Linuxiarze.pl Forum

Pierwsze kroki => Jaki Linux wybrać => Wątek zaczęty przez: funn w Lipiec 12, 2019, 05:57:00 PM

Tytuł: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 12, 2019, 05:57:00 PM
Zastanawiam się nad wyborem Linuksa do gier ze steam. Chcę żeby łatwo było można zainstalować najnowsze zamknięte sterowniki graficzne. Myślę nad wyborem najnowszego Xubuntu 19.10 lub systemu SteamOS który bazuje na Debianie. I właśnie nie wiem jak Debian Stable radzi sobie z najnowszymi sterownikami?

Na Steam największy udział ma Ubuntu 18.04 na rok 2019 około 23%, potem Ubuntu 19.04 10%, są jeszcze inne dystrybucje oraz Mint i Manjaro.
https://store.steampowered.com/hwsurvey/Steam-Hardware-Software-Survey-Welcome-to-Steam?platform=linux
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 12, 2019, 06:05:02 PM
Cytat: funn w Lipiec 12, 2019, 05:57:00 PM
Chcę żeby łatwo było można zainstalować najnowsze zamknięte sterowniki graficzne.
To może najpierw przedstaw jakie masz GPU - najlepiej: inxi -Gxx (jeśli inxi nie masz - zainstaluj).

PS: Jakaś totalna zmora z tymi "zamkniętymi sterownikami" :)
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 12, 2019, 06:17:17 PM
W laptopie mam Radeon HD 7350m, ale składam powoli desktop do gier. Polecenia inxi Ci nie pokażę ponieważ nie korzystam z AUR, a w standardowym repozytorium Arch nie ma tego pakietu. Chcę oddzielić gry na inny system, z całym tym zbiorem zamkniętych sterowników. Potrzebny mi jeszcze będzie Linuksowy odpowiednik benchmarka FurMark. PC składam na procesorze AMD Ryzen nie wiem tylko jaką kartę graficzną dobrać Nvidia czy Radeon.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: PomPom w Lipiec 12, 2019, 06:19:32 PM
Jakiekolwiek Ubuntu 18.04 będzie dobre. Oficjalnie wspierane, stery najnowsze będą (świeży dodatek). SteamOS i Debiany sobie odpuść, bo jak tam coś nie działa związanego z grami, to się cieszą. Ps. tak było.

Może jeszcze Pop_OS, które jest lekko zmienionym Ubuntu, ale stara się oferować nowe stery pod gry.

Po nowym poście: przy AMD stery są otwarte i warto pewnie mieć distro, które ma nowy kernel, żeby jak najlepiej ogarniało sprzęt. Do Nvidii tak jak wyżej. Nie orientuję się, jak wygląda sprawa sterów przy bidografice z lapka, ale uznaję, że pytasz o system pod desktop do gier.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 12, 2019, 06:27:08 PM
Cytat: funn w Lipiec 12, 2019, 06:17:17 PM
W laptopie mam Radeon HD 7350m
I tyle w temacie "wyboru zamkniętych sterowników". Po cholerę Ci one? Nie ma, brak.
Cytat: funn w Lipiec 12, 2019, 06:17:17 PM
PC składam na procesorze AMD Ryzen nie wiem tylko jaką kartę graficzną dobrać Nvidia czy Radeon.
Lepszy Radeon w takim zestawie prawdopodobnie, ale - wracając do tematu - sterowników zamkniętych, w Archu przynajmniej dla Ciebie ("nie korzystam z AUR") - brak.

Masz Archa - postaw tam steam i tyle.

Przy okazji - wszystko mocno ładnie opisane w wiki Archa, także w temacie sterowników.

Jeśli chodzi o inne dystrybucje:
- dla obecnego Radeona - nie istnieje racjonalna alternatywa dla sterownków otwartych,
- dla AMD GCN>=3 - dla platformy PC jako dla gracza - nie istnieje racjonalna alternatywa dla sterowników otwartych,
- dla Intela - sterowników innych niż Intela (otwarte) nie ma, chyba, że używa się modesetting,
- dla NVidia - sterowniki zamknięte są; pytanie natomiast, czy NVidia jest dobrą platformą dla linuksa w ogóle.

PS: Czy istnieje jakakolwiek racjonalna przeszkoda w zainstalowaniu inxi z AUR? Pewnie nie jeden raz będziesz proszony o dane dotyczące sprzętu, których inaczej prawdopodobnie nam nie podasz.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 12, 2019, 06:45:34 PM
Dlatego ten laptop zostawię na Archu i otwartych sterownikach. Do gier chcę prostszego systemu. Mam kilka starszych komputerów na których są Linuksy. Powoli chcę się pozbywać starego sprzętu z procesorami intela i zamieniać je na nowsze ale już z AMD. Przy budowaniu nowego PC będzie to AMD no i może Nvidia, ale Radeona też nie wykluczam. W przyszłości zmienię też laptopa na taki z procesorem Ryzen. A co do AUR to kiedyś miałem wiele problemów przy aktualizacji, właśnie przez pakiety z AUR. Teraz używam Archa bez AUR i około 3 lat nie mam żadnych problemów z systemem. Więc taki uraz mi jakoś pozostał do tego repozytorium. Myślę nad Xubuntu, a nie Ubuntu, ponieważ chcę jak najwięcej fpsów uzyskać w grach, a z Waylandem jest obecnie różnie więc Gnome mi nie będzie potrzebne. Na co dzień moje komputery są na Xfce4 i Gnome3 więc znam najlepiej te środowiska graficzne. Ostatnio przeglądałem jakieś porównania gier na phoronix i ilość klatek w grach z Wayland nie było jakoś dużo mniejsza niż pod Xorgiem. Chodzi tylko o to, że Xorg obsłuży więcej gier pod Linuksem.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 12, 2019, 06:58:48 PM
W przypadku układów CPU/GPU/APU ze stajni AMD najważniejszą kwestią przy wyborze dystrybucji jest dostęp do jak najnowszego kernela. Tu po prostu dzieją się najistotniejsze z tego punktu widzenia rzeczy. Lekko to wyklucza - chyba, ale ja się nie znam, poczytaj - platformę steam.
Rozsądek podpowiada zatem - jeśli chodzi o dopasowanie linuksa do AMD - jakąś dystrybucję typu rolling-release, może być Arch (ten mi się od kilku lat sprawuje doskonale), może być OpenSUSE Tumbleweed i... niewiele więcej z rozsądnych wyborów. Można też się bawić np. w *buntu i używanie kerneli typu mainline, ewentualnie nawet Debiana z liquorix, obu z xanmod itp.

Na temat NVidii pod linuksem - dobrego zdania nie mam. Uważam, że zdecydowanie lepiej mieć Windows na tej platformie. Jest o niebo mniej problematyczne. Złożeń - przemysłowo robionych - CPU AMD + GPU NVidia - nie znam, a to coś może znaczyć.

Ilość fpsów w niewielkim stopniu winna być zależna od tego, czy to Xubuntu, czy Ubuntu (czyt. GNOME).

Część gier już zaczyna chodzić na vulkanie, to tak przy okazji.

PS: Jeśli chodzi o AUR to problemy z aktualizacją wynikały z Twojej winy. Inxi ich nie powoduje.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: robson75 w Lipiec 12, 2019, 07:14:31 PM
To i może ja dodam swoje 3 grosze na temat AUR.
Odkąd używam Arch-a (wcześniej Manjaro) to nigdy ale to nigdy z aktualizacjami z AUR nie miałem problemu, no może poza ffmpeg2.8 który to konfliktował z jakąś paczką, już nie pamiętam którą.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 12, 2019, 10:06:13 PM
Tutaj gość ma AMD FX 8320 @4600 MHz + Nvidia GF GTX 1060 6 GB VRam + 16 GB Ram i pod takim sprzętem bardzo fajnie mu te gry działają pod Linuksem. Nie wiem tylko czemu ma taką starą wersje Kubuntu 14.0.4, a w jego nowszych filmach 16.04.
https://www.youtube.com/watch?v=A_aOgK9lfvI
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 12, 2019, 10:24:42 PM
Opublikowane w 2017 roku, to jaką wersję Kubuntu miałby mieć? Z roku 2019? :)
Wcześniej pisałem o produkcyjnych maszynach, a nie składakach. To dwie różne rzeczy. I nie - nie wykluczam, że CPU AMD z GPU NVidii będzie działać.
Sam wiesz w co grasz, sprawdź sobie jakieś benchmarki w tych grach na różnych platformach będziesz miał kierunek wyboru.

Osobiście preferuję AMD z jednego, prozaicznego powodu. O ile od pewnego czasu zespół AMD mocno się włączył w rozwój sterowników dla swoich układów dostarczanych bezpośrednio do kernela, to NVidia potrafi przespać nowe kernele, nowe Xy i po aktualizacji zaczyna być problem z kompatybilnością, czy wręcz działaniem. W przypadku AMD często zdarza się, że dostarczają tyle commitów do kernela, że zmiany te są rozkładane na np. dwa-trzy wydania (tak było bodaj między 4.17, a 4.19, chociażby). I nie - w żaden sposób nie namawiam nikogo do AMD, po prostu wyrażam swoje zdanie z punktu widzenia linuksiarza z długim stażem, który różne (jednak z wyłączeniem NVidii) układy na komputerach (dokładniej notebookach głównie) miał.
Oczywiście można sobie wymyślić np. jakąś platformę opartą o LTS i przeznaczyć ją do gier właśnie. Problem ze znalezieniem takiej dystrybucji, która oferuje LTSa opartego o oficjalnie wspierany kernel, bowiem we własne wsparcie innych firm dla kerneli EOL oprócz RedHata ja nie wierzę.
I oczywiście coś - za coś, albowiem jeśli taki komputer ma być używany do innych jeszcze zadań oprócz gier oraz użytkownikowi będą niezbędne nowsze funkcje, czy też nawet usuwanie błędów w starszych wersjach, to w LTS w dużej mierze można sobie o tym zapomnieć, ewentualnie próbować boksować się z jakimiś uniwersalnymi paczkami.

Jeśli interesuje Cię natomiast wyłącznie komputer jako platforma dla Steam, to rozpocząłbym tu: https://store.steampowered.com/steamos/, ale z drugiej strony rozważyłbym też i to, że SteamOS oparty był o Debiana 8, a zatem jest to absolutna już staroć i na nowych układach GPU AMD to w ogóle nie pójdzie, sam Debian 8 jest już też bodaj niewspierany, a Steam gdzieś ogłosiło, że przestaje być zainteresowane Debianem jako podstawą SteamOSa. Wcześniej, o ile pamiętam, również odwróciło się od Ubuntu.

Rozsądek podpowiada zatem: wpierw zbuduj sobie maszynę, a potem do niej dostosuj linuksa, bo w tej chwili to zastanawiamy się, czy w przyszłym roku wystąpi burza piaskowa na Słońcu oraz czy będzie miała ona wpływ na produkcję 2% mleka na Tajwanie.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
To na razie ogarniam Steam na Archu, odblokowałem multilib w pacman.conf zainstalowałem Steam, pobrało 350mb aktualizacji.  Pobrałem kilka gier ale nie działają, wyskakuje Steam is not running. Może to być wina waylanda, sterownika intela i słabej wydajności? Jest jakiś spis gier na forum Archa działających pod naszym systemem, ze Steam, ewentualnie jeszcze pod waylandem?
Czy istnieje jakieś magiczne poleceniem pod waylandem, aby z intela przełączyć się na grafikę radeon?
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 13, 2019, 01:59:23 AM
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AMPobrałem kilka gier ale nie działają, wyskakuje Steam is not running.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Steam
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
Może to być wina waylanda, sterownika intela i słabej wydajności?
Pierwszego? Być może tak, bowiem z tego co wiem, to GNOME (a chyba to masz) ma jakieś problemy z XWayland. Intel itd. - raczej nie.
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
Jest jakiś spis gier na forum Archa działających pod naszym systemem, ze Steam, ewentualnie jeszcze pod waylandem?
Nie. Ogólnie - ma działać na platformie Steam, a dystrybucja jest wtórna.
Cytat: funn w Lipiec 13, 2019, 12:43:12 AM
Czy istnieje jakieś magiczne poleceniem pod waylandem, aby z intela przełączyć się na grafikę radeon?
Nie, ale istnieje wiki Archa: https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME. Nie tak dawno w AUR pojawiło się też narzędzie, które to ułatwia, ale Ty nie używasz AUR.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 13, 2019, 06:13:03 AM
A który to dokładnie pakiet prime zainstalować? Obecnie nie wykrywa mi tych kart.

xrandr --listproviders
Providers: number : 0

Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 13, 2019, 09:30:40 AM
Załóż nowy wątek, opisz co masz zainstalowane, co zrobiłeś z tego tutorialu... Obecnie wygląda to tak, jakbyś nie miał zainstalowanych sterowników.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 13, 2019, 04:38:45 PM
Mam zainstalowane sterowniki, ale już nie ma sensu zakładać wątku. Ponieważ żadna z gier na Steam, które dotychczas pobrałem, nie działa mi pod Waylandem. Dopiero jak złożę PC i pojawią się problemy to założę nowy wątek. Ale prawdopodobnie będzie to Ubuntu 18.04 i Xorg.
Moje sterowniki

xf86-video-ati 1:19.0.1-1
xf86-video-intel 1:2.99.917+863+g6afed33b-1
xf86-video-vesa 2.4.0-2
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 13, 2019, 05:19:57 PM
Sprawdź zatem na sesji Xów. Jeśli masz GNOME to możesz je wywołać bez najmniejszych problemów zarówno w Wayland, jak i w Xach. Będziesz przynajmniej wiedział, czy problemem jest Wayland/XWayland.
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: funn w Lipiec 13, 2019, 09:13:22 PM
Wcześniej napisałeś, że nie ma zamkniętych sterowników do tej karty graficznej. Na tej stronie są Catalyst 15.9 wydane w 2015 roku.
https://www.amd.com/en/support/graphics/amd-radeon-hd/
Czy chodziło Ci o to, że otwarte sterowniki Radeon z 2019 będą wydajniejsze od tych staroci Catalyst? Co objawi się większą ilością fps w grach. Wiem to było 3-4 lata temu, ale nie znalazłem aktualnych porównań.
https://www.youtube.com/watch?v=Eg8QHlrF4EA
https://www.youtube.com/watch?v=bYMaVrsbg2w
Tytuł: Odp: Jaki Linux do gier, steam?
Wiadomość wysłana przez: pavbaranov w Lipiec 13, 2019, 11:26:18 PM
Napisałem i wiem co piszę. Masz Archa. Sterowniki Catalyst są:
1. dla wcześniejszych wersji Xów, niż wersja dostępna w Archu; musiałbyś cofnąć Xy, a i to niekoniecznie dałoby dobry efekt, gdyż - jak każde rolling release - Arch nie wspiera częściowej aktualizacji,
2. Catalyst jest porzuconym bodaj 4 lata temu rozwiązaniem, od tego czasu AMD mocno współpracuje z OS i dodało/dodaje cały stock sterowników bezpośrednio do kernela,
3. porzucenie kodu przez upstream, przy jednocześnie zamkniętej wersji kodu oznacza, że nie masz jakiegokolwiek wsparcia ze strony nikogo dla tych sterowników, z uwagi na to, że ostatnia wersja wyszła na linuksy sprzed 4 lat, a nawet Ubuntu 14.04 już zakończyło swój żywot, to nie możesz liczyć nawet na poprawki bezpieczeństwa,
4. sterownik ATI (Radeon) otwartoźródłowy jest obecnie co najmniej tak samo wydajny jak stary Catalyst.
Stąd też - sterowników własnościowych dla starych Radeonów obecnie, dla współczesnej dystrybucji. Są dla GCN>=3 sterowniki amdgpu-pro, jednakże niekoniecznie one sprawdzą się w rozwiązaniach dla graczy, a na pewno nie są dla Twojego Radeona.

Raz jeszcze nie jestem graczem i nie ekscytuję się ilością fpsów, jakie w nich będą. Chcesz mieć więcej - zainstaluj lepsze GPU. Rozwiązanie ze starym, niewspieranym sterownikiem nie ma natomiast wg mnie absolutnie najmniejszego sensu m.in. ze względów bezpieczeństwa.