Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Debian kompilowany ze źródeł

Zaczęty przez hubot_, Kwiecień 23, 2017, 02:03:29 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

hubot_

Mam do was pytanie - jak by wpłynęło na wydajność systemu Debian GNU/Linux ręczne kompilowanie jego pakietów ze źródeł tj. zastąpienie instalowania pakietów binarnych przy pomocy apt-get kompilowaniem pakietów ze źródeł apt-buildem? Oprócz tego że drastycznie wydłużyło by to czas aktualizacji systemu to poprawiłoby to faktycznie wydajność znacząco systemu Debian GNU/Linux? Pod jakimi względami kompilacja pakietów ze źródeł jeszcze mogłaby jeszcze wpłynąć na system Debian GNU/Linux? Czy zwiększyłoby się ryzyko wysypania czegoś na wskutek niespełnionych zależności? Pytam się przez ciekawość ze względu na to że byłem w tym roku na konferencji informatycznej SFI i tam facet opowiadał o Gentoo i mnie zaciekawiło jak ręczna kompilacja ze źródeł wpływa na system i czym to się różni od instalowania binarek oraz jakby kompilacja pakietów ze źródeł wpłynęła na Debiana.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

lesio

Aby wpłynęło to znacząco na wydajność, trzeba by było założyć, że pakiety w normalnej dystrybucji są skompilowane z ogromnym narzutem zbędnych ustawień, co wpływa na znaczące zużycie nadmiernych zasobów w trakcie wykonywania tych pakietów. Nie wydaje mi się, aby to była prawda. Natomiast czas zużywany na kompilację - no cóż, raz podszedłem do tego problemu i nigdy więcej :-)))

hubot_

Aż sam jestem ciekaw jak się mają wydajnościowo dystrybucje kompilowane ze źródeł typu Gentoo czy LFS do dystrybucji działających na pakietach binarnych jak Debian czy Arch Linux. Może ktoś znajdzie się kto to próbował porównywać albo ktoś co wie coś na ten temat.
Stacjonarka: Slackware Xfce
Laptop: Debian GNOME | Gentoo i3 (do testów)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum