Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Co wybrać? Drugie życie blaszaka.

Zaczęty przez theunion, Marzec 13, 2015, 03:03:21 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

theunion

Witam, zaczne od opisania pod jakim kątem potrzebuje systemu więc przejdzmy do konkretów. Mianowicie komp służy jako odtwarzacz multimedialny (lecz nie tylko!) więc kładbym nacisk na odtwarzacze audio,video oraz zestaw kodeków (chodzi o jak najwiekszą ilość obsługiwanych formatów np. Rmvb, mts, itp.) reasumując jest to główne zadanie kompa, nie skreślam tu pozostałych funkcji systemu zależy mi też aby miał takie rzeczy jak: pakiet biurowy + cos do pdf, program do nagrywania płyt, menadzer archiwum i plikow (poprostu programy uzywane na codzień)
No i najlepiej zeby była to lekka dystrybucja ale w miare mozliwości miła dla oka.
A teraz co do sprzetu na ktorym chce stawiać to co polecicie:

Procesor: AMD Athlon XP 1100Mhz
RAM: 786 mb
Grafika: ATI Radeon 9200se 128mb
Dysk: Segate 80gb
Płyta główna: ESC K7S6A ver. 1.0d
Napęd: DVD-R, CD-RW
zaznaczam że komp nie ma dojścia do internetu a oprogramowanie chce instalować dzięki APTonCD.
Co doradzacie?

pavroo

Witaj
Z takimi parametrami proponuję Debiana z pulpitem LXDE lub Xfce.
Po instalacji dodasz repozytoria contrib, non-free oraz multimedia i będziesz mógł doinstalować wszystko co potrzebujesz, również za pomocą APTonCD.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

theunion

No tak Debian wszędzię polecany dla początkujących (dlatego pobrałem debiana whezzy 7.8.0 wersja CD) nie przypadł mi do gustu wersja lxde chyba troche mało efektowne, korzystam aktualnie z Linux Mint 13 Mate i tu jest tak ze programy zawarte w większym stopniu spełniają moje oczekiwania i wizualnie jest ladny ale lekko muli (a moze jakieś ustawienia go odmulą?) minus taki ze w niektórych formatach jak np. Mp4 i niektórych avi obraz sie scina.
dlatego wolałbym dystrybucje która zawiera oprogramowanie spełniajace wymogi i te środowisko xfce  jak ono prezentuje się wizualnie? Lxde za bardzo przypomina że mam słaby sprzęt (chociaz udzwignał minta 13 kde ale komfortowo było słabo) więc jeśli xfce jest bardziej efektowne wizualnie od lxde to na nie stawiam tylko teraz dystrybucje z tym srodowiskiem i zawartymi w nim niezbedne programy itp.
Moze jestem wymagajacy ale wierze w to że pomożecie mi w wyborze.
Pozdrawiam.

pavroo

Wypróbuj każdą dystrybucję, która oferuje LXDE lub Xfce lub inne lekkie środowisko, pozostałe pulpity mogą trochę zamulać.
Proponuję np: LXLE, Manjaro Xfce, Bodhi, Sparky LXDE/Xfce, GoBang, Linux Lite, Mint Xfce, PCLinuxOS LXDE, Peppermint, Semplice, Siduction Xfce, Lubuntu, Xubuntu, Voyager, wattOS, etc.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Maromann

#4
uwaga powyższa o wypróbowaniu jest jak najbardziej słuszna. wszystkie te systemy są w wersji live, jakkolwiek ich responsywność przy odpaleniu z pendrive'a jest zdecydowanie gorsza.
a co do wyboru. z doświadczenia. wypróbowałem wiele, ale jakoś zawsze wracam do debiana. w liście pavroo wskazałbym wattos lxde (mate ma sporo błędów), voyagera ale w wersji debianowej, sparkiego (którąś z lżejszych wersji) oraz, tutaj niewymienionego, point linuxa. na razie nie testowałbym sido-pochodnych. a w przypadku semplice zachowałbym ostrożność, bo stabilna wersja jest bardzo stara jak na sida, a obecna, to w zasadzie wersja testowa - Eugenio, twórca dystrybucji, eksperymentuje z nowym desktopem. trzeba chwilę poczekać do wydania stabilnej siódemki.
wiem, że wiele osób uważa ubutu za synonim linuksa, ale mnie się zawsze wydaje, że dystrybucje ubuntopochodne (jakkolwiek ciekawe) są mniej lub więcej niedopracowane.
oczywiście każdy dokonuje wyboru na własny rachunek. u mnie na sprzęcie z lat 2004 i lekko młodszym mam pointa (32 i 64b ) i wattos lxde (64b).

miłego testowania

w uzupełnieniu. jakiś czas temu popełniłem nastźpujący wpis na swoim blogu http://maromann.blogspot.com/2015/02/oldschool.html

theunion

Dzieki za porady wiem juz teraz ze na pewno bedzie to xfce (ze wzgledu na lekkosc no i w miare wizualnie sie prezentuje)
ale co do dystrybucji to ktora jest najlepiej wyposażona (kodeki,odtwarzacze itp.) ??

darekradzan

@ theunion
lepiej juz wybierz lxqt , xfce jest super ale niestety  nie jest rozwijane , znaczy jest , ale opoznienia sa w granicach 2 lat ,tym bardziej maja juz  przestazałe  biblioteki , ktorych nie przepisuja , bo wiadomo wiaze to sie z mnostwem pracy
pozdrawiam

theunion

xfce nie rowijane? Nie rozvmiem tego skoro w Mincie 17.1 jest nowa wersja xfce 4.10 przestaje ogarniać temat. A jeszcze w trakcie instalacji tego minta wyłacza sie instalator w trakcie kopiowania plików, nie mam szczęścia to tej 17 drugie podejście i to samo (wczesniej próbowałem wersji MATE) za każdym razem instalator wyłacza się w podobnym miejscu, ale nie poddam się póki nie dojdę czemu tak sie dzieje a moźe mieliście podobne problemy?

pavroo

#8
Xfce 4.10 zostało wydane w 2012 roku, raczej nie jest nowe.
Nowa wersja jest oznaczona numerem 4.12, wydana 2 tygodnie temu.

Spróbuj uruchomić instalator w terminalu, poleceniem:
sudo ubiquity
i sprawdź czy pokaże jakiś błąd po zatrzymaniu instalatora.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

theunion

@pavroo dzięki za porady, udało się postawić mientusa (przeczytałem post juz po ukończonej instalacji) problemem okazał się ubiquity-slideshow-mint który wywalal instalator  kiedy pokaz slajdów dochodził do końca (chyba komp nie ogarniał tego pokazu do końca) na angielskim forum doczytałem że w trakcie sesji live można usunąć przy pomocy terminala pokaz z instalatora, ja zrobiłem to tak ze cofałem pokaz do 1 slajdu az instalacja nie dojdzie do końca. Efekt? Udało się  (: a co do mietusa 17 jest dobry jak dla mnie (te kodeki,flash, itp) minus jest taki ze wolno się ładuje a dalej idzie gladko jak na możliwości mojego 'antyka' a moźe jest jakieś inne distro posiadające funkcjonalność minta?

christo

Na marginesie tak też się dzieje jak zgrywamy instalką unebootinem albo multibootusb.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum