Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

Inne dystrybucje Linux / Własna dystrybucja Volumio 3 p...
Ostatnia wiadomość przez DawidZ2Vol - Dzisiaj o 09:11:36 AM
Witam serdecznie,

szukam pomocy w przygotowaniu istniejącej dystrybucji Volumio 3 (opensource) do współpracy z jednopłytkowym komputerem (SBC) Khadas Vim 3L. Sprzęt oparty jest na Amlogic A311D.

Celem jest wykorzystanie urządzenia jako streamera audio. Rozwiązanie jest możliwe, stabilne i sprawdzone: firma Volumio sprzedaje ten właśnie model wraz z preinstalowanym Volumio 3 i w dedykowanej obudowie jako "Volumio Primo v.2". Ale żeby im sprzedaż nie spadła, to oficjalnie udostępniają dystrybucje systemu tylko pod Raspberry Pi i x86.

Ktoś kiedyś zrobił obraz z Volumo 2.85 i nawet weszło to do oficjalnego repozytorium Khadasa. Ale wersja 2 to prehistoria.
Pytałem na forum Volumio (nie zapewniają wsparcia i nie udostępnią obrazu) oraz Khadasa (może zrobią, może nie... )

Co mam.
System: https://github.com/volumio/volumio3-os
Dokumentacja VIM 3: https://docs.khadas.com/products/sbc/vim3/development/start
Dokumentacja Volumio: https://github.com/volumio/volumio-developers-docs?tab=readme-ov-file
Rozbudowany tutorial: https://developers.volumio.com/devices-porting/Introduction
Kernel i platforma: https://github.com/volumio/platform-khadas

Czego nie mam.
Wiedzy, jak to wszystko ze sobą połączyć.
Mam minimalne doświadczenie w unixach, używam konsoli, ale o architekturze i całym procesie bootowania, nikłe mam pojęcie.

Zatem czy ktoś z forumowiczów byłby tak miły i wypunktował mi krok po kroku jak przygotować dystrybucję? Co jeszcze potrzebuję?

A może ktoś byłby na tyle zainteresowany tematem, że podjąłby się zrobić taki obraz?
Stawiam dobre piwo.

Pogaduchy / Odp: Unix czy Linux co wybrać
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Dzisiaj o 06:16:59 AM
@microsofter, a tak konkretnie to jakie dystrybucje rozumiesz pod pojęciem Unixa i dlaczego nie zaliczasz do Unixa *BSD?
Pogaduchy / Odp: XZ luka
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Lipiec 24, 2024, 11:33:49 PM
Ten incydent elegancko pozwala oddzielić ziarno od plew. Kto jest prawdziwym adminem, a kto tylko tak się tytułuje, bezmyślnie instalując każdy możliwy syf, no bo wyszła nowa wersja. To samo można powiedzieć o wydawcach dystybucji.
A co do samego planu, to zaiste majstersztyk. A tu kolo z Redmond wszystko zepsuł!
Pogaduchy / Odp: Unix czy Linux co wybrać
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Lipiec 24, 2024, 11:25:53 PM
Czekam, czekam ... i nie doczekam się, aż ktoś tu coś napisze.
Mój podpis dobrze podpowiada, co warto wybrać. Ale żeby czymś to poprzeć, zestawię wszystkie różnice pomiędzy Unixem a GNU (bo zakładam, że jako ,,Linux" chodziło o GNU/Linux).

Unix: multitasking, multiuser OS. Oferuje interfejs CLI lub GUI.
Linux: jądro systemu operacyjnego. Podstawione do GNU, tworzy system GNU/Linux. GNU - którego oryginalne jądro jest nieukończone - to darmowa reimplementacja Unixa.
Używanie nazwy Linux w odnieseniu do całego systemu, jest błędne.

Unix: niegdyś najpopularniejszy system na świecie, obecne jest używany w zastosowaniach mission-critical, czasem na serwerach, śladowo w stacjach roboczych i NAS.
GNU/Linux: króluje w HPC, popularny na serwerach i routerach, sporo go w NASach i na stacjach roboczych, ma niewielki udział na desktopie.

Unix: wysoka jakość kodu, rygorystycznie testowany przed wydaniem.
GNU/Linux: różna jakość, admin/użytkownik często musi rozwiązywać problemy.

Unix: zapewnia najwyższą stabilność (kupiony ze sprzętem, nie ma prawa nigdy zawiesić się).
Linux: autorzy dążą do najwyższej wydajności.

Unix: wysoka skalowalność.
Linux: wysoka skalowalność pozioma, słaba pionowa.

Unix: oferuje najwyższe bezpieczeństwo.
GNU/Linux: cechuje go szybki rozwój (w teorii też jest bezpieczny, lecz często trafiają się dziury).

Unix: priorytetem jest funkcjonalność, zawiera zaawansowane rozwiązania.
GNU: ważniejszy jest wygląd - względnie prosty system o nowoczesnym, atrakcyjnym GUI.

Unix: 2-3 solidne systemy plików (na dystybucję).
Linux: wiele różnych systemów plików, raczej prostych, często podobnych do siebie lecz niezgodnych.

Unix: dostępne są najpopularniejsze aplikacje.
GNU: większy wybór aplikacji.

Unix: w użyciu są nowe i stare wydania (jak w MS Windows).
GNU/Linux: musi być aktualny - wymaga ciągłego aktualizowania, totalny brak wsparcia starszych wydań, niektóre distra wcale nie oferują wydań - są rollingami.

Unix: pozostało kilka dystrybucji.
GNU: ogromna ilość dystrybucji, ale wiele z nich różni się tylko detalami, np. środowiskiem graficznym (wysokie rozczłonkowanie ekosystemu). Ciągle pojawiają się nowe distra, inne wymierają.

Unix: większość dystrybucji jest komercyjna, z zamkniętym kodem źródłowym.
GNU: większość jest darmowa, otwartoźródłowa.

Unix: przeważnie oferowany jako komplet z hardware dostawcy, ale także umożliwia instalację na dużej części powszechnie dostępnego sprzętu PC (nie wszystkie distra).
Linux: obsługuje większość sprzętu komputerowego.

Unix: względnie nieduże zapotrzebowanie na zasoby, mniejsze niż nowsze wydania Windows (nie dotyczy ZFS).
GNU/Linux: duże wymogi, większe niż w Windows (za wyjątkiem specjalnych, lekkich dystrybucji).

Unix: szczegółowa i skonsolidowana dokumentacja.
GNU/Linux: dokumentacja jest rozsiana po Internecie (jest składany z ,,klocków" od niepowiązanych autorów, przez co często trzeba szukać dokumentacji w wielu różnych źródłach: osobno od jądra, narzędzi, środowiska graficznego itp.), problemy z kompletnością, aktualnością i dostępnością dokumentacji (nieraz trzeba ratować się pomocą forumowiczów), dokumenty dotyczące starszych wydań często są usuwane z Sieci. To utrudnia start i zniechęca nowych userów.

To chyba wszystkie różnice. Teraz każdy może szybko ocenić, co dla niego lepsze!

Jest jeszcze BSD, wypadające pośrodku.
Jaki Linux wybrać / Odp: I Need Help with Setting ...
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Lipiec 24, 2024, 10:57:21 PM
Hi! Nice to meet you. But you chose a Polish community, which is not best for discussion in English.

Cytat: kammy w Lipiec 23, 2024, 11:11:28 AMWhat are the best practices for securing the server?
If you have local access to your server, I recommend disabling remote management completely. Additionally, I always configure my firewall to allow Telnet access from LAN only, while dropping all connection attempts from Internet.

CytatAre there any essential tools or software I should install?
Midnight Commander - a very useful sotware for managing files. I use it, or its equivalents, on every device, including my PNAs.

CytatCould any advice or step-by-step instructions would be greatly appreciated.
Sorry, I can't help with this. I don't use Ubuntu, I prefer OpenSolaris.
Red Hat i Fedora / Odp: Co trzeba zrobić (i jak) ...
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Lipiec 24, 2024, 04:26:16 PM
Cytat: melis w Lipiec 24, 2024, 04:11:45 PMCo do włosów, miałem na myśli zasoby literackie ;) Po prostu jest co czytać,
Zgadza się. Źle Cię przeczytałem - widzę mój błąd.
Ostatnia wiadomość przez melis - Lipiec 24, 2024, 04:11:45 PM
Tak dodałem Fusion i rzeczywiście jest dużo lepiej. Wszystko czego mi trzeba już się znajduje w dnfdragora. Co do włosów, miałem na myśli zasoby literackie ;) Po prostu jest co czytać,
Ostatnia wiadomość przez Piotr_1988 - Lipiec 24, 2024, 03:47:23 PM
Cytat: melis w Lipiec 24, 2024, 02:39:27 PMZ flathuba najlepiej chyba. Generalnie już pobrałem co potrzebowałem, a co do takiego menadżera oprogramowania, to z mate, zostaje dnfdragora i konsolka, także trudno. Z drugiej strony może i lepiej. Zasobów o Fedorze widzę jest tyle co włosów na łbie i ciut więcej, także nie ma co, trzeba czytać i się uczyć.
Przeciętnie człowiek ma na głowie od 100 000 do 150 000 włosów. To nie jest mało pakietów. 🤔 Oprócz RPM Fusion, są też repozytoria Copr od użytkowników (w tym momencie kolejne 29753 pakietów). Wybrane, ciekawsze programy z Copr trafiają z czasem do oficjalnego repozytorium. Z tego co pamiętam repozytorium FlatHuba z ruskim Telegramem można aktywować przy instalacji systemu zaznaczając właściwe okienko - przynamniej na GNOME tak to działa. Wsparcie dla Mate na Fedorze może być ogólnie słabe, gdyż koncentrują się po pierwsze na GNOME, a po drugie na KDE; reszta jest odczuwalnie w tyle.

Edit:

Telegram jest również w RPM Fusion: https://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/rpmfusion/free/fedora/releases/40/Everything/source/SRPMS/repoview/telegram-desktop.html
Ostatnia wiadomość przez melis - Lipiec 24, 2024, 02:39:27 PM
Z flathuba najlepiej chyba. Generalnie już pobrałem co potrzebowałem, a co do takiego menadżera oprogramowania, to z mate, zostaje dnfdragora i konsolka, także trudno. Z drugiej strony może i lepiej. Zasobów o Fedorze widzę jest tyle co włosów na łbie i ciut więcej, także nie ma co, trzeba czytać i się uczyć.
Debian / Odp: problemy z zewnętrznym dy...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Lipiec 24, 2024, 11:01:46 AM
Cytat: maskun w Lipiec 24, 2024, 10:58:53 AMNie, nic nie daje restart. Oczywista sprawa że na samym początku probowalem.
Spójrzcie na screen - change content czyli zapis tylko owner i nie mozna tego zmienić. Wyżej widać że właściciel i grupa to "lukasz" ale tez tego nie można zmienić na root'a
Dodałem innych użytkowników również do grupy lukasz ale dalej brak możliwości zapisu w tym katalogu na dysku ssd Samsung.

A spróbuj przestawić change content na anyone w grupie lukasz.

I może to pomoże: https://www.thegeekdiary.com/how-to-force-user-group-ownership-of-files-on-a-samba-share/

Zobacz najnowsze wiadomości na forum