Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu - tło w katalogu

Zaczęty przez FanFan, Marzec 05, 2022, 07:39:16 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

FanFan

Cześć :)

Moje pytanie dotyczy Lubuntu, a konkretnie koloru tła po wejściu do jakiegoś katalogu.

Otóż, potrafię zmieniać sobie motywy i kolory całego sytemu, w tym paneli, belek, menu itd., ale w żaden sposób nie mogę pozbyć się białego tła wewnątrz otwartego katalogu.

No i tutaj moje pytanie i prośba o pomoc. Może ktoś byłby w stanie podpowiedzieć mi jakieś rozwiązanie na zmianę koloru tła wewnątrz katalogu. Niestety dużo pracuję z komputerem i staram się jak tylko mogę, tak konfigurować system, aby oszczędzać oczy, natomiast to białe tło prześladuje mnie rażąc po oczach, tak jak ma to miejsce np. w Windowsie XP, czy siódemce...



Gdyby nie ten przykry efekt bieli, powiedziałbym że Lubuntu należy do moich ulubionych Linuxów.


Albedo 0.64

Witaj. W tym przypadku masz dwa wyjścia:
1. Zmienić motyw na ciemny
2. Zainstalować menedżera plików Caja ze środowiska Mate. W Caja jest możliwość zmiany tła w oknach niezależnie od motywu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavbaranov

No właśnie. Jaki to menedżer plików? I zdaje się, że używasz OpenBox.

FanFan

Cytat: Albedo 0.64 w Marzec 05, 2022, 04:49:56 PM
1. Zmienić motyw na ciemny
2. Zainstalować menedżera plików Caja ze środowiska Mate. W Caja jest możliwość zmiany tła w oknach niezależnie od motywu.

Co do ciemnego motywu, to tam gdzie tylko było to możliwe, starałem się właśnie takowy wybrać, no chyba że przegapiłem jeszcze jakieś menu w którym można dokonać dodatkowych ustawień...

Odnośnie porady z Caja i środowiskiem Mate, to oczywiście dziękuję za otworzenie mi oczu na takie rozwiązanie. W prawdzie najprzyjemniej pracuje mi się na LXDE, oraz na Xfce, ale jeżeli nie uda się znaleźć innego sposobu, to może w ostateczności, spróbuję tak właśnie zrobić.

Dzisiaj znalazłem jeszcze jedno menu, które być może, chociaż nie mam pewności, jest związane z ustawieniem tła w katalogach. Niestety nie bardzo wiem, co zrobić aby aktywować tą opcję, tak aby zadziałała - pokażę na obrazku o co mi chodzi. Jak przy okazji możecie zobaczyć, ciemne motywy działają mi np. w menu i tym podobnych miejscach, jedyny problem to te białe tła w katalogach.



Cytat: pavbaranov w Marzec 05, 2022, 05:12:07 PM
No właśnie. Jaki to menedżer plików? I zdaje się, że używasz OpenBox.

Tak, wygląda na to że używam OpenBoxa, natomiast zapomniałem już jakiego wybrałem menadżera...



Radźcie Waszmościowie, co dalej zrobić z tym fantem, bo szkoda mi zupełnie porzucić Lubuntu, ale z tą bielą, też mi bardzo nie po drodze...


lcoyote

#4
🤔 🥸 😎
Nikt nie karze ci zmieniać środowiska
CytatW prawdzie najprzyjemniej pracuje mi się na LXDE, oraz na Xfce, ale jeżeli nie uda się znaleźć innego sposobu, to może w ostateczności
🤣 Caja jest menagerem plików ze środowiska MATE, ale tego menagera okien/plików możesz zainstalować a tym co lubisz LXDE lub Xfce - później ustawiasz Caja jako domyślny menager plików i poszło.
🤔 🥸 😎
🪶🏃‍

Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

pavbaranov

Ok, a co masz uruchomione jako menedżer sesji? W LXDE można to zmieniać. Sprawdź, czy masz zainstalowane to lxsession. I tak - na 100% Twój WM to OpenBox. Do tego są też schematy kolorów.

robson75

Cytat: FanFan w Marzec 05, 2022, 07:39:16 AM

A ja mam do Ciebie takie pytanko, jakiego programu używasz do robienia takich zgrabnych strzałek na screenach?
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

CDeB

Cytat: robson75 w Marzec 05, 2022, 11:47:51 PM
Cytat: FanFan w Marzec 05, 2022, 07:39:16 AM

A ja mam do Ciebie takie pytanko, jakiego programu używasz do robienia takich zgrabnych strzałek na screenach?

Możesz użyć programu Ksnip. Dostępny chyba w każdej rozsądnej dystrybucji.

Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

robson75

#8
Dzięki za info, ale już znalazłem bardzo prosty sposób w sieci
https://sapientisat.pl/artykul-371-gimp-wtyczka-do-rysowania-strzalek-i-wektorow.html
przy pomocy Gimp-a, a oto efekt



EDIT.
Plugin arrow.scm można pobrać stąd
http://programmer97.byethost10.com/GIMP.html
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

CDeB

@robson75 Tak, ale musisz zrzut ekranu otwierać bezpośrednio w Gimpie. Ksnip natomiast możesz użyć jako systemowy program do zrzucania zawartości ekranu. Podpinasz jako skrót pod PrtScr.
Tak tylko że prościej, łatwiej i skuteczniej.
Bo, jak się okazuje, kolorowy pejzaż utkany z pragnień, który tworzymy w głowie, natychmiastowo może zostać zamazany kleksem rozczarowania.

FanFan

#10
Cytat: pavbaranov w Marzec 05, 2022, 11:43:53 PM
Ok, a co masz uruchomione jako menedżer sesji? W LXDE można to zmieniać. Sprawdź, czy masz zainstalowane to lxsession. I tak - na 100% Twój WM to OpenBox. Do tego są też schematy kolorów.

Wygląda na to, że lxsession jest już w systemie. Teraz trzeba by go uruchomić, aby zaczęło działać to ustawienie schematu kolorów, które zamieściłem na screenie, kilka postów wyżej.



Zainstalowałem też to Caja z Mate, przykre tylko, że nie poszło z terminala, a dopiero ze store, ale to już tak na marginesie, bo nie jest to w tej chwili główny problem.

Co zatem robić dalej?  Pisaliście, że trzeba by to teraz odpalić, ale na razie nie udaje mi się tego zrobić, chociaż jeszcze próbuję - mam tu na myśli to lxsession, jak i samo Caja.

PS: Udało mi się uruchomić Caja, ale jednynie ręcznie, a chyba chodziłoby o to, aby startowało samo, jako domyślny menager.  No i faktycznie w Caja, wnętrza katalogów mam w ciemnej tonacji :)

robson75

Jeżeli chcesz aby caja była widoczna w menu, to musisz utworzyć plik caja.desktop w /home/.local/share/applications takiej treści
#!/usr/bin/env xdg-open
[Desktop Entry]
Name=Caja
Exec=caja
Comment=Menadżer plików
Terminal=false
Icon=file-manager
Type=Application
Path=
StartupNotify=true
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

FanFan

W drodze ku ciemnej materii :)

lxsession - Sprawdzone, jest już w systemie.

Caja -  Zainstalowałem.

plik caja.desktop w /home/.local/share/applications - Dodałem.

Powyższe zalecenia wykonane,  ale co ja mam teraz biedny zrobić, żeby faktycznie w końcu pokazało mi się, to upragnione ciemne tło w katalogach ?

.                                                               .                                                                             .

lcoyote

Cytat: FanFan w Marzec 07, 2022, 08:18:58 PM
W drodze ku ciemnej materii :)

Caja -  Zainstalowałem.

plik caja.desktop w /home/.local/share/applications - Dodałem.
Powyższe zalecenia wykonane,  ale co ja mam teraz biedny zrobić, żeby faktycznie w końcu pokazało mi się, to upragnione ciemne tło w katalogach ?
🤔 🥸 😎 Spokojnie — zawsze ktoś napisze co i jak.Wchodzisz - Preferencje - Preferowane programy i zmieniasz na Caja

Następnie uruchamiasz Caja i wchodzisz -stając na pustym polu - prawo-klik -właściwości i jeśli Caja ma możliwość (jak pisał forumowicz) to zmieniasz na ciemny motyw. U mnie to niemożliwe, bo u mnie menagerem jest Nemo

🤔 🥸 😎 🥶 😰  bez paniki
Debian 11 Cynnamon Z Linux 🐧 od 2001 roku. Jeśli czcisz swojego wroga – zostajesz pokonany.  Jeśli przyjmiesz religię wroga – jesteś zniewolony. Jeśli rozmnażasz się z wrogiem – będziesz zniszczony😩 – Polydoros ze Sparty

pavbaranov


Zobacz najnowsze wiadomości na forum