Kiedyś też walczyłem z Knoppiksem a teraz wolę używać w tym celu lekkiej wersji Ubuntu. Z tego co pamiętam, to język i persystencję w Knoppiksie trzeba uruchamiać ręcznie podczas startu systemu; czyli w odpowiednim miejscu dopisać lang=pl_PL a w innym persistence lub live-rw. Zapewne wszystkie informacje na ten temat dostępne są na stronie domowej i forum dystrybucji. W trakcie sesji z persystencją jest zapisywany plik o nazwie live-rw (Debian) lub casper-rw (Ubuntu) w katalogu głównym na pendrive. Ograniczenie wielkości pliku do 4 GB wynika z ograniczeń systemu plików FAT32 jaki jest standardowo stosowany na pamięciach flash. Stosuje się to dlatego, że ten system nie ma indeksowania plików, co przedłuża żywotność nośników. Analogiczna sytuacja występuje na dyskach SSD, w tym przypadku w systemach NTFS lub ext4 indeksowanie jest wyłączane. Jeśli chcesz sensownie wykorzystać wielkość pendrive i nie męczyć się bez sensu to zrób tak:
1. Uruchom Linuksa w trybie live i przy pomocy Gparted zmniejsz partycję FAT32 do rozmiaru 2 GB
2. Następnie na wolnej przestrzeni utwórz nową partycję ext2, ext3 lub ext4, w polu label wpisz casper-rw
3. W LiLi USB Creator wgraj na pena Lubuntu lub Xubuntu z minimalnym plikiem persystencji (np.300 MB). LiLi wykryje jedynie partycję FAT.
4. Po instalacji otwórz folder pendrive i usuń plik persystencji casper-rw
5. Uruchom komputer z tak przygotowanego pena i wszystkie ustawienia będziesz miał zapisane na bieżąco, możesz instalować pakiety językowe, programy itp. Jeśli menedżer aktualizacji pokaże że system jest aktualny, nie wymuszaj aktualizacji ręcznie.
Pozdrawiam.