Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Sabayon => Wątek zaczęty przez: mbbartek w Listopad 09, 2018, 12:38:37 AM

Tytuł: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 09, 2018, 12:38:37 AM
witam.
próbuję zainstalować sterowniki ati do karty radeon 5650. korzystam ze strony: https://wiki.sabayon.org/index.php?title=HOWTO:_Get_AMD/ATI_or_Nvidia_Video_Cards_working_in_Sabayon

niestety utknąłem na etapie:
Now lets download a kernel with display code.

localhost root # git clone -b amd-staging-drm-next --depth=1 git://people.freedesktop.org/~agd5f/linux   
localhost root # mv linux /usr/src/linux-4.17.0-amdgpu
localhost root # cd /usr/src
localhost root # rm -rf linux
localhost root # ln -s linux-4.17.0-amdgpu/ linux
localhost root # cd linux

dostaję odpowiedz z konsoli: # git clone -b amd-staging-drm-next --depth=1 git://people.freedesktop.org/~agd5f/linux
bash: git: nie znaleziono polecenia

do tego etapu szło ok. gdzie popełniłem błąd, ewentualnie co zmienić?? poprawić.
z góry dziękuję za podpowiedzi. tylko proszę o tłumaczenie jak dla debila, bo dopiero się przesiadłem z windows ;/
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Listopad 09, 2018, 07:00:50 AM
Zainstaluj "git".
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 08:05:08 AM
Jaka dokładnie to karta? Mobilny Radeon HD 5650? Jeśli tak, to amd-staging-drm-next w ogóle nie jest rozwiązaniem dla niego. Pomijam już to, że to, co chcesz sklonować to są źródła kernela z pewnymi łatkami, które najnormalniej wymagają zbudowania, by działały. Mniejsza o to.

Sterownik dla karty jaką posiadasz nazywa się w Gentoo i pochodnych radeon. To, co próbujesz ściągnąć jest dla GPU, które są obsługiwane przez sterownik amdgpu, czyli oparte o układ GCN (zasadniczo 3 i 4 generacji, a w 1 i 2 eksperymentalnie). Twój GPU jest oparty o TeraScale 2&3 i nic Ci amdgpu (także ten kernel, który chcesz ściągnąć) nie da.

Radeon HD5650 może być również obsługiwany przez własnościowy Catalyst/fglrx, ale szczerze go nie polecam.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 09, 2018, 12:02:10 PM
dziękuję bardzo za tak szybka odpowiedz.
mam acera timeline 5820tg i jest tam karta ati radeon hd 5650.
chyba wczoraj za bardzo namieszałem, bo już dziś sabayon nie chciał się uruchomic, więc musiałem go zainstalować od początku ;/
a może to i lepiej, bo nie będzie syfu, który narobiłem.
jeśli moge prosić, to podpowiedz w stylu zainstaluj, nie wiele mi mówi. dopiero zaczynam z linuxem i umie tylko korzystać z rigo. ewentualnie odpalić konsole i wkleić coś ;P
podpowiedzcie mi w jaki sposób instalować sterowniki, czy programy, co ewentualnie powinienem doinstalować przez rigo, żeby było łatwiej??

aha, bo o tym chyba zapomniałem, linux z tego co sie zorientowałem wcześniej zainstalował mi jakąś kartę nvidia?? :/ i tak to u mnie działa. jak to ogarnąć, czy są jakieś konkretne podpowiedzi na stronach?? (w google szukałem i i ten wczorajszy burdel, to właśnie efekt moich poszukiwań ;P)
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 12:57:38 PM
Tak na szybko. Podczas instalacji Sabayona karta AMD winna być wykrywana, a odpowiedni sterownik instalowany. Paczka nazywa się xf86-video-ati. Po stronie kernela Sabayona sterownik winien być wbudowany. Jak większość sterowników GPU w linuksie składają się one jakby z dwu części. Jedna jest w kernelu, druga, która nawet nie jest niezbędna do działania, to właśnie ten xf86-video-*.

Nie kombinuj z żadnym sterownikiem xf86-video-amdgpu, czy xf86-video-amdgpu-pro, albowiem obydwa nie są właściwe w przypadku Twojego GPU i "zmuszenie" systemu do działania na nim sprowadzi się do pięknego, czarnego ekranu przy jego starcie.

Alternatywnym sterownikiem dla Twojego GPU jest właśnie wspomniany wcześniej Catalyst/fglrx, ale nie wiem, czy jest on w repozytoriach Sabayona (w Gentoo "paczka" z nimi to ati-drivers). Wg mnie (a mam GPU AMD od kilku ładnych lat) obecnie nie istnieje żadna zaleta stosowania Catalyst, a dostrzegam wiele wad. Jeśli chodzi o "sprawność", to obecnie jest ona porównywalna.

Z całym szacunkiem, ale polecenie "zainstaluj" jest doprawdy podstawowym dla każdego systemu operacyjnego. W Sabayonie masz nawet odpowiednie GUI (a nawet dwa, bo jedno działa na gentoowym portage) do przeglądania, instalowania, usuwania oprogramowania i to jest wspomniane przez Ciebie rigo.

Parcie na instalację sterowników jest wytworem osób pracujących wcześniej na Windows, którzy w linuksie koniecznie chcą instalować jakieś sterowniki. Jakich zatem sterowników Ci brakuje? Co nie działa prawidłowo? Wówczas się nad tym pochylimy. Sterowniki albo są instalowane prawie wszystkie podczas instalacji systemu, który potem sam sobie odpowiedni dobiera, albo podczas instalacji wykrywane są te, które są potrzebne i te zostają zainstalowane.

Do ewentualnej instalacji w Sabayonie służy przede wszystkim rigo (bo z tym sobie poradzisz). Dodatkowo jest jeszcze equo.

Co powinieneś doinstalować tego nie wie absolutnie nikt oprócz Ciebie, wszak to Ty chcesz z czegoś korzystać na tym komputerze a nie my.

Doprawdy nie wiem po co w Twoim systemie jest zainstalowany sterownik nvidia (raczej chyba nouveau), ale bywa tak, że instalator podczas instalacji dokonuje wrzucenia na dysk praktycznie całej grupy sterowników xf86-video-*, czy są one w systemie potrzebne, czy też nie. Jeśli Twój komputer jest taki: https://www.komputronik.pl/product/101486/acer-timelinex-5820tg-5454g50mn.html to prawdopodobnie ma dwie karty: zintegrowaną w procesorze Intela oraz AMD. W takim przypadku:
1. sterowniki inne niż (ewentualnie) xf86-video-intel oraz xf86-video-ati nie są systemowi potrzebne,
2. system prawdopodobnie domyślnie pracuje na GPU Intela, czy można włączyć komputer by domyślnie pracował na GPU AMD - nie wiem - stosowna informacja winna być w instrukcji obsługi komputera i zwykle wymaga ingerencji w BIOSie,
3. hybrydową grafikę (jeśli w istocie taka jest u Ciebie) można obsługiwać również poprzez odpowiednią konfigurację i/lub wywołanie określonego programu do działania na kartach dedykowanych (AMD). Niestety nie widzę ani na wiki Sabayona ani na wiki Gentoo odpowiednich informacji na ten temat, jedyne co mogę podesłać, to informacje z Arch Linux:
a. https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME
b. https://www.unixmen.com/using-hybrid-graphic-card-intel-amd-arch-linux/

Sprawdź jednak, czy masz w istocie dostępne dwie karty w tym notebooku. Najwygodniej będzie pewnie zainstalować program inxi, a następnie w konsoli wpisać:
inxi -Gxx
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
istotnie mam dwie karty w lapku.
ale ze wzgledow technicznych bylem zmuszony na przejscie na linuxa.
po prostu na windzie ta z płyty głównej przestała działać i miałem czarny ekran. kiedy w biosie zablokowałem przełączanie grafiki, to już w ogóle nic się nie wyświetlało.
dzięki linuxowi mogę dalej korzystać z laptopa, ale tylko z jedne karty i jest to jak sądzę ati.

czyli podsumowując, czy dobrze zrozumiałem, nie kombinuję już z tymi sterownikami amdgpu (do tego już doszedłem sam ;P), za to interesują mnie sterowniki xf86-video-ati. znalazłem go w rigo, wiec chyba sobie poradzę :)
w konsoli jeż już próbowałem equo install i czasem szło. gdzie muszą być umieszczone paczki, żeby można było tak instalować??

mam jeszcze problem z drukarką, której w ogóle nie mogę zainstalować i stąd moje pytanie i to gdzie powinny być paczki. drukarka to brother dcpj315w. jest to drukarka sieciowa i łącze się z nią po wifi, to znaczy wcześniej łączyłem. znalazłem sterowniki na stronie producenta, ale nie umiem tego zainstalować. czy paczki z końcówką deb są właściwe??
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 01:58:38 PM
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
dzięki linuxowi mogę dalej korzystać z laptopa, ale tylko z jedne karty i jest to jak sądzę ati.
Skąd ta pewność?
Wpisz w konsoli:
lspci -vnnn | perl -lne 'print if /^\d+\:.+(\[\S+\:\S+\])/' | grep VGA
W tym, co Ci zwróci będziesz miał informacje o tym jakie karty są dostępne, przez co obsługiwane oraz która jest aktywna (ta, przy której na końcu będzie informacja [VGA controller].
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
podsumowując, czy dobrze zrozumiałem, nie kombinuję już z tymi sterownikami amdgpu (do tego już doszedłem sam ;P), za to interesują mnie sterowniki xf86-video-ati. znalazłem go w rigo, wiec chyba sobie poradzę :)
Sprawdź, czy nie masz jej już zainstalowanej. W rigo winna być stosowna informacja widoczna. O tym, czy istnieje w ogóle potrzeba, to dowiesz się z wyniku polecenia wyżej.
Tak amdgpu w ogóle Ciebie nie interesuje.
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
gdzie muszą być umieszczone paczki, żeby można było tak instalować??
A tego kompletnie nie rozumiem. Paczki są w repozytorium - zaznaczasz do instalacji, a resztą zajmie się menedżer paczek.
Cytat: mbbartek w Listopad 09, 2018, 01:29:44 PM
mam jeszcze problem z drukarką, której w ogóle nie mogę zainstalować i stąd moje pytanie i to gdzie powinny być paczki. drukarka to brother dcpj315w. jest to drukarka sieciowa i łącze się z nią po wifi, to znaczy wcześniej łączyłem. znalazłem sterowniki na stronie producenta, ale nie umiem tego zainstalować. czy paczki z końcówką deb są właściwe??
Generalna zasada na każdym forum - jeden wątek = jeden problem. Załóż inny dotyczący drukarki, a tu krótko - paczki deb są dla dystrybucji obsługiwanych przez APT (Debian, Ubuntu itd.), a rpm (bo takie drugie są u Brothera) - dla dystrybucji obsługiwanych przez RPM (Fedora, OpenSUSE itp.). Musisz albo znaleźć sterownik tej drukarki w repozytoriach Sabayona albo w portage Gentoo. Jeśli nie ma, to powinieneś zrobić sobie odpowiedni ebuild. Na stronie wiki Gentoo masz nieco informacji.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 09, 2018, 02:09:42 PM
# lspci -vnnn | perl -lne 'print if /^\d+\:.+(\[\S+\:\S+\])/' | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Core Processor Integrated Graphics Controller [8086:0046] (rev 18) (prog-if 00 [VGA controller])
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Madison [Mobility Radeon HD 5650/5750 / 6530M/6550M] [1002:68c1] (prog-if 00 [VGA controller])

a da się jakoś konfigurować ustawienia karty??
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 02:12:46 PM
 Hmmm... dziwne, a pokaż jeszcze:
$ glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"

Co konkretnie chcesz konfigurować i po co? Znane mi GUI dla modyfikacji ustawień karty graficznej są dostarczane wraz z własnościowymi sterownikami (nie wiem, czy w przypadku amdgpu-pro również), czyli dla Twojego GPU takie coś było/jest w sterowniku Catalyst.
Dla otwartych sterowników znam jeszcze coś takiego:
https://github.com/marazmista/radeon-profile
https://github.com/marazmista/radeon-profile-daemon
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 09, 2018, 04:34:57 PM
$ glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"
hmm, moze cos zle wklejam ale nie znaleziono takiego polecenia ;/??
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 09, 2018, 04:47:56 PM
Nie wiem w jakiej paczce jest glxinfo w Sabayonie. W Archu to mesa-demos. Powinno być podobnie.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 10, 2018, 03:22:52 PM
zainstalowałem mesa, ale nie bardzo mogę to znaleść w programach ;/
gdzie to się podziało i co z tym począć??
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 10, 2018, 03:50:05 PM
mesa-demos, a nie mesa - to dwie różne rzeczy.
Niczego nie musisz szukać - wejść do konsoli i każdy program wykonywalny instalowany systemowo jest w PATH, a zatem po prostu wpisujesz jego nazwę i walisz w enter.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 10, 2018, 04:15:56 PM
nie ma w rigo mesa demos. jest tylko mesa 18.2.3, mesa progs 8.3.0, libglw 8.0.0. jak wpisuje w konsoli #mesa
bash: mesa: nie znaleziono polecenia.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 10, 2018, 04:24:01 PM
mesa - to są sterowniki 3D. Niestety już nie pamiętam, jak się w Sabayonie sprawdza jaka paczka dostarcza określony program/plik. Ale po wpisaniu: glxinfo gentoo, w kaczkę, wychodzi, że w Gentoo siedzi to w mesa-progs, czyli na 99,99% właściwa paczka to mesa-progs.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 10, 2018, 06:16:41 PM
hmm, czyli co konkretnie powinienem wpisac?? bo jak wpisuje: mesa-progs, czy samo mesa to mi podaje: mesa-progs: nie znaleziono polecenia
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 10, 2018, 07:24:02 PM
Boże święty - jak ja to mam pisać. Masz tutaj: https://linuxiarze.pl/forum/index.php/topic,3149.msg16545.html#msg16545 podane polecenie. Wystarczy przekopiować. Glxinfo jest programem wykonywalnym. Mesa-progs jest to paczka, która w Gentoo (i pochodnych) m.in. ów program zawiera.

Znów powiem - błagam, szanujmy się. Podstawy we własnym zakresie, a problemy postaramy się rozwiązać na forum.

PS: Niestety wybrałeś sobie tzw. dystrybucję pochodną, w dodatku pochodzącą od dystrybucji raczej dla zaawansowanych użytkowników linuksa. Do choćby średnio zaawansowanych, czy nawet po prostu obeznanych z linuksem osób raczej nie należysz. Może rozważ zatem już teraz, gdy system ledwie postawiony i jeszcze w zasadzie na nim się dobrze nie zadomowiłeś nad takim, który oferuje lepsze wiki/dokumentację od Sabayona, a z drugiej strony dla laika łatwiej zrozumiałą od wiki Gentoo (gdzie mnóstwo o budowaniu paczek, a mniej już o samym korzystaniu z systemu). Nie piszę tego złośliwie, tylko po kilkunastu latach pracy na linuksie (bardzo różne dystrybucje, przez kilka miesięcy Sabayon również był moim alternatywnym, drugim systemem) po prostu wydaje mi się, że na początek najlepsza jest taka dystrybucja, która jest dość popularna i dobrze opisana przez osoby za nią stojące (choćby przez długoletnich użytkowników). Nie to bym się chciał wtrącać w Twój system, bo on jest Twój i to Twój wybór (mam nadzieję, że świadomy), ale może rozważ sobie np. takie OpenSUSE? Powinno Ci być prościej.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 11, 2018, 06:01:34 PM
wiesz, wybór świadomy, to jak by kazać ślepemu dobrać kolory do sypialni. żeby wybrać w pełni świadomie, to chyba dopiero po porządnych testach.
ja po prostu troszkę poczytałem pobrałem kilka dystrybucji i odpaliłem tą, która dała mi się odpalić.
absolutnie nie upieram się przy sabayonie, i raczej skorzystam z Twojej rady. pytanie tylko, czy z moimi uszkodzeniami lapka się to uda??
może dzięki temu też pójdzie drukarka.
a po co pytałem o ustawienia grafiki?? dlatego, że na windzie grałem w gre na dość przyzwoitych parametrach i chodziła. teraz z minimalnymi ustawieniami cięła się tak, że grywalność żadna ;/ może to przez "wine", dzięki któremu grę mogłem odpalić, a może to wina ustawień??
w każdym razię dziękuję bardzo za dotychczasową pomoc i ogromną cierpliwość i mam nadziję, że kolejne moje wpisy będą już dotyczyć opensuse ;)
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 11, 2018, 07:36:10 PM
Z drukarką będziesz miał prościej - paczka jest w miarę uniwersalnym rpmem i o ile wiem, to winna chodzić również na OpenSUSE.
Obydwie karty, które masz są dobrze obsługiwane w linuksie, aczkolwiek niektórzy użytkownicy i niektóre dystrybucje marudzą na jakość sterowników Intela do tego stopnia, że proponują w ogóle ich nie używać. W swoich instalkach nawet z nich zrezygnowali. Na przestrzeni ostatnich lat AMD włączyło się dość mocno w prace nad sterownikami dla linuksa. Kernel (bo tam jest istota ich działania) otrzymał sporą ilość kodu odpowiedzialnego za uruchamianie tak starszych kart (pre-GCN), jak i nowszych. Nadal też dostaje.
Przycinanie się może niekoniecznie mieć przyczynę w ustawieniach karty. Może tych przyczyn być od groma, a jedną z nich może być jakiś defekt Twojego komputera, o którym wspominałeś. To, że na Windows działa lepiej na linux gorzej też może mieć mnóstwo przyczyn. Inna - WINE to przecież swego rodzaju emulator. Nie oczekuj natywnej sprawności gier stworzonych dla innego OS. Nadto jeśli np. używana była karta Intela, to od lat wiadomo, że sterowniki windowsowe są o wiele sprawniejsze od linuksowych, choć tworzy je ten sam producent (Intel); także o - przynajmniej niektórych - kartach AMD mówiło się, że ich wydajność szczególnie właśnie w grach jest mniejsza w linux niż w Windows. Choć "grywalność żadna" nie powinno mimo wszystko istnieć (aczkolwiek zważ, że nie jestem graczem, a WINE u siebie ostatni raz widziałem jakieś około 10 lat temu).

Ewentualne ustawienia kart pozostaw na dalszą przyszłość, gdy w ogóle dojdziemy do tego:
- która karta jest w użyciu,
- co z nią nie tak.

To oczywiście moja wyłącznie sugestia, ale myślę, że powinieneś wybrać przede wszystkim taką dystrybucję, która spełnia łącznie następujące warunki:
- ma dobre zaplecze zarówno po stronie twórców, jak i po stronie społeczności,
- oferuje dobre wsparcie (czyli dość dużo informacji jak korzystać, jak rozwiązywać najpopularniejsze problemy),
- ma dobre forum - jeśli znasz jakiś język obcy, najlepiej angielski (bo w tym są zwykle fora oficjalne), to w nim, a nadto polskie jako uzupełniające,
- generalnie dobrze byłoby, aby to była dystrybucja "bazowa", a jeśli jej fork, to bardzo bliski oryginałowi (Dlaczego? Bowiem najczęściej forki mają tendencję do chodzenia na skróty; nie spełniają co najmniej jednego z poprzedzających punktów, a jednocześnie, gdy są sporo pozmieniane w stosunku do oryginału, to istnieje trudność w korzystaniu z pomocy oferowanej dla tej dystrybucji "bazowej").
I dlatego - m.in. ów Sabayon nie bardzo mi się wydaje dla Ciebie sensownym rozwiązaniem jako dystrybucja na początek. Słabo prowadzone obecne wiki (kiedyś - mam wrażenie - było lepsze), niewielka, przynajmniej polska, społeczność, a i popularność pośród różnych dystrybucji w ogóle nie największa. Informacji, po okresie pewnego zachwytu, czy zauroczenia nim kilka lat temu, obecnie jak na lekarstwo. "Podwójny" system paczek (tj. paczki w repozytorium, oraz zgodność z portage Gentoo, przez co niekiedy jedne na drugie - choćby przypadkiem - można "nałożyć", zwłaszcza na początku) to proszenie się o kłopoty przez początkowego użytkownika, który po prostu tego nie ogarnie, bo paczka, to paczka.

Ok. Niezależnie od tego jaka dystrybucja, czy pozostaniesz przy Sabayonie, czy spróbujesz czegoś innego, to pokaż ten wynik glxinfo. Może uda się nam ustalić, która z kart jest aktywna, bo jak na razie - obie widoczne dla systemu, ale nie wiemy, na której on pracuje.
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 11, 2018, 07:55:54 PM
$ glxinfo|egrep "OpenGL vendor|OpenGL renderer"
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: llvmpipe (LLVM 7.0, 128 bits)



Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Listopad 11, 2018, 08:16:41 PM
Yyyy... czy to przez cały czas była maszyna wirtualna?
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: mbbartek w Listopad 11, 2018, 08:37:47 PM
nie. jest to normalna instalka z karty sd na dysk i teraz chodzi z dysku jako wersja desktop
Tytuł: Odp: instalacja karty ati
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Listopad 11, 2018, 08:56:36 PM
Cóż, nic dziwnego raczej, że masz słabo wydajną grafikę, bo jeśli dobrze widzę i dobrze rozumiem, to całe jej przetwarzanie, a już na pewno w zakresie 3D realizowane jest nie w GPU, a przez CPU.
Albo zatem w istocie karta Intel jest uszkodzona, ale nie masz systemu skonfigurowanego w taki sposób, by stale pracować na AMD, albo... pomysłów brak.
Niestety nie wiem jak się w Sabayon ustawia kartę dedykowaną (tu AMD) jako tę, która staje się podstawową. Normalnie w notebookach używających tzw. układów hybrydowych wygląda to tak, że zasadniczo używana jest karta zintegrowana (Intel), a dopiero gdy jakieś zadanie tego wymaga, bądź taka jest decyzja użytkownika, zostaje użyta karta dedykowana (tu AMD). Całość nazywa się PRIME. Jedyne co mogę podpowiedzieć, to wiki od Archa, ale to inna bajka. Może ktoś będzie miał inny pomysł, albo... w istocie rozważ sobie inną dystrybucję, w której praktycznie od początku będziesz konfigurować system w taki sposób, by wykorzystywał AMD, skoro tej jesteś pewny. Pewnie trzeba będzie to w jakimś innym wątku rozważyć, a wpierw zorientuj się jaka dystrybucja przynajmniej jako livecd/usb się u Ciebie odpala oraz... jeśli będziesz chciał korzystać z naszej pomocy, to sprawdź kto z czym jest obeznany. Ze mną żadna tajemnica - od kilku lat siedzę na Arch, przedtem różne, ale spośród nich najdłużej były to Debian/Kubuntu oraz Mandriva i Fedora oraz OpenSUSE. Reszta doraźnie i sporo.
Zakładając wątek - oczywiście o ile założysz - wrzuć maksimum informacji o bebechach tego notebooka. Spróbuj zainstalować na Sabayon program inxi i zrzuć wynik:
# inxi -Fxx
("#" oznacza, że na prawach root)