Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ostatnie wiadomości

#1
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Odp: Usunięcie pliku z katalog...
Ostatnia wiadomość przez CDeB - Grudzień 02, 2024, 09:40:30 PM
Dokładnie działa to tak jak opisano w poradniku. Przykladowo w pliku clonezilla...zip znajduje się plik README.txt w katalogu /utils. Czyli ścieżka pliku wygląda /utils/README.txt. A więc:

Cytataga@xor:~/Pobrane$ zip -d clonezilla-live-3.2.0-18-amd64.zip /utils/README.txt
deleting: utils/README.txt
aga@xor:~/Pobrane$

Tyle.
#2
Inne dystrybucje Linux / Odp: Archbang a próba uruchomi...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Grudzień 02, 2024, 09:34:35 PM
Po uruchomieniu ISO na innym Laptopie instalacja startuje ,ale system nie jest w stanie zainstalować sie pod EFI.Także temat zamykam.
#3
Inne dystrybucje Linux / Odp: Archbang a próba uruchomi...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Grudzień 02, 2024, 08:44:43 PM
Wypaliłem obraz ISO na nopwym pendrive rufusem i nadal alacritty nie działa na tej dystrybucji.Moim zdaniem to problem z dystrybucją a nie z VEntoyem czy rufusem ani nie z pendrivem.
#4
Inne dystrybucje Linux / Odp: Archbang a próba uruchomi...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Grudzień 02, 2024, 08:01:05 PM
Ventoya używam.Na windows 10 obrazy są wgrywane na pendrive.Tylko te distro odmawia mi posłuszeństwa.Sam system się odpala ale alacritty nie reaguje.
#5
Ubuntu, Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu / Usunięcie pliku z katalogu w a...
Ostatnia wiadomość przez Krzysztof333 - Grudzień 02, 2024, 07:36:13 PM
Nie wiem, czy dobry dział, więc napiszę tu :)
Z poradnika: https://linuxiarze.pl/zip/ napisano, że można usunąć plik poleceniem:
zip -d nazwapliku.zip plik.txt
Co w sytuacji, gdy plik jest w katalogu? Czy da się taki plik też usunąć?
Czy podanie ścieżki do pliku zadziała? Bo mam z tym problem.
#6
Inne dystrybucje Linux / Odp: Archbang a próba uruchomi...
Ostatnia wiadomość przez linux4ever - Grudzień 02, 2024, 04:40:11 PM
A używasz ventoy czy etcher?

Czy mówisz o tym fatalnym programie do botowania?
#7
Inne dystrybucje Linux / Archbang a próba uruchomienia ...
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Grudzień 01, 2024, 06:15:22 PM
Gdy prubuje z live usb uruchomić instalator tej dystrybucji to alacritty nie reaguje i cały czas nic nie wyświetla.Jak uruchamiam na tym distro alacritty to nie idzie nic w nim wpisać.Jedyne co mogę zrobić to zamknąć alacritty.Czy ktoś na live usb sprawdzał to distro i też ma taki sam problem?
#8
Inne dystrybucje Linux / Odp: CachyOS a kernell
Ostatnia wiadomość przez pavbaranov - Grudzień 01, 2024, 01:11:10 PM
Spróbuj domyślnego, czyli linux-cachyos. Tutaj: https://wiki.cachyos.org/features/kernel/ masz nieco więcej. Myślę, że kernel kernelem, ale prawdopodobnie inne ustawienia możesz lepiej do swego systemu dostosować jak np. odpowiedniego planistę itp.
Inna sprawa, że w tych "domowych" zastosowaniach, różnice pomiędzy różnymi kernelami będą absolutnie minimalne.
#9
Inne dystrybucje Linux / CachyOS a kernell
Ostatnia wiadomość przez linuxbest2024 - Grudzień 01, 2024, 01:28:42 AM
Jaki kernell jest waszym zdaniem najszybszy i najlepszy do przeglądania internetu i oglądania filmów w 1080p.Zależy mi głównie na tym by przeglądarka działała jak najszybciej na cachy os (wczytyanie stron internetowych itp.) laptop lenovo ideapad 100 15iau7 intel i31215u 16 gb ram dysk nvme samsung internet światłowód 600 mb/s karta sieciowa wifi 5 ghz realtek do 1 gb/s.Na razie testuje kernell bmq-lto.
#10
Red Hat i Fedora / Odp: Formatowanie 1 TB
Ostatnia wiadomość przez microsofter - Listopad 30, 2024, 01:26:51 PM
Cytat: Piotr_1988 w Listopad 29, 2024, 07:59:24 AMJa mam 16 GB na 6-letnim laptopie. Raz zainstalowałem Ubuntu na ZFS, zajęło mi z 1/3 dostępnego RAMu(!), a po jednym lub dwóch dniach system się posypał i się więcej nie uruchomił. Z tego co pamiętam coś było skopane właśnie w sytemie plików i nie chciało mi się kombinować i się uczyć, jak to naprawić.

Makabra!! Wiedziałem że Linux i ZFS to kiepskie połączenie, ale nie że aż tak.

CytatTak konkretnie, to dla zwyczajnego domowego użytkownika typowo z [...] nie jakimś superkomputerem o milionie dysków, ciężko mi powiedzieć jakie zalety ma ZFS nad linuxowym Btrfs.

Założenia obu systemów plików są bardzo zbliżone (pule i datasety, CoW, zintegrowany RAID, checksums). Podstawowa różnica to fakt, że ZFS jest bulletproof, natomiast BTRFs, sprawdza się tylko w prostych konfiguracjach. Przy RAID-5 i 6, masz gwarantowaną utratę danych; jest po prostu zarobaczone. Źródłem problemów jest fakt, że na wczenym etapie rozwoju, BTRFs nie otrzymało odpowienich zasobów ludzkich. Z tego co pamiętam, przez dłuższy czas pracowało nad nim kilka osób, a nawet jedna (Ch. Mason).

ZFS stało się domyślnym systemem plików dla Open-/Solarisa, FreeBSD i FreeNAS, i wciąż rozwija się. Natomiast usunięcie błędów w BTRFs, wymagałoby przepisania dużej ilości kodu. A do testów jakości, nie ma chętnych - RedHat porzucił go, z kolei Oracle - czyli twórca BTRFs - wykupił Suna i ma ZFS. Prawdopodobnie, BTRFs nigdy nie doczeka się pełnej sprawności.

Cytatdla zwyczajnego domowego użytkownika typowo z laptopem

Na laptopie to ja mam jeszcze FAT32. Laptop ma mi zapewnić ,,przeżycie" w podróży i na tym koniec. Natomiast na każdej stacjonarce mam softwarowy RAID-5, który już nie raz uratował mi tyłek. Podobnie, w moich dwóch NASach. Skoro nie można używać RAID-5 w BTRFs, sam wykreślił się z grona potencjalnych kandydatów (jeden NAS zrobiłem na Solaris+ZFS, drugi na Windows Storage Server + ReFS).

Tak, wiem, można zrobić MDRaid (czy jak to się nazywa) a na jego woluminie, prosty BTRFs. Ale wtedy tracimy najwięksżą zaletę ZFS/BTRFs, którą jest integracja logicznego managera woluminów z systemem plików. Więc jest to bez sensu.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum