Linuxiarze.pl Forum

Sprzęt => Inne => Wątek zaczęty przez: Rafał Krk w Grudzień 04, 2020, 08:19:09 PM

Tytuł: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Rafał Krk w Grudzień 04, 2020, 08:19:09 PM
Witam wszystkich fachowców od linuksa - jesteście moją ostatnią deską ratunku :-)

Mam problem - padł dysk w nierozbieralnym laptopie za 3 tys - i nikt nie chce naprawić = w kosz? ( to 2 letni Microsoft SURFACE 1 gen z I5 i 4GB RAM na pokładzie.... Laptop dziecka 11 letniego.
--
Pomysł miałem taki - to może by tak linuksa na penie i z botowalnego startować w ramach uratowania laptopa?
--
Problemy - z wielu edycji tylko jeden udało mi się na penie postawić i działa - tyle że nie widzi klawiatury (choć gładzik dotykowy tak) i widzi wi-fi lecz liczyłem że uda się jakąś lepsza edycję zainstalować i tu w koło wszystkie dochodzą do momentu w jakim wywala informacje - nie można wypakować GNU i koniec.
Chciałem (po pierwszym udanym postawieniu linkuksa na 16GB penie) zrobić to samo z innymi edycjami np MINT-em czy Zorin -os - ale wszystkie wersje jak leci nie widzą - ta wersja próbna bez instalacji - klawiatury.... o zgrozo.
--
Co się udało - działa lubuntu i widzi dodatkowa podpięta klawiaturę... To laptop 11 latki - prezent z USA - SURFACE - juz kij z dotykowym ekranem - ale chciałbym aby dało się na nim net przeglądać, i podstawowy pakiet ala ofice (linuxowy) mieć i aby ta klawiatura w laptopie była widoczna. Ten laptop ma 1 port usb! - To rozumiecie problem
--
Jakieś pomysły - jaka edycje i jaki pen - może 16 za mała choć zorin i mint w wymogach nie krzyczał o większy - OCZYWIŚCIE JESTEM LAIKIEM PRACUJĄCYM NA WIN 10 ...
--
help. (przetestowałem 8 edycji - z czego cześć chciała większego pena więc nie udało się a 5 padło na rozpakowywaniu GNU (chyba tak się to nazywa) jedynie LUBUNTU działa otyle o ile... Instalacje robię z jednego pena botowalnego z systemem linux na drugi pusty - obydwa na hubie wpięte do jednego portu owego laptopa. Formatuje pena zgodnie z propozycją w instalacji (automatycznie) zawsze.
no to tyle
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Fibogacci w Grudzień 05, 2020, 12:15:50 PM
Cytat: Rafał Krk w Grudzień 04, 2020, 08:19:09 PM
help. (przetestowałem 8 edycji - z czego cześć chciała większego pena więc nie udało się a 5 padło na rozpakowywaniu GNU (chyba tak się to nazywa) jedynie LUBUNTU działa otyle o ile... Instalacje robię z jednego pena botowalnego z systemem linux na drugi pusty - obydwa na hubie wpięte do jednego portu owego laptopa. Formatuje pena zgodnie z propozycją w instalacji (automatycznie) zawsze.
no to tyle

Proponuję NIE INSTALOWAĆ Linuksa na pendrive w tradycyjnym rozumieniu tego słowa i tradycyjną metodą czyli tak jak instaluje się system na dysku twardym.

Jeśli Linux ma być użytkowany na pendrive jako system w pełni przenośny (czyli aby można było zapisywać na nim dane, ustawienia, konfiguracje, korzystać z Internetu, programów itd.), lepiej wykonać pendrive w pełni zapisywalny czyli m.in. który może działać w trybie Persistence (po polsku niektórzy używają słowa persystencja - czyli w wolnym tłumaczeniu na stałe (?)).

Jeśli masz dostęp do dowolnego Linuxa, możesz wykorzystać plik AppImage z programem do utworzenia pendriva z dystrybucją MX Linux lub antiX (musisz pobrać obrazy ISO tych dystrybucji).

Te dwa systemy zostały zaprojektowane m.in. po to, aby używać ich jako system przenośny na pendrive - z możliwością zapisu danych, a nie tylko jako nośnik instalacyjny systemu na dysku twardym. Sa pod tym kątem dopracowane bardziej niż większość innych dystrybucji.

Tu na filmach znajdziesz poradnik, jak wykonać taki pendrive z MX/antiX posiadając system Ubuntu: https://www.youtube.com/watch?v=ve1eMrMJzIQ lub Linux Mint: https://www.youtube.com/watch?v=vYT7NSZqJrY

Ale podobnie będzie na każdej innej dystrybucji Linuksa - AppImage to pliki uniwersalne dla wszystkich dystrybucji.

16 GB pendrive na początek wystarczy bez problemu, nawet na 8 GB dałoby radę, chociaż tu już byłoby trochę ciasno na większą ilość danych.

Dodatkowo na tak przygotowanym pendrive nawet używanym bez włączonego trybu Persistence znajduje się katalog Live, w którym można na bieżąco zapisywać własne dane - czyli na pendrive znajduje się system i katalog do zapisu danych.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 05, 2020, 01:16:54 PM
Po przeszpiegach, wygląda na to, że kernel w Fedora w pełni wspiera już od jakiegoś czasu Surface. Być może tak jest i w innych, ale nie wiem.
Instalacja Fedory na pendrive: https://linuxiarze.pl/fedora1/
Pendrive radziłbym przynajmniej 32-64GB, a biorąc pod uwagę różnicę w cenie, to można odżałować i kupić nawet 128GB i mieć spokój.
Jedynym mankamentem będzie to, że wąskim gardłem jest przesył danych po USB (zwłaszcza <3).
Są specjalne dystrybucje (jak np. Puppy), które ładują się do RAM podczas bootowania i ogólnie przeznaczone są do pracy w trybie portable. Wówczas opisywany problem minimalizuje się. Nie wiem jak jest z MX/antiX, o których wspomniał @Fibogacci.
PS: Wychodzi na to, że dysk w Surface można wymienić: https://duckduckgo.com/?q=how+to+replace+disk+in+MS+Surface&t=falkon&ia=web
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Rafał Krk w Grudzień 05, 2020, 03:59:22 PM
ok. dzięki za garść info - dzięki za linki - przetestuje te patenty z proponowanymi edycjami - może zobaczy klawiaturę w laptopie

co do wymiany dysku - to zapewne znalazł się ktoś kto tego dokonał - tylko żaden serwis nie podejmuje się tej operacji a tym bardziej nie daje żadnej gwarancji. Lapka trzeba rozkleić, podgrzać aby się odlepiła klawiatura itp a potem - nie wiem wlutować dysk - w wersji pro mogło być inaczej.... w każdym razie nikt tego robić nie chce i nawet ceną typu 1000zł za taką operacje nie rzucił..... więc pozostaje mało wystający Pen wpiąty "na stałe" do usb 3:0 z sprawnie w miarę działającym systemem - ok nie musi śmigać -to jednak laptop do "zabawy" dla 11 latki :-P - ale lubuntu nie widzi kamery na przykład - no i klawiatury w laptopie dlatego szukam pomocy.
Odezwę się jak coś się uda :-)
A jak się nie uda to może ktoś z Krakowa będzie chętny na wykonanie odpłatnie usługi zrobienia takiego pena (oczywiście mając mojego laptopa w/w wówczas aby z nim poeksperymentować czy działa)
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 05, 2020, 07:28:22 PM
Rafał - daj znać. Bo też z Krakówka i mam znajomych, którzy się bawią serwisem.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: ciubaka w Grudzień 05, 2020, 10:11:35 PM
Weź dpup mate jest fajne. Lepsze niż lxpup i q40s, może i przyjaźniejsze niż knoppix. Jak przysiądziesz to dasz radę. Fedora z pena nie pójdzie z persystencją, minty zoriny też nie. Lubuntu prędzej, ale nie tak jak jak te co napisałem. Wiem co mówię - przećwiczyłem osobiście.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 06, 2020, 01:46:02 AM
@ciubaka - Nie pisałem o "instalacji" Fedory z persystencją, a o instalacji Fedory na pendrive jak na HDD. To 2 różne rzeczy. Lubuntu (jak każde Ubuntu) z persystencją zrobi się np. unetbootin.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Rafał Krk w Grudzień 09, 2020, 11:31:05 AM
TEST ZROBIONY - wynik negatywny :-)
-  dpup "dpupbuster64-8.0.0-mate-beta3" - nie startuje z botowalnego pena (pewnie nie system pod uefi lub nie 64 - już z innymi wcześniej tak miałem
- Fedora-KDE-Live-x86_64-33-1.2 - odpala wersja live - przy starcie i wybieraniu "systemu linux" klawiatura działa po załadowaniu fedory - NIE DZIAŁA - tak to reszta podobnie jak w lubuntu - widzi wi fi - ładna grafika - reszty nie sprawdzałem z powodu braku klawiatury - nie instalowałem na dysk usb aby odpalić jako pełnowartościowy system skoro life nie widzi tego co najważniejsze :-(
- MX-19.3_KDE_x64 - identycznie jak fedora......

Może trzeba coś nadpisać w oprogramowaniu - czy tam jak to się inaczej fachowo nazywa - ale to nie dla laika jak ja.

MICROSOFT SURFACE LAPTOP 1gen dalej nie chce działać jak powinien na linuksie podpiętym ja penie :-(
Winił bym klawiaturę ale ta działa w pierwszym oknie startowym gdzie wybieramy strzałkami pewne opcje......
Po podpięciu na usb zewnętrznej klawiatury oczywiście jest ona widoczna.......
Zaden z powyższych nie "widział" też że ekran tego laptopa jest dotykowy (to tak na marginesie bo na tym już mi nie zależy nawet w 1%)
..
Tak więc chyba potrzebuje Krakowiaka który przez 2-3h pobawi się odpłatnie -np za 100zł z moim laptopem (ja sobie jedynie popatrzę co tam robi może coś się "nauczę" i z dowolną edycją - lub kilkoma w trymbie live i sprawdzi czy da się cokolwiek w tym temacie zrobić.......
Nie ma pośpiechu - córka jedzie na moim lenovo z lekcjami a ja zakupiłem na tą okazje za 200zł super wypas outletowy z biedronki czyli KIANO 14,1 - co do pisania , FB i podstawowych zadań mi wystarcza - tu linuksa nie testowałem ale rufusem wypalam ISO z linuksem na USB do testowania.

JAK KTOŚ Z KRAKOWA - WIELICZKI - NIEPOŁOMIC - i tych okolic i ma sensowną wiedzę a nie tylko chce się pobawić to proszę zostawić maila - będę się kontaktował w celu ustalenia takiego 3h "biznesu" za 100zł netto bez paragonu ;-P

Płacę za czyjś czas i wiedzę - oczywiście nie płace tylko w przypadku rozwiązania problemu ale przynajmniej odpowiedzenia mi na pytanie po pogrzebaniu w terminalu linuxa czy jest sens dalej się bawić czy nie i na 16GB penie pozostawi mi zainstalowaną wersję ( nie live) linuksa maksymalnie prostą (przypominającą dziecku windows) a zarazem mająca sprawną przeglądarkę ala firefox i pakiet libre office - no super by było jakby jeszcze kamera działała podczas np video rozmowy na fb . Lekki na tyle aby przez usb jako tako działa - przetestowałem kilka i te 2 2,5GB działają ok ale te co wymagają większego pena niż 16GB nie były testowane bo docelowo na płaskim penie musi być typu mini stick a takie mam 16GB akurat.
PS MAM KLAWIATURE Z DWOMA USB i do niej podpinam pena z linuksem i mysz bezprzewodową i taki zestaw do jedynago portu w laptopie - i dzięki temu to jakoś jeszcze "powiedzmy" wygląda normalnie ;-P
PS FEDORA JEST OK - mam 3 wersje to popatrzę która przyjaźniejsza więc .... a i nawet lubuntu byłby ok ale mam starą wersje (działającą jako tako) więc wolał bym coś nowszego jako alternatywę.

SORY - ROZPISAŁEM SIĘ

PROSZE O @ - ale tylko osoby mieszkające w okolicy NIEPOŁOMIC - WIELICZKI - max KRAKOWA i mające ochotę i wiedzę na podjęcie zlecenia ( z tym że będę sobie siedział na krzesełku i nie odzywał się lukając co tam się wyprawia ;-) - to się mailowo umówimy jakoś
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 09, 2020, 01:18:31 PM
Ok, możesz jeszcze coś zrobić?
1. Odpal Fedorę z liveusb bez podpiętej klawiatury (tak, wiem, nie będzie jej), następnie podepnij klawiaturę przez USB. Jeśli to KDE, to:
a. Rozwiń menu, napisz słowo: konsole, wciśnij enter.
b. Wpisz:
journalctl -> plik.txt
2. Zawartość plik.txt wklej gdzieś na jakiś portal typu dpaste.com
Zobaczymy co go boli.
3. Z ww. menu wybierz Ustawienia systemowe (albo System Settings, bo nie wiem, czy będzie spolszczone), a następnie w Sprzęt -> Obsługa -> Klawiatura; zakładka Sprzęt z listy rozwijanej Model klawiatury wybierz Microsoft | Microsoft Surface, zatwierdź przez OK. Odłącz klawiaturę z USB i sprawdź, czy działa klawiatura notebooka.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Rafał Krk w Grudzień 09, 2020, 03:26:10 PM
może komuś cos podpowie:

[liveuser@localhost-live ~]$ journalctl->plik.txt
bash: journalctl-: command not found
[liveuser@localhost-live ~]$ journalctl
47 EST, end at Wed 2020-12-09 15:04:18 EST. --
ersion 5.8.15-301.fc33.x86_64 (mockbuild@bkernel01.iad2.fedoraproject.org) >
line: BOOT_IMAGE=/images/pxeboot/vmlinuz root=live:CDLABEL=FEDORA-KDE- rd.>
: Supporting XSAVE feature 0x001: 'x87 floating point registers'
: Supporting XSAVE feature 0x002: 'SSE registers'
: Supporting XSAVE feature 0x004: 'AVX registers'
: Supporting XSAVE feature 0x008: 'MPX bounds registers'
: Supporting XSAVE feature 0x010: 'MPX CSR'
: xstate_offset[2]:  576, xstate_sizes[2]:  256
: xstate_offset[3]:  832, xstate_sizes[3]:   64
: xstate_offset[4]:  896, xstate_sizes[4]:   64
: Enabled xstate features 0x1f, context size is 960 bytes, using 'compacted>
ovided physical RAM map:
20: [mem 0x0000000000000000-0x0000000000057fff] usable
20: [mem 0x0000000000058000-0x0000000000058fff] reserved
20: [mem 0x0000000000059000-0x000000000009dfff] usable
20: [mem 0x000000000009e000-0x00000000000fffff] reserved
20: [mem 0x0000000000100000-0x000000008aab0fff] usable
20: [mem 0x000000008aab1000-0x000000008aab1fff] ACPI NVS
20: [mem 0x000000008aab2000-0x000000008aab2fff] reserved
20: [mem 0x000000008aab3000-0x000000008bdaffff] usable
20: [mem 0x000000008bdb0000-0x000000008be8dfff] reserved
20: [mem 0x000000008be8e000-0x000000008beb3fff] ACPI NVS
20: [mem 0x000000008beb4000-0x000000008befefff] ACPI data
20: [mem 0x000000008beff000-0x000000008befffff] usable
20: [mem 0x000000008bf00000-0x000000008f7fffff] reserved
20: [mem 0x00000000e0000000-0x00000000efffffff] reserved
20: [mem 0x00000000fe010000-0x00000000fe010fff] reserved
20: [mem 0x0000000100000000-0x000000016f7fffff] usable
cute Disable) protection: active
I v2.70 by MSFT
MFinalLog=0x8beab000 ACPI=0x8befe000 ACPI 2.0=0x8befe014 SMBIOS=0x8be21000 >
eding entropy pool
oot: Secure boot enabled
is locked down from EFI Secure Boot mode; see man kernel_lockdown.7
3.1.1 present.
crosoft Corporation Surface Laptop/Surface Laptop, BIOS 137.2706.768 04/18/>
tected 1600.000 MHz processor
tected 1599.960 MHz TSC
pdate [mem 0x00000000-0x00000fff] usable ==> reserved
emove [mem 0x000a0000-0x000fffff] usable
n = 0x16f800 max_arch_pfn = 0x400000000
fault type: write-back
xed ranges enabled:
-9FFFF write-back
-BFFFF uncachable
-FFFFF write-protect
riable ranges enabled:
e 00C0000000 mask 7FC0000000 uncachable
e 00A0000000 mask 7FE0000000 uncachable
e 0090000000 mask 7FF0000000 uncachable
e 008E000000 mask 7FFE000000 uncachable
e 008D000000 mask 7FFF000000 uncachable
abled
abled
abled
abled
abled
: Configuration [0-7]: WB  WC  UC- UC  WB  WP  UC- WT 
n = 0x8bf00 max_arch_pfn = 0x400000000
eserving ESRT space from 0x000000008be22698 to 0x000000008be22798.
B pages for direct mapping
oot: Secure boot enabled
: [mem 0x5c785000-0x6003efff]
arly table checksum verification disabled
SDP 0x000000008BEFE014 000024 (v02 MSFT  )
SDT 0x000000008BEFD0E8 0000B4 (v01 MSFT   MSFT     00000000 MSFT 0000005F)
ACP 0x000000008BEE5000 00010C (v05 MSFT   MSFT     00000000 MSFT 0000005F)
SDT 0x000000008BEC9000 0171A9 (v02 MSFT   MSFT     00000000 INTL 20160422)
ACS 0x000000008BE93000 000040
SDT 0x000000008BEED000 00F0F0 (v02 DptfTa DptfTabl 00001000 INTL 20160422)
SDT 0x000000008BEEC000 000577 (v02 MSFT   Tpm2Tabl 00001000 INTL 20160422)
PM2 0x000000008BEEB000 000034 (v03 MSFT   MSFT     00000002 MSFT 0000005F)
SDM 0x000000008BEEA000 000055 (v01 MSFT            00000001 MSFT 00000001)
SDT 0x000000008BEE6000 00312B (v02 SaSsdt SaSsdt   00003000 INTL 20160422)
PET 0x000000008BEE4000 000038 (v01 MSFT   MSFT     00000001 MSFT 0000005F)
PIC 0x000000008BEE3000 00012C (v03 MSFT   MSFT     00000001 MSFT 0000005F)
CFG 0x000000008BEE2000 00003C (v01 MSFT   MSFT     00000001 MSFT 0000005F)
PIT 0x000000008BEE1000 000094 (v01 MSFT   MSFT     00000000 MSFT 0000005F)
SDT 0x000000008BEC6000 00281D (v02 MSFT   RTD3APNV 00001000 INTL 20160422)
SDT 0x000000008BEC5000 0007C7 (v02 MSFT   xh_la000 00000000 INTL 20160422)
SDT 0x000000008BEC3000 0017AE (v02 CpuRef CpuSsdt  00003000 INTL 20160422)
MAR 0x000000008BEC2000 00015C (v01 MSFT   MSFT     00000001 INTL 00000001)
HLT 0x000000008BEC1000 00002D (v00 MSFT   MSFT     00000002 MSFT 0000005F)
PDT 0x000000008BEC0000 000034 (v01 MSFT   MSFT     00000002 MSFT 0000005F)
GRT 0x000000008BEBF000 000038 (v01 MSFT   MSFT     00000002 MSFT 0000005F)
SMT 0x000000008BEBE000 000028 (v01 MSFT   MSFT     00000002 MSFT 0000005F)
ocal APIC address 0xfee00000
configuration found
a node at [mem 0x0000000000000000-0x000000016f7fffff]
TA(0) allocated [mem 0x16f7d5000-0x16f7fffff]
nges:
    [mem 0x0000000000001000-0x0000000000ffffff]
    [mem 0x0000000001000000-0x00000000ffffffff]
l   [mem 0x0000000100000000-0x000000016f7fffff]
e   empty
zone start for each node
emory node ranges
  0: [mem 0x0000000000001000-0x0000000000057fff]
  0: [mem 0x0000000000059000-0x000000000009dfff]
  0: [mem 0x0000000000100000-0x000000008aab0fff]
  0: [mem 0x000000008aab3000-0x000000008bdaffff]
  0: [mem 0x000000008beff000-0x000000008befffff]
  0: [mem 0x0000000100000000-0x000000016f7fffff]
struct page in unavailable ranges: 19125 pages
setup node 0 [mem 0x0000000000001000-0x000000016f7fffff]
0 totalpages: 1029451
one: 64 pages used for memmap
one: 21 pages reserved
one: 3996 pages, LIFO batch:0
zone: 8887 pages used for memmap
zone: 568751 pages, LIFO batch:63
l zone: 7136 pages used for memmap
l zone: 456704 pages, LIFO batch:63
ng Intel graphics memory at [mem 0x8d800000-0x8f7fffff]
M-Timer IO Port: 0x1808
ocal APIC address 0xfee00000
APIC_NMI (acpi_id[0x01] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x02] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x03] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x04] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x05] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x06] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x07] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x08] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x09] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x0a] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x0b] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x0c] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x0d] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x0e] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x0f] high edge lint[0x1])
APIC_NMI (acpi_id[0x10] high edge lint[0x1])
0]: apic_id 2, version 32, address 0xfec00000, GSI 0-119
NT_SRC_OVR (bus 0 bus_irq 0 global_irq 2 dfl dfl)
NT_SRC_OVR (bus 0 bus_irq 9 global_irq 9 high level)
RQ0 used by override.
RQ9 used by override.
CPI (MADT) for SMP configuration information
PET id: 0x8086a201 base: 0xfed00000
pdate [mem 0x8900a000-0x8902ffff] usable ==> reserved
dline timer available
: Allowing 4 CPUs, 0 hotplug CPUs
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x00000000-0x00000fff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x00058000-0x00058fff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x0009e000-0x000fffff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8900a000-0x8902ffff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8aab1000-0x8aab1fff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8aab2000-0x8aab2fff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8bdb0000-0x8be8dfff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8be8e000-0x8beb3fff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8beb4000-0x8befefff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8bf00000-0x8f7fffff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0x8f800000-0xdfffffff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0xe0000000-0xefffffff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0xf0000000-0xfe00ffff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0xfe010000-0xfe010fff]
ernation: Registered nosave memory: [mem 0xfe011000-0xffffffff]
8f800000-0xdfffffff] available for PCI devices
paravirtualized kernel on bare hardware
urce: refined-jiffies: mask: 0xffffffff max_cycles: 0xffffffff, max_idle_ns>
ercpu: NR_CPUS:8192 nr_cpumask_bits:4 nr_cpu_ids:4 nr_node_ids:1
Embedded 54 pages/cpu s184320 r8192 d28672 u524288
loc: s184320 r8192 d28672 u524288 alloc=1*2097152
loc:
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 09, 2020, 03:50:41 PM
Oprócz błędów firmware'u BIOSu - nic tu ciekawego nie ma, a już na 100% nic nt. klawiatury (oczywiście, o ile to pełny log).
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Rafał Krk w Grudzień 27, 2020, 02:41:24 PM
Poddaje się.
Ostatnio ponownie walczyłem z :
-instalacją zorina os i wywala brak jakiegoś pliku,
-fedora kde - live odpala i instalacja dobiegła do końca lecz próba odpalenia konczy się na zawieszeniu przy logo fedory. Raz błąd wywaliło jakiś, raz ekran dokoncz ustawienia .... (4 razy instalowałem na penie)
..............
Tak więc czekam na maila od osoby mieszkającej w krakowie, wieliczce, niepołomichach, bochni, brzesku, dobczycach ba nawet myslenicach umiejącej zainstalowac i ewentualnie w terminalu poszperac aby np fedore czy cos alternatywnego windows-podobnego i prostego (dla dziecka 12 lat -net,word,paint...) Zainstalowac na penie 16gb plus może uda się aby klawiatura w laptopie działała a nie tylko przez usb.
100zl za 2-3h zabawy w ustalonym wcześniej terminie. (Za poświęcony czas jak w ogłoszeniu wcześniejszym pisałem.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 27, 2020, 03:11:01 PM
Mieszkam w Krakowie (mamy tu też kilka innych osób), ale pewnie przez bite dwa tygodnie nie znajdę czasu inaczej niż netowo się tym pobawić.
Spróbuj jeszcze z Puppy - więcej tutaj: http://puppylinux.com/install.html lub z Salix - więcej tu: https://salixos.org/. Są to przykłady dystrybucji, które winny po prostu działać z pendrive. U Ciebie problemem może być po prostu MS Surface, które jest hardwarem bardzo ściśle związanym z MS. Może tymczasowo alternatywą byłaby instalka Windows na pendrive? Wiem, że są takie możliwości, ale nie pytaj mnie, bo na temat Windows wiem, że jest :)

Ogólnie, to IRC linuxiarze.pl - może tam coś się uda z Tobą wymyślić.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: Rafał Krk w Grudzień 27, 2020, 04:33:23 PM
Chyba coś w tym jest, gdyż w końcu fedora się załadowała ale trwało to z 30min i wszystko muli strasznie. Lubuntu 18 śmiga przy tym. Na razie będę testował nowsze edycje lubuntu np 19 bo idea lekkości ma być zachowana a nie ma być to juz tylko system wspierający stare komputery (18 laptopa surface w spisie klawiatur nie ma) pupy z 2003 to byłby krok wstecz w porównaniu do edycji lubuntu działającej obecnie na penie z mucrosoft surface laptop 1 gen.
Jutro zasysam inne lubuntu i testuje.
Pozdrawiam.
Tytuł: Odp: linux na penie - jaki i czemu nie chce gnu rozpakować - witam.
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Grudzień 27, 2020, 05:10:46 PM
To jeśli mam sugerować cokolwiek, to zacznij od najnowszej wersji (winna to być 20.08, potem cofnij się ewentualnie - jeśli działać nie będzie tak jak oczekujesz - do 20.04). Oprócz Lubuntu, oparte na Ubuntu z LXDE są jeszcze Peppermint, LXLE, Trisquel. Jeśli z Lubuntu coś nie będzie pasowało, to może któraś z tych ruszy. Surface wszak to mocno specyficzne rozwiązanie i prawdopodobnie ustawić pod to dystrybucję zrobił ktoś, kto... taki komputer ma.
Wiem, że nie lubią tu tego typu porad, ale zerknij sobie na: https://duckduckgo.com/?q=linux+fo+MS+surface&t=falkon&ia=web. Może w tych wynikach uda Ci się znaleźć jakieś rozwiązanie. Trudno je przetestować, gdy się tego typu komputera nie ma.