Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

tworzenie partycji pod uefi

Zaczęty przez double_s, Maj 16, 2018, 12:51:44 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

double_s

Cześć,
chcę zainstalować sobie linux mint 18,3 kde na oddzielnym dysku (ssd), na hdd mam zainstalowanego win 10.
Przeczytałem artykuł dot. podziału dysku na partycje pod uefi (https://linuxiarze.pl/podzial-dysku-uefi/).
I pojawia się pytanie - czy jeśli chcę zainstalować linuxa na oddzielnym dysku - to czy powinienem utworzyć na nim partycję dla uefi (format fat 32)?

Proszę o pomoc, nie jestem pewien co należy zrobić, a chciałbym żeby linux działał mi z uefi, ze względu na lepszą wydajność.

Z góry dziękuję za pomoc.

lesio

to zależy, jak chcesz mieć skonfigurowany system. Zasadniczo nie trzeba tworzyć uefi na drugim dysku, a całe bootowanie będzie odbywało się z dysku pierwszego, tzn:
boot sector -> uefi ->grub i wybór systemu.
Można też zrobić tak, że na każdym dysku mamy "względnie niezależną" ściężkę bootowania (i wtedy tworzymy na drugim dysku zarówno rozruch - bootsector, jak i partycję uefi). W takiej sytuacji usunięcie jakiegokolwiek dysku nie spowoduje trudności w starcie drugiego.

double_s

ok czyli zakłądając, że będę miał bootowanie tylko z pierwszego dysku to będzie bardzo podobne do sytuacji, gdzie oba systemy są na 1 dysku? Czy nie lepszą opcją jest zupełne rozdzielenie ścieżek bootowania? Tzn. "zdrowsze" dla komputera?

lesio

Odnośnie pierwszego pytania  - odpowiedź : TAK.
Odnośnie drugiego pytania - odpowiedź : to zależy. W zasadzie "dla komputera" to jest obojętne. Dla użytkownika ma to pewne znaczenie, bo w razie jakiejś awarii pierwszego dysku (bądź jego wymiany) nie ma dodatkowych komplikacji.
Osobiście stosuję obydwa rozwiązania - w zależności od tego, czy dany komputer jest instalacją "stabilną", czy też "eksperymentalną".

double_s

Miałem wcześniej, na starym komputerze 2 systemy na 1 dysku i generalnie wydawało mi się, że komp wolniej działał, poza tym na windowsie przestawiał mi się czas (może nie wielka rzecz, ale wkurzająca). Gdzieś wyczytałem, że nie jest to najlepsze rozwiązanie, dlatego że windows i linux mają różne systemy plików, czy coś w tym stylu. I z tego powodu komputer trochę "głupieje".
Dlatego zastanawiam się nad zupełnym rozwdzieleniem obu systemów.
Czy w takim przypadku muszę utworzyć partycję uefi i oznaczyć ją jako "boot" na tym 2 dysku?

lesio

#5
Informacja o dziwnym zachowaniu komputera w obecności kilku systemów operacyjnych jest dla mnie zaskakująca. Oczywiście nie neguję prawdziwości takiej obserwacji, ale nie widzę przesłanek do takiego zachowania. Co prawda od 3 lat nie eksploatuję już żadnego Windowsa, ale przedtem na jednym "blaszaku" i  dwóch laptopach eksploatowałem zestawy windows+linux (czasem + 2 linuxy). Obecnie 2 linuxy na jednym komputerze to u mnie prawie standard ( i to w różnych konfiguracjach z jednym i z dwoma uefi).
Komputer nie powinien "głupieć" w obecności systemu plików NTFS (windows). Oczywiście nie można wykluczyć jakiegoś błędu w konfiguracji, który był faktyczną przyczyną takiego zachowania.

Partycja uefi musi mieć ustawione flagi "boot" oraz "esp"

Jeśli chodzi o czas, to windows prawdopodobnie przestawiał czas w biosie - w takiej sytuacji trzeba było dokonać modyfikacji czasu odniesienia pod linuksem (tzn. np. zmienić czas uniwersalny na lokalny) i byłoby zapewne OK.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum