Linuxiarze.pl Forum

Dystrybucje Linux => Arch => Wątek zaczęty przez: PomPom w Styczeń 07, 2018, 07:10:21 PM

Tytuł: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Styczeń 07, 2018, 07:10:21 PM
Arch-Anywhere od jakiegoś czasu zapowiadało przekształcenie w Anarchy Linux i stanie się osobną dystrybucją. Wcześniej był to często polecany instalator czystego Archa (chociaż nie wiem do końca, jak z tą czystością, bo wgrywałem nim Archa tylko raz).

https://anarchy-linux.org

Ja właśnie pobieram obie wersje (live i minimal) i biorę się za testy. Jeżeli Anarchy stało się kolejną taką samą dystrybucją arch-based, która oferuje po prostu łatwiejszego Archa i skonfigurowane środowisko, to kiepsko. Dlaczego kiepsko? Bo takie dystrybucje już mamy, a i nie polecałbym dystrybucji, której wsparcie jest mikroskopijne. Dla porównania, Antergos ma żywą i pomocną społeczność, co sprawia, że oficjalne błogosławieństwo społeczności Archa nie jest mu potrzebne (nawet użytkownikom Archa bym polecał być w kontakcie ze społecznością Antergosa). No i szkoda, żeby na tym ucierpiał chwalony instalator.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Styczeń 25, 2018, 03:54:59 PM
A ja na DistroWatch znalazłem distro o nazwie Archman, które to posiada 3 DE, Budgie, Deepin oraz moje ulubione XFCE. To distro pochodzi z Turcji. Ciekaw jestem jaka przyszłość przed tym systemem opartym na Arch-u czeka.
Na razie testuje Archman-a XFCE na VB.

(http://www.fotoszok.pl/upload/784ec2e8.png)

https://distrowatch.com/table.php?distribution=archman
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Styczeń 25, 2018, 04:29:14 PM
Nie ma to przyszłości. Nie oferuje absolutnie nic innego, niż "łatwiejszy" Arch (powodzenia, jak majstry tak coś namieszali, że po ludzku metody naprawy nie znajdziesz).
Anarchy też kiepsko. Pod spodem chyba nadal siedzi stary Arch-Anywhere, ale wszędzie gdzie się da wpychany jest Anarchy, który jest... zepsutym Archem.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Styczeń 25, 2018, 06:04:25 PM
Tyle że Archman ma tą zaletę że gdy nie potrzebujesz jakiegoś pakietu to śmiało go możesz odinstalować, np. galkulator gdy chciałem go odinstalować w Antergos-e to pół systemu musiałbym odinstalować. A w Archman podobnie jak w Manjaro nie ma z tym najmniejszych problemów.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Styczeń 25, 2018, 06:55:47 PM
Dziwne, bo powinno to przebiegać identycznie. pacman -R powinno zostawić zależności.
Z Archmanem jest to, że to kolejna dystrybucja rozentuzjazmowanych ludzi, którzy bardziej, niż na systemie, skupią się na jego zareklamowaniu i najlepiej nazwaniu rewolucyjnym. Wyrosło to znikąd i zwiędnie z dnia na dzień. Anarchy ma jakieś tło, ale też moim zdaniem zwiędnie szybko. No i społeczność... społeczność jest bardzo przydatna, a takie dystrybucje mają je śladowe. Manjaro ma super społeczność, Antergos ma super społeczność, Arch ma społeczność, Archklony mają całe 4 osoby osób, które wiedzą co mówią.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 03, 2018, 05:09:51 PM
Z góry przepraszam za podbicie tej staroci, ale spieszę z wytłumaczeniem tego co zauważył @Robert75. Otóż w przypadku Antergosa instalacja paczek (środowisk, zespołu aplikacji itp.) odbywa się z wykorzystaniem tzw. meta paczek, co powoduje, że bez odinstalowania paczki *-meta, nie jest możliwe odinstalowanie paczki, którą ta meta paczka "trzyma". Najlepiej je wszystkie po instalacji usunąć. W przypadku innych systemów albo dochodzi do przekopiowania zawartości ISO na dysk, albo instalacja odbywa się z wykorzystaniem tzw. grup.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: darekradzan w Październik 16, 2018, 06:42:10 PM
No to ja też mam pytanie , czyli co? anarchy linux instaluje czystego archa czy nie ? ,podobnie jesli chodzi o archkur linux
- jest to czysty arch czy nie ?
moim zdaniem jest , ale może się myle
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Październik 16, 2018, 07:09:30 PM
O Archkur słyszę pierwszy raz. Co do Anarchy - to lekko przybrudzony Arch. Podpisuje się jako Anarchy, ma coś tam skonfigurowane i swoje małe repo. Można powiedzieć, że po prostu instaluje Archa (bez tej części o czystości). Arch-Anywhere za to instalowało coś, co w sumie było porównywalne do Archa wgranego wg Wiki - surowe, ale działające, gotowe na dogrywanie programów i własne doróbki.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 16, 2018, 08:20:35 PM
W zasadzie należałoby odpowiedzieć: "prawie".
Jeśli pytasz, czy Anarchy instaluje z wykorzystaniem paczek repozytorium Anarchy? W zasadzie tak. W przeciwieństwie do niektórych innych dystrybucji opartych o Archa, w repozytorium Anarchy nie znajdują się żadne paczki, które są również w repozytoriach Archa (inna sprawa, że kilka znajdujących się tam paczek łamie licencje ich udostępniania).
Jeśli pytasz, czy system zainstalowany przez Anarchy jest taki sam, jakbyś go zainstalował zgodnie z wiki Archa - nie.
Jeśli pytasz o zasadniczą różnicę między Archem, a Anarchy, to użytkownik Anarchy może liczyć się z tym, że nie uzyska wsparcia na BBS-ie Archa.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: MSki w Październik 21, 2018, 07:30:53 AM
Zdaje się, że Anarchy Linux występuje, jako jedna z możliwości instalacji na HDD w ArcoLinux.
Spod "klawiatury" belgijskich dewów wyszedł całkiem przyjazny dla użytkownika system;
cyt - "ArcoLinux (poprzednio o nazwie ArchMerge) to dystrybucja oparta na Arch Linux. Projekt ArcoLinux ma dwie edycje, jedna zawiera interfejsy użytkownika Xfce, Openbox i i3. Druga edycja to minimalna platforma wiersza poleceń. ArcoLinux oferuje samouczki wideo na swojej stronie internetowej i kładzie silny nacisk na naukę obsługi i dostosowywania systemu operacyjnego."
Zanim poczytałem więcej na temat tego distra, to wcześniej pobrałem i "wypaliłem" go na pendraku ;-) i wcale nie żałuję, gdyż z powodzeniem może zstąpić system, który obecnie mam zainstalowany na dysku.
Na wielki plus dla Arco mogę zaliczyć to, że już z Live bez problemu łączy się z żądanym urządzeniem po Bluetooth (słuchawki) i nawet po zmianie źródła dźwięku (internet/pliki na kompie), oraz wyłączeniu i powtórnym włączeniu słuchawek utrzymuje cały czas tą łączność.
Wcześniej "testowany" Manjaro 17.7 miał z tym olbrzymie kłopoty, gdyż w ogóle nie łączył się (z Live) z Bluetooth.
Sorry, że się tak o tym Bluetooth rozpisałem, ale ja zawsze przeglądam dane distro pod własne preferencje i jeśli je spełnia, to dopiero wtedy je instaluję na dysku...takie lenistwo  ;-)
Proces instalacyjny;
https://arcolinux.com/the-7-step-installation-guide-for-arcolinux/
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Październik 21, 2018, 12:46:58 PM
No to i ja wtrącę swoje 3 grosze na temat Anarchy Linuxa. Po dwóch latach używania Manjaro, uważam ten czas za stracony, odkąd poznałem i zainstalowałem Anarchy. A to dlatego że Manjaro to tylko niewielka namiastka Arch Linuxa, a poza tym Manjaro używa bibliotek 32 Bit-owych (zajmując pół systemu). W Anarchy nie znalazłem ani jednego pakietu z serii lib32, bo w końcu architektura 32 Bit została wycofana. No i podstawowa rzecz, kernel, w Manjaro są one kiepskiej jakości (sam się o tym przekonałem aktualizując system na jajku 4.18, system po prostu mi się zawiesił, konieczny był hard reset). I wtedy pavbaranov uświadomił mi że jądro to jest podstawa systemu.
Odkąd zainstalowałem Anarchy Linux Xfce jest najszczęśliwszym user-em Linuxa.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Październik 21, 2018, 01:12:36 PM
Anarchy nie wepchało na siłę pakietów na zaś. Będzie trzeba, to się wgra jako zależności (do głowy mi przychodzi tylko wine). Jak pochodna Archa idzie tą samą ścieżką niewpieprzania się użytkownikowi w jego paradę, to użytkownik ma powód do zadowolenia.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 21, 2018, 03:27:18 PM
@Robert75 - W sumie nie tutaj to winno być, ale... To teraz wypróbuj sobie np. linux-zen i zapoznaj się z https://wiki.archlinux.org/index.php/Improving_performance#Tuning_kernel_parameters - niekiedy można się jeszcze bardziej zdziwić. Bo do budowy własnego kernela, jak na razie, nie namawiam, choć to w sumie krok w dobrą stronę.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Październik 21, 2018, 04:12:04 PM
Dzięki @pavbaranov, ale nie skorzystam, za cienki jestem w uszach. :)
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Październik 21, 2018, 05:02:45 PM
@Robert75 - wejdź we wiadome Ci miejsce na IRC - poprowadzimy po sznurku.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Październik 21, 2018, 06:18:05 PM
Ale tak naprawdę to po co mi budować samemu kernel, skoro ten z którego korzystam (czyli domyślny dla Arch-a 4.18.14-arch1-1-ARCH) jest naprawdę w porządku, działa idealnie.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: MSki w Kwiecień 13, 2019, 08:43:31 AM
Odgrzeję temat z racji zainteresowania Anarchy, oraz Zen-em, którego poleca pavbaranov.
Czy jest jakaś znaczaca różnica pomiedzy późniejszym działaniem, a zwłaszcza instalowaniem i usuwaniem niepotrzebnych programów z systemów ?
Czy dokonywanie w/w zmian odbywa się w sposób ,,graficzny", czy jedynie za pomocą Terminala ?
Któremu z w/w systemów bliżej do Archa i czy zmieniajac w nich repozytoria na ,,archowe" nie przedobrzymy i czy system nie zacznie później sypać błedami ?
Z instalacją zarówno Anarchy, jak i Zen-a nie powinienem mieć problemów, gdyż będę się opierał na tortualach, których w sieci pod dostatkiem. Martwi mnie jedynie to, czy sobie poradzę z późniejszą osługą któregoś z w/w systemów, zwłaszcza że jestem przyzwyczajony do tych opartych o Debiana, a MX-18 z jakiego korzystam od paru miesięcy zaczyna po kolejnych aktualizacjach stroić coraz większe fochy ;)
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 13, 2019, 09:28:24 AM
Cytat: MSki w Kwiecień 13, 2019, 08:43:31 AM
Czy jest jakaś znaczaca różnica pomiedzy późniejszym działaniem, a zwłaszcza instalowaniem i usuwaniem niepotrzebnych programów z systemów ?
Nie.
Cytat: MSki w Kwiecień 13, 2019, 08:43:31 AM
Czy dokonywanie w/w zmian odbywa się w sposób ,,graficzny", czy jedynie za pomocą Terminala ?
Teoretycznie są dostępne menedżery oprogramowania z GUI. Najbardziej znane to octopi oraz pamac. Oba są w AUR czyli trzeba zbudować. Pierwszy jest oparty o Qt5, drugi - jak na razie - o Gtk, stąd pierwszy polecany raczej dla DE opartych o Qt5, drugi dla DE opartych o Gtk+ 3. Plazma ma też coś co się nazywa "Odkrywca" (discover), który umożliwia instalację paczek z pomocą appstream.
Ogólnie - polecam jednak przekonanie się do pacman (oraz reklamuję naszą, społecznościową nakładkę pak dostępną w POLAUR). Po prostu działa to wg mnie lepiej niż jakiekolwiek GUI. Samo przeglądanie dostępnych paczek można natomiast robić instalując sobie pkgbrowser (w AUR).
Cytat: MSki w Kwiecień 13, 2019, 08:43:31 AM
Któremu z w/w systemów bliżej do Archa i czy zmieniajac w nich repozytoria na ,,archowe" nie przedobrzymy i czy system nie zacznie później sypać błedami ?
Wadliwie zadane pytanie. Zen-installer oraz obecnie Anarchy są po prostu "łatwymi" instalatorami Archa, które nie oferują żadnych innych repozytoriów niż archowe. Posługując się jednym lub drugim zawsze otrzymamy Archa, tyle że zainstalowanego w niewspierany przez Arch Linux sposób.
Cytat: MSki w Kwiecień 13, 2019, 08:43:31 AM
Z instalacją zarówno Anarchy, jak i Zen-a nie powinienem mieć problemów, gdyż będę się opierał na tortualach, których w sieci pod dostatkiem. Martwi mnie jedynie to, czy sobie poradzę z późniejszą osługą któregoś z w/w systemów, zwłaszcza że jestem przyzwyczajony do tych opartych o Debiana, a MX-18 z jakiego korzystam od paru miesięcy zaczyna po kolejnych aktualizacjach stroić coraz większe fochy ;)
Kwestia przyzwyczajenia i zmiany nawyków oraz wbicia sobie do głowy pewnych podstawowych praw związanych z systemem typu rolling release. Absolutnie podstawowe to:
- systemy rolling release nie wspierają częściowej aktualizacji programów stąd nawet instalując jakiś program dokonuje się to przez aktualizację systemu,
- trzeba je w miarę często aktualizować.
Jeśli znane Ci są polecenia APTa, to dość czytelnie została przygotowana strona opisująca odpowiedniki pacmana: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta. W ogóle wiki Archa to po prostu kopalnia wiedzy, choć zdarzają się mocno zdezaktualizowane tematy (zwłaszcza w języku polskim; podstawowy to jednak język angielski).
A generalnie nikt Ci nie odpowie na pytanie co będzie później (czyt. po instalacji systemu, z jego obsługą). Arch to Arch - tu nikt nie przygotuje Ci gotowego do pracy systemu. Ten system trzeba sobie samemu zainstalować. Dokonać wyboru DE/WM, programów itd. itp. Może się to podobać (np. ja zdecydowanie preferuję taki sposób instalacji), może nie i wówczas trzeba szukać jakiejś alternatywy.
Po instalacji Anarchy/Zen-installer dobrze jest również dokonać przeglądu tego co się zainstalowało, bowiem oba instalują różne śmieci (czyt. niepotrzebne oprogramowanie).
I jeszcze jedno - system rolling release po prostu trzeba lubić i być świadomym jego zarówno zalet, jak i wad.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: MSki w Kwiecień 13, 2019, 10:40:22 AM
Pytając o różnice pomiędzy w/w systemami miałem na mysli to, że choć oba są ,,spowinowacone" ze sobą przez wiodacego Arch-a, to jednak coś od siebie deweloperzy dodają. Choćby Zen, który podczas instalacji (semi-graficznej) ma w tle tapetkę Revengos-a.
I nie będę w tym miejscu odwoływał się i porównywał  nakładki różnych producentów smartfonów do czystego Androida, bo to nie miejsce i czas.
I jeśli Anarchy jest takim ,,przybrudzonym" Archem, o czym pisał na poprzedniej stronie PomPom, to również i Zen takim jest, zwłaszcza że oba systemy utrzymują własne repozytoria.

Wiem, że posiadasz wiedzę i wiesz o czym piszesz, dlatego swoje poglady i zapytania opierałem o Twój wpis;
- ,,Jeśli pytasz, czy Anarchy instaluje z wykorzystaniem paczek repozytorium Anarchy? W zasadzie tak. W przeciwieństwie do niektórych innych dystrybucji opartych o Archa, w repozytorium Anarchy nie znajdują się żadne paczki, które są również w repozytoriach Archa (inna sprawa, że kilka znajdujących się tam paczek łamie licencje ich udostępniania).
Jeśli pytasz, czy system zainstalowany przez Anarchy jest taki sam, jakbyś go zainstalował zgodnie z wiki Archa - nie.
Jeśli pytasz o zasadniczą różnicę między Archem, a Anarchy, to użytkownik Anarchy może liczyć się z tym, że nie uzyska wsparcia na BBS-ie Archa." -  który to wpis jasno i bez cienia wątpliwości ukazuje nam różnicę między systemami.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 13, 2019, 10:57:46 AM
Anarchy nie ma obecnie własnego repozytorium; poprzedni wpis był z czasów, gdy jeszcze takie repozytorium istniało, ale cóż - czasy się zmieniają (mowa o obecnej wersji 1.0.2). Zen-installer może dodać repozytorium revengeos, ale nie musisz.
Oba instalatory (bo trudno to nazwać systemami) różnią się właśnie swoimi instalatorami. W Anarchy jest bodaj instalator wywodzący się z tego, który był niegdyś w Archu, zaś w zen-installer jest instalator z RevengeOS (stąd te elementy tego systemu, które widzisz).
W obu przypadkach, instalacja przeprowadzona za ich pośrednictwem może dać Ci system, który praktycznie niczym nie będzie się różnić od Archa zainstalowanego w "arch-way". Mogą się zdarzyć jednak tego typu rzeczy, jak instalacja zbędnych sterowników, czy zbędnego oprogramowania. Po prostu trzeba to potem sprawdzić, podobnie jak np. ustawienia w /etc/skel, czy /etc/profile.d/. Jeśli pamiętam, to Anarchy daje "czystszą" formę (praktycznie bez żadnych naleciałości).
Oprócz tych dwu, są jeszcze inne metody "łatwej" instalacji Archa. Narzędzia dostępne np. na github, sf.net... Są też informacje na BBS Archa.

IMO - Jeśli się już zdecydowałeś na instalację Archa za pośrednictwem jakiegoś skryptu, to po prostu zainstaluj i potem się będziemy bawić. Instalator Anarchy (jeszcze jako Arch-Anywhere) został kiedyś opisany na jakimś blogu podpiętym pod dobreprogramy.pl. W obu przypadkach (Zen, czy Anarchy) instalacja jest dosyć prosta, choć trzeba wiedzieć co się robi. Mi przypomina nieco instalację np. Debiana 4, czy RedHat 6 (jeśli jeszcze je pamiętam :)). Przed instalacją warto jest po prostu przemyśleć co się chce zainstalować, jak się chce zainstalować, co ma odpowiadać za poszczególne funkcje w systemie itp. itd. bo potem zostanie Ci zadanych przez instalator od groma pytań. Lepiej wcześniej znać na nie odpowiedzi.

I jeszcze krótkie zasady dla Anarchy (poniekąd i dla Zen-Installer):
1. Dobrze jest dokonywać instalacji po kablu.
2. Jeśli masz możliwość wyboru "Arch base" lub "Arch base devel" - wybierasz pierwsze, bo drugie to wersja testowa, która raczej nie jest dla Ciebie.
3. Spośród dostępnych kerneli (będzie ich bodaj 4) spróbuj linux-zen, bo ten jest w typowo dekstopowych zastosowaniach po prostu "lepszy".
4. Jeśli będziesz wybierać DE/WM sugerowałbym te, które nie są "custom"; prawdopodobnie będzie mnie problemów w przyszłości.
Reszta - wg uznania i potrzeb.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Kwiecień 13, 2019, 01:17:23 PM
Od siebie chciałbym dodać że nowa domena strony Anarchy została wykupiona przez admina grypy Anarchy z FB, i najnowsze ISO można pobierać stąd:
https://www.anarchylinux.org/
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Kwiecień 20, 2019, 10:11:12 AM
Cytat: pavbaranov w Kwiecień 13, 2019, 10:57:46 AM
2. Jeśli masz możliwość wyboru "Arch base" lub "Arch base devel" - wybierasz pierwsze, bo drugie to wersja testowa, która raczej nie jest dla Ciebie.
Ty, a to nie jest jak przy normalnej instalacji, że devel dociąga rzeczy do AURa?
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 20, 2019, 11:57:35 AM
W tym przypadku
Cytat: PomPom w Kwiecień 20, 2019, 10:11:12 AM
Cytat: pavbaranov w Kwiecień 13, 2019, 10:57:46 AM
2. Jeśli masz możliwość wyboru "Arch base" lub "Arch base devel" - wybierasz pierwsze, bo drugie to wersja testowa, która raczej nie jest dla Ciebie.
Ty, a to nie jest jak przy normalnej instalacji, że devel dociąga rzeczy do AURa?
W tym przypadku - o ile pamiętam - to "Arch base" oznacza repozytoria "standardowe", a "Arch base devel" testowe.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: lami07 w Kwiecień 20, 2019, 12:23:33 PM
Różnica pomiędzy base i base-devel
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=227602
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 20, 2019, 01:01:37 PM
@lami07 - Znów - jeśli pamiętam - to jedną z opcji instalacji Anarchy była możliwość nie wyboru paczek (w zasadzie to grup) i tego dotyczy wpis na BBS. Grupa paczek umożliwiających budowę paczek w Archu, która nie jest jednocześnie wymieniana w polach depends i makedepends. Natomiast - w Anarchy, jak mi się wydaje, ów Arch base i Arch base devel było pośród wyboru repozytoriów. Dawno temu to było, mogę coś pierniczyć.

Zatem - jeśli Arch base i Arch base devel w Anarchy odnoszą się do paczek, a nie repozytoriów, wybieramy drugą wówczas, gdy planujemy budowanie paczek np. z AUR. W przeciwnym przypadku zadowalamy się Arch base. Jeśli to repozytoria, to wybieramy pierwsze, chyba, że chcemy mieć uruchomione repozytoria testowe.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Kwiecień 20, 2019, 01:06:58 PM
Ziomek z discorda mi pisał, że miał Anarchy i wgrywał base-devel, i miał normalne repo.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Kwiecień 20, 2019, 01:15:59 PM
Ja jak instalowałem Anarchy to nie wybierałem dodatkowego oprogramowania, a mimo to arch-base mi z automatu zainstalowało.
$ sudo pacman -S arch base             
[sudo] hasło użytkownika robson:
:: There are 50 members in group base:
:: Repozytorium core
   1) bash  2) bzip2  3) coreutils  4) cryptsetup  5) device-mapper  6) dhcpcd
   7) diffutils  8) e2fsprogs  9) file  10) filesystem  11) findutils  12) gawk
   13) gcc-libs  14) gettext  15) glibc  16) grep  17) gzip  18) inetutils
   19) iproute2  20) iputils  21) jfsutils  22) less  23) licenses  24) linux
   25) linux-firmware  26) logrotate  27) lvm2  28) man-db  29) man-pages
   30) mdadm  31) nano  32) netctl  33) pacman  34) pciutils  35) perl
   36) procps-ng  37) psmisc  38) reiserfsprogs  39) s-nail  40) sed
   41) shadow  42) sysfsutils  43) systemd-sysvcompat  44) tar  45) texinfo
   46) usbutils  47) util-linux  48) vi  49) which  50) xfsprogs

Wybierz pakiety (domyślnie=wszystkie):
ostrzeżenie: bash-5.0.003-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: bzip2-1.0.6-8 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: coreutils-8.31-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: cryptsetup-2.1.0-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: device-mapper-2.02.184-4 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: diffutils-3.7-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: e2fsprogs-1.45.0-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: file-5.36-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: filesystem-2018.12-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: findutils-4.6.0-4 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: gawk-4.2.1-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: gcc-libs-8.2.1+20181127-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: gettext-0.19.8.1-3 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: glibc-2.28-6 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: grep-3.3-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: gzip-1.10-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: inetutils-1.9.4-7 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: iproute2-5.0.0-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: iputils-20180629.f6aac8d-4 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: jfsutils-1.1.15-6 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: less-530-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: licenses-20181104-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: linux-5.0.7.arch1-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: linux-firmware-20190313.efd2c1c-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: logrotate-3.15.0-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: lvm2-2.02.184-4 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: man-db-2.8.5-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: man-pages-5.00-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: mdadm-4.1-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: nano-4.1-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: pacman-5.1.3-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: pciutils-3.6.2-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: perl-5.28.1-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: procps-ng-3.3.15-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: psmisc-23.2-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: reiserfsprogs-3.6.27-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: s-nail-14.9.13-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: sed-4.7-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: shadow-4.6-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: sysfsutils-2.1.0-10 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: systemd-sysvcompat-241.93-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: tar-1.32-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: texinfo-6.6-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: usbutils-010-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: util-linux-2.33.2-1 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: vi-1:070224-3 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: which-2.21-3 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
ostrzeżenie: xfsprogs-4.20.0-2 jest w najnowszej wersji -- ponowne instalowanie
rozwiązywanie zależności...
:: Dostępnych jest 2 dostawców dla resolvconf
:: Repozytorium core
   1) openresolv  2) systemd-resolvconf

Podaj numer (domyślnie=1):
szukanie sprzecznych pakietów...

ostrzeżenie: niewystarczająca szerokość okna, aby wyświetlić tabelę
Pakiety (52) openresolv-3.9.0-2  arch-1.3.5-12  bash-5.0.003-1  bzip2-1.0.6-8
             coreutils-8.31-1  cryptsetup-2.1.0-1  device-mapper-2.02.184-4
             dhcpcd-7.0.8-1  diffutils-3.7-1  e2fsprogs-1.45.0-1  file-5.36-1
             filesystem-2018.12-2  findutils-4.6.0-4  gawk-4.2.1-2
             gcc-libs-8.2.1+20181127-1  gettext-0.19.8.1-3  glibc-2.28-6
             grep-3.3-1  gzip-1.10-1  inetutils-1.9.4-7  iproute2-5.0.0-1
             iputils-20180629.f6aac8d-4  jfsutils-1.1.15-6  less-530-1
             licenses-20181104-1  linux-5.0.7.arch1-1
             linux-firmware-20190313.efd2c1c-1  logrotate-3.15.0-1
             lvm2-2.02.184-4  man-db-2.8.5-2  man-pages-5.00-1  mdadm-4.1-1
             nano-4.1-1  netctl-1.20-1  pacman-5.1.3-1  pciutils-3.6.2-1
             perl-5.28.1-1  procps-ng-3.3.15-1  psmisc-23.2-1
             reiserfsprogs-3.6.27-2  s-nail-14.9.13-2  sed-4.7-1  shadow-4.6-2
             sysfsutils-2.1.0-10  systemd-sysvcompat-241.93-1  tar-1.32-1
             texinfo-6.6-1  usbutils-010-1  util-linux-2.33.2-1  vi-1:070224-3
             which-2.21-3  xfsprogs-4.20.0-2

Do pobrania:             220,60 MiB
Do zainstalowania:       834,05 MiB
Zmiana po aktualizacji:    1,70 MiB

:: Kontynuować instalację? [T/n]
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Kwiecień 20, 2019, 01:24:49 PM
@PomPom - W takim razie myliłem się. Base-devel - jeśli ktoś chce budować paczki. Innym nie jest to potrzebne.
@robson75 - Jest zasadnicza różnica między grupą "arch base" a "arch base devel". Pierwsze to paczki, które służą w ogóle działaniu systemu. Drugie to paczki, które służą budowaniu innych paczek.
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Maj 27, 2019, 12:39:09 PM
Do niedawna myślałem że w Anarchy podczas instalacji można tylko zainstalować te DE które są na liście podczas podstawowej instalacji, ale okazuje się że podczas instalacji zaawansowanej  można wybrać każde DE dostępne w Arch-u w tym KDE
https://www.youtube.com/watch?v=wn4UYyVAcHg&fbclid=IwAR0InPKRIEINs-vwRzZnt9T2HTZ065UOenhPb35ObS1ExQiHL7ouD285Ajs
Tytuł: Odp: Anarchy Linux
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Maj 27, 2019, 05:48:47 PM
Ale KDE tam było... zawsze :) Niegdyś jeszcze w 2 opcjach: "minimalnej" (i jeśli tak jest, to ją raczej bym polecał) i "pełnej".