Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

aktualizacja - Lubuntu 22.04 LTS

Zaczęty przez LeonX37, Sierpień 13, 2022, 12:47:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

LeonX37

Cześć, może to wiedza oczywista dla większości Forumowiczów, ale nie dla mnie, więc stwierdziłem, że zapytać nie zaszkodzi. Mianowicie, aktualnie używam Lubuntu 20.04 i interesuje mnie, czy to, że nie pojawia się w systemie informacja o możliwości aktualizacji do wersji 22.04 jest czymś zupełnie normalnym, czy też coś nie tak jest z moim systemem lub jego ustawieniami?

PomPom

To normalne. Ubuntu w swojej edycji LTS początkowo nie udostępnia prostej aktualizacji na kolejny LTS. Dają sobie trochę czasu na załatanie błędów, które zostały zgłoszone; w pewnych decyzji potrafią się też wycofać, jeżeli w praktyce użytkownicy mają z tym problem. Jak ktoś chce, to może wymusić aktualizację od razu, ale z reguły się tego nie zaleca. Nie napiszę nawet jak to zrobić (chętni znajdą), bo aktualizacja niedługo będzie możliwa, o czym poinformowano przy okazji wydania 22.04.1 dwa dni temu.
myk byle jak jako tako

LeonX37

Dzięki PomPom za odpowiedź. Czyli rozumiem, że trzeba ćwiczyć cierpliwość :-)
A tak przy okazji, poszperałem trochę na forum w celu znalezienia informacji dotyczących postawienia systemu na czysto w miejsce istniejącego, ale znalazłem tylko drobne fragmenty tego, co bym chciał odnaleźć. Czy może orientujesz się, czy coś takiego jest tu na forum? Chodzi mi w zasadzie o takie czysto techniczne kwestie, bo nie orientuję się, czy muszę usuwać system przed instalacją a jeśli tak, to czy trzeba sformatować poszczególne partycje lub je w ogóle usunąć i stworzyć nowe? No i co z GRUBem, czy on wymaga jakiejś ingerencji przed nową instalacją, czy tez sam się nadpisze? Przypuszczam, że to podstawowe i pewnie bardzo nudne kwestie dla przeciętnego użytkownika linuxa, ale dla mnie są problemem. Będę wdzięczny za jakiś link, chętnie poczytałbym na takie tematy.

PomPom

Nie kojarzę tutaj niczego takiego, co by było jakoś wyczerpujące. Sam bym raczej patrzył w kierunku oficjalnej dokumentacji - https://help.ubuntu.com/

Cytat: LeonX37 w Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PMczy muszę usuwać system przed instalacją a jeśli tak, to czy trzeba sformatować poszczególne partycje lub je w ogóle usunąć i stworzyć nowe?
Jeżeli wybierzesz sobie opcję ręcznego partycjonowania, to potrzebujesz sformatować jedynie partycję root, tj. tę zamontowaną jako / . Inne możesz sobie pozostawić i jedynie wybrać im punkt montowania. Możliwe, że bez ręcznego partycjonowania instalator da ci po prostu opcję typu "Zainstaluj 22.04 na miejscu 20.04", ale nie pamiętam. Wydaje mi się logiczne, żeby taka opcja tam była.

Cytat: LeonX37 w Sierpień 13, 2022, 05:10:20 PMNo i co z GRUBem, czy on wymaga jakiejś ingerencji przed nową instalacją, czy tez sam się nadpisze?
Nie musisz się nim przejmować. Zainstaluje się sam pod koniec instalacji i wygeneruje sobie plik konfiguracyjny.

Dla pewności zrób sobie kopię plików, na których stratę nie możesz sobie pozwolić. Dopóki nie będziesz się czuł całkiem pewnie, zawsze jest możliwość, że jeden krok zrobisz źle.
myk byle jak jako tako

LeonX37

OK, dzięki, poszukam w materiałach oficjalnych.
Co do instalacji, to fajnie byłoby, gdyby instalator proponował taką prostą, logiczną zamianę, ale nie zawsze tak być musi. Sprawdzę. Czytałem gdzieś, że przy istniejących już partycjach należy koniecznie odmontować jedynie partycję swap, inne zaś nie powinny sprawiać problemu.
A przy okazji, czy w podobny sposób można postępować chcąc zmienić różne dystrybucje?

LeonX37

Cześć raz jeszcze.
Przetestowałem kilka rożnych podejść i w zasadzie najwygodniej było mi zaktualizować system stawiając go od nowa. Z GRUBem nie było problemu, chociaż początkowo obawiałem się, że może trochę kaprysić. Obecnie nowe Lubuntu śmiga aż miło. Jeszcze raz dziękuję :-)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum