Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Knoppix 3.3 can't find knoppix filesystem

Zaczęty przez Narki1, Wrzesień 23, 2014, 12:03:23 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Narki1

Witam,
Potrzebuję zainstalować Knoppixa 3.3 na kompie. Komputer jest nowy. Posiadam LiveCD.
No i teraz problem: na starszych komputerach wszystko odpala się bez problemu.
Na nowym dostaję komunikat "can't find knoppix file system..."
Wiem ,że ta wersja Knoppixa nie kuma cd-romu na SATA.
Gdzieś znalazłem ,że trzeba trochę pozmieniać w konfiguracji botowania i powinno ruszyć.
Usiłowałem wrzucić liveCD na pendriva  programem LILI ale tutaj uruchamia się GRUB i dalej kapota.
Teraz stoję w rozkroku.
Dodam ,że muszę użyć wersji Knoppixa 3.3 i musi to być ten komputer.
Proszę o jakieś rady co z tym fantem zrobić.

pavroo

Witaj
Czy masz dostęp do dowolnej dystrybucji Linuksa zainstalowanej na innym komputerze?
Jeśli tak to nagraj obraz Knoppix na USB za pomocą polecenia 'dd'.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Narki1

Podpowiedz jeszcze jak użyć polecenia dd.
Jak próbuję dd if=/mnt/cdrom of=/mnt/sda1 to mi krzyczy ,że cdrom jest katalogiem.

pavroo

dd if=/scieżka/do/pliku.iso of=/dev/sdbx bs=4M && sync
gdzie:
- scieżka - podaj właściwą do pliku iso
- sdbx - zmień na numer urządzenia (np. sdb1, sdc1, etc.), które został przyporządkowane dla USB; sprawdź poleceniem (jako root):
fdisk -l
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Narki1


pavroo

#5
W takim razie pobierz obraz iso i przenieś go na USB za pomocą 'dd'
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Narki1

Czyli mam zrobić obraz płyty jakimś programem typu nero ?

pavroo

Nie.
Z tego co napisałeś, masz problem z uruchomieniem Knoppix-a z CD.
Musisz pobrać i nagrać obraz iso na pendrive za pomocą polecenia 'dd' jeśli masz dostęp do innej, działającej dystrybucji Linux.
Możesz do tego celu również użyć Unetbootin lub innego programu, np:
http://linuxiarze.pl/instalacja_usb_linux
Obraz iso Knoppix-a pobierz ze strony:
http://linuxiarze.pl/download_knoppix/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Narki1

Mam problem z uruchomieniem Knoppixa 3.3 z płyty CD na nowym komputerze.
Mam jeszcze inny starszy komputer i tam knoppix się uruchamia.
Na stronie linuxiarze.pl nie ma Knoppixa 3.3. Na knopperze też.
Mogę uruchomić knoppixa 3.3 na starszym komputerze z płyty i mogę wsadzić pena po to żeby przenieść na niego system .
Plan jest taki ,żeby zrobić bootowalnego pendrive z systemem to może wtedy nowy komp odpali.

pavroo

Knoppix 3.3 jest bardzo stary.
Jeśli koniecznie musi być ta wersja, to spróbuj zrobić obraz iso z płyty Live.
Z tego co pamiętam, to k3b ma taką możliwość.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

@Narki1: Czyś ty chłopie oczadział? Knoppixa 3.3 znalazłeś u dziadka na strychu? Nawet nie mogę znaleźć daty wydania tej wersji a mogę przypuszczać, że wydana została co najmniej 5 lat temu. Równie dobrze możesz próbować instalacji Windowsa 98/2000/XP i skutek będzie ten sam. Nie uzupełnisz brakujących sterowników ani nie zaktualizujesz jądra. Pobierz aktualną wersję Knoppixa 7.4 a twoje problemy rozwiążą się same. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Narki1

No tak, wątek stary ale problem wciąż powraca.
Chodzi o to, że jest u mnie maszyna, która pracuje na tej wersji linuxa. Oprogramowanie jest stworzone też na tą wersję. Problem wraca ponieważ chcę sobie zrobić komputer - backup, który w razie draki będzie na podmiankę.
Producent maszyny też ręce rozkłada, bo chciałby sprzedać wszystko na "nowo".  Swojej kopii zapasowej też nie mają. Teraz pojawiają się nowe problemy: linux 3.3 nie obsługuje dysków SATA  :'( i nowoczesne komputery nie będą działać .
Muszę zacząć od nowa ale na razie nie mam pomysłu co zrobić.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum