Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Parę pytań od początkującego

Zaczęty przez ChrisEggII, Listopad 11, 2014, 10:30:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

ChrisEggII

Witam, jestem początkującym użytkownikiem Linuksa. Zdarzały mi się już wcześniej drobne epizody z Ubuntu i Mintem, jednak w obu przypadkach przygoda kończyła się po około godzinie pracy. Tak więc można powiedzieć, że mam zerowe doświadczenie. Z tego też powodu mam parę pytań...
1. Mógłby mi ktoś wytłumaczyć krok po kroku w jaki sposób instaluje się programy? Pobrałem instalator Steama i nie mam pojęcia co z nim zrobić. Wiem, że to się odbywa poprzez YAST, przez repozytoria... i na tym moja wiedza się kończy. Nie mam pojęcia gdzie te pliki przekopiować i obsłużyć "Zarządzanie programami".
2. MAm drobny problem z CAps Lockiem. A mianowicie to, że przy szybkim pisaniu pojawiają mi się wielkie litery jeszcze przez ułamek sekundy.
3. BAckspace działa zbyt szybko. W sensie przytrzymując go, usuwa mi w krótkim czasie bardzo duży kawał tekstu.

pavroo

Witaj
Problem z instalacja oprogramowania zacząłbym od przestudiowania sposobów instalacji pakietów za pomocą YaST2, RMP i YUM:
http://linuxiarze.pl/pakiety_opensuse/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ChrisEggII

#2
Otóż próbowałem. Ściągnąłem plik "steam_latest.db", po czym w polu wyszukiwania YaST wpisywałem to pełną nazwę, to jej część. Za każdym razem wynik był ten sam: Brak wyników wyszukiwania.

//edit: OK, połapałem się o co chodzi. OpenSUSE nie obsługuje tego formatu i muszę przekonwertować go na .rpm. Problem mam jednak taki, że wciskam na ikonę PAckage Converter i nic się nie dzieje, poza przeniesieniem mnie na pulpit. Próbowałem kilkukrotnie przeinstalować ten program, aż w końcu system w ogóle przestał go zauważać (brak wyników wyszukiwania w Aplikacjach).
Serio, jestem za głupi na ten system...

pavroo

Steam jest dostępny w repozytorium Factory:
http://software.opensuse.org/package/steam
Jeden klik i masz program zainstalowany.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ChrisEggII

Dziękuję za pomoc. Już ściągnięty.
Teraz kolejny problem: Opera. Wersja beta występuje jedynie w formacie deb. Czy istnieje jakiś sposób aby przekonwertować paczkę na rpm? Jak już wspomniałem Package Converter się nie uruchamia.

pavroo

Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

ChrisEggII

Próbowałem. Taki sam efekt. Wciskałem na ikonę Changera - reakcji zero.
Temat do wylotu. Dałem sobie spokój z Linuxem i wróciłem do Windowsa. Mam zbyt wiele na głowie, aby użerać się z systemem, którego za Chiny Ludowe nie mogę pojąć. Może kiedy indziej...
Nie mniej, dziękuję za pomoc.

debbixon69

Cytat: ChrisEggII w Listopad 12, 2014, 05:30:48 PM
Temat do wylotu. Dałem sobie spokój z Linuxem i wróciłem do Windowsa.

Jeśli openSUSE sprawia Ci trudności, spróbuj debiana albo czegoś opartego na debianie.
"LXDE is LIFE, LXDE is LOVE" | Debian 12 64-bit + LXDE | Debian rządzi, Debian radzi, Debian nigdy Cię nie zdradzi !

San Dimas

Cytat: pavroo w Listopad 12, 2014, 02:02:15 AM
Steam jest dostępny w repozytorium Factory:
http://software.opensuse.org/package/steam
Jeden klik i masz program zainstalowany.

To że ma zainstalowany, to nie znaczy że się uruchomi.
To że go w końcu po cyrkach uruchomi, to nie znaczy że jak zainstaluje grę to ona się uruchomi.
To że ona się w końcu uruchomi to nie znaczy że się nie zawiesi np w menu, albo jeszcze przed menu.
To że uruchomi się dobrze, to fajnie, ale i tak będzie mniej wydajna niż ta sama gra pod windows.
Wiem przerabiałem to ostatnio na opensuse.

https://en.opensuse.org/Steam

Steam pod linuksa jest natywną paczką z ubuntu - więc jeśli ktoś oczekuje pezproblemowego działania niech weźmie ubuntu.

@Debixxon - nie polecaj mu Debiana na początek - bo sam instalator nie jest zbyt intuicyjny.
Nie spróbuje ubuntu, dopiero potem Debian.
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

gom1

Cytat: San Dimas w Maj 26, 2018, 09:10:32 AM
@Debixxon - nie polecaj mu Debiana na początek - bo sam instalator nie jest zbyt intuicyjny.
Nie spróbuje ubuntu, dopiero potem Debian.
Myślisz, że autor wątku przez cztery lata nadal czeka na odpowiedź? ;-)
Wszędzie dobrze, ale w /home najlepiej

San Dimas

Fakt, ale...
To Debixxon zaczął :P
'Dla tych raperów największe marzenie to żeby zagrano ich w Esce
Jadą taryfą, usłyszą Pitbulla i myślą "ej k***a, ja też chcę".'

PomPom

To dla wszystkich ban na zgodę :I

Co do tej instalki Debiana, najwięcej problemu pewnie by zrobiło znalezienie odpowiedniej, bo kto wie, że trzeba brać najlepiej non-free, bo neta nie złapie.

Miejmy nadzieję, że OP kiedyś tutaj zajrzy, zobaczy odpowiedzi i lekko uśmiechnie się, a z oczu poleci mu jedna wyjątkowa łza - łza wkurzonego linuksiarza, bo coś mu nie działa... albo łza szczęścia :)
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum