam na samym dole na screenie jest opcja zmieniania nazwy), nazwa katalogu zmienia się automatycznie (to trwa chwilę dłużej czasami, więc trzeba cierpliwie poczekać na zakończenie procesu i potwierdzenie). Przed chwilą sprawdziłem dla testu.

stefan1980

ok Fibo. Dzięki za odpowiedź. Dziś postaram się powalczyć bo tak jak pisałem w poprzednim wątku dopiero wczoraj się wyprostowałem z długim ładowaniem się MX.

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Lipiec 18, 2019, 02:50:56 PM
ok Fibo. Dzięki za odpowiedź. Dziś postaram się powalczyć bo tak jak pisałem w poprzednim wątku dopiero wczoraj się wyprostowałem z długim ładowaniem się MX.

Właśnie przeczytałem, gratuluję.

stefan1980

Więc co udało mi się zrobić.Zmieniłem hasło root w Zarządzaniu użytkownikiem. W konsoli: zmieniłem nazwę hosta wg wskazówek tu podanych oraz komendą passwd zmieniłem hasło ustawione przez serwisantów wcześniej. Nie mogę natomiast zmienić nazwy użytkownika w Zarządzaniu użytkownikiem(screenshot Fibo). W pozycji Zmień Nazwę konta użytkownika  po naciśnięciu Żaden- nie pokazuje mi aktualnego-czyli mnie jako użytkownika. Stworzyłem nowe konto i pokazywało - ale tylko nowe konto a nie dotychczasowe. Więc spróbowałem w terminalu usermod -l, i usermod --login
i nic to nie dawało.Pokazała się lista z opcjami usermod i nic więcej, chyba coś żle komendę wpisuje. Czy może powinienem wpisać
# usermod -l, lub # usermod --login
Jeżeli jest coś tu źle wpisane proszę mnie poprawić bo nie mogę coś zmienić nazwy dotychczasowego użytkownika

stefan1980

Chyba że taka komenda
# usermod -d /users/home -m -l janek jimbo
bo od razu zmieniło by mi to nazwę użytkownika i nazwe katalogu home

Fibogacci

#10
Generalnie, hasła można zmieniać także w tym narzędziu MX Zarządzanie użytkownikiem.

U mnie na liście do zmiany hasła pojawia się root i dwóch pozostałych użytkowników. Można zmieniać także root, bo przy uruchamianiu MX Zarządzanie użytkownikiem prosi o podanie hasła root i dostaje uprawnienia.

Na liście 'Zmień nazwę konta użytkownika' pojawia mi się dwóch użytkowników.

Czy najpierw zmieniłeś nazwę hosta, a potem próbowałeś zmiany nazwy użytkownika?

Fibogacci

Cytat: stefan1980 w Lipiec 19, 2019, 09:05:37 AM
Więc co udało mi się zrobić.Zmieniłem hasło root w Zarządzaniu użytkownikiem. W konsoli: zmieniłem nazwę hosta wg wskazówek tu podanych oraz komendą passwd zmieniłem hasło ustawione przez serwisantów wcześniej. Nie mogę natomiast zmienić nazwy użytkownika w Zarządzaniu użytkownikiem(screenshot Fibo). W pozycji Zmień Nazwę konta użytkownika  po naciśnięciu Żaden- nie pokazuje mi aktualnego-czyli mnie jako użytkownika. Stworzyłem nowe konto i pokazywało - ale tylko nowe konto a nie dotychczasowe. Więc spróbowałem w terminalu

A jakie hasło zmieniłeś komendą passwd w konsoli? Hasło użytkownika?

stefan1980

#12
Najpierw próbowałem zmienić nazwę użytkownika jednak jak pisałem nic się nie pojawiało więc zmieniłem nazwę hosta a poźniej hasło root. Tak zmieniłem hasło dotychczasowego użytkownika

Fibogacci

W takim razie (jeżeli to nowa instalacja z nową konfiguracją) być może łatwiej/szybciej będzie stworzyć nowe konto użytkownika.

stefan1980

lub pozostanę przy starej nazwie użytkownika, bardziej mi zależało pozmieniać hasła bo takie wymyślne wpisali w serwisie że aż mi sie odechciewało hehe.A co sądzisz jakby zrobić to tak jak pisałem?
# usermod -d /users/home -m -l janek jimbo
a wziąłem to z tej strony
https://pl.wikipedia.org/wiki/Usermod]
Teraz tylko chodzi głównie o zmianę nazwy użytkownika i katalogu home

Zobacz najnowsze wiadomości na forum