Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Instalacja Arch_proste problemy....

Zaczęty przez qwerty, Kwiecień 06, 2012, 04:11:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bazyl

#15
Pobierz Archbanga (iso ok 450 MB), odpal z płyty i zobacz czy połączysz się z siecią.

qwerty

#16
Wow, dzieki za odpowiedzi, kurcze nie spodziewałem sie...

ale niestety na siłe -Syuf nic nie dało,



tresc bledu taka sama...



pobieranie pakietów z core....

,,,,etc



i na koncu (14/14) sprawdzanie pakietów spojnosci

sprawdzanie konfliktów plików

bład nie udało sie dokonać transakcji (konfliktujace pliki)

glibc: /usr/bin/tzselect znajduje sie w systemie plików

glibc: /usr/sbin/zdump znajduje sie w systemie plików

glibc: /usr/sbin/zic znajduje sie w systemie plików

wystapily bledy nie zaktualizowano zadnego pakietu



chyba sobie odpuszcze..

znacie jakiegos malowymagajacego linuxa, bo na lapku mi nie pójdzie żadna kobyła

darius

#17
@ qwerty

Nie odpuszczaj sobie - ja sam podchodziłem do Archa jak do jeża. Pavroo napisał dobry poradnik instalacji Archa, pomocne też jest angielskie Wiki (polskie niestety padło). Ze swojego doświadczenia powiem tak - skoro masz neostradę to lepszą opcją będzie "netinstall". "Core" zawiera nieco starsze pakiety i czasami mogą wystąpić konflikty. Przy wersji "net" pobierzesz najnowsze pakiety. Mogę jeszcze doradzić aby przed instalacją zrobić sobie swój poradnik - tzn. sprawdź jaką masz kartę graficzną, muzyczną, sieciową, potem wypisz sobie kolejność instalacji wszystkiego tego co będzie niezbędne do postawienia systemu. Nie ma przecież pośpiechu, najpierw sopkojnie poczytaj to co można znaleźc w necie. Mam nadzieję, że nieodbierasz mojego postu jako wymądrzanie się.

Trzymam kciuki i pozdrawiam



P.S. Warto też spróbować Chakry - jest to wersja 'live' oparta na Archu -  tu mozna poczytać o najnowszej wersji (po angielsku) http://chakra-linux.org/news/index.php?/archives/38-Chakra-2012-02-12-Archimedes-ISO-released.html" class="bbcode_url">http://chakra-linux.org/news/index.php?/archives/38-Chakra-2012-02-12-Archimedes-ISO-released.html a tu są obrazy do pobrania http://www.chakra-linux.org/get/" class="bbcode_url">http://www.chakra-linux.org/get/.

Po wyborze języka instalacja jest prawie całkowicie spolszczona

qwerty

#18
Nie absolutnie, nie odbieram jak madrzenie, problem w tym że przeczytałem już chyba wszelkie poradniki zaczynałem od polskiego przez angielskie wiki, porady tutaj i nadal nic...

Zapewne robie jakieś przedszkolne błędy bo:

glibc: /usr/bin/tzselect znajduje sie w systemie plików  ---- odpowiada za strefe czasowa chyba

glibc: /usr/sbin/zdump znajduje sie w systemie plików --   zdump - time zone dumper (cokolwiek to oznacza)

glibc: /usr/sbin/zic znajduje sie w systemie plików


zic - time zone compiler





wiec wszystkie tropy prowadzą do czegoś odpowiedzialnego za strefy czasowe.....

macie jakieś pomysły?

opisalem strone wczescniej jak ustawiam w locale gen i jak ustawiam strefy czasowe, macie jakies doswiadczenia inne w tej materii niż ja, looknijcie na pierwszego posta prosze i przyjżyjcie sie mu...

Pozdrawiam


Bazyl

#19
Może to zły pomysł ale spróbuj usunąć te pliki, zrób upgrade systemu a póżniej je doinstakuj. Może akurat pójdzie, a jak nie to zrób tak jak napisał darius, neinstall.



Ja do archa podchodziłem 2 tyg aż w końcu udało mi sie wszytsko doprowadzić do ładu.




LeonSJ

#20
qwerty, nie poddawaj się. Ja też za nic archa zainstalować nie mogę, ale każdego dnia próbuje, czytam, otrzymuję pomoc od Bazyla i Pavroo. Stopniowo osiągam małe sukcesy, takie małe kroki, ale jednak do przodu i przy okazji uczę się nowych rzeczy. Dziś zainstaluję wspomnianą wyżej Chakrę, ale z Archa nie rezygnuje w żadnym wypadku i jest to mój system docelowy.

qwerty

#21


Quote:

Cytuj z Bazyl w 12/04/2012

Może to zły pomysł ale spróbuj usunąć te pliki, zrób upgrade systemu a póżniej je doinstakuj. Może akurat pójdzie, a jak nie to zrób tak jak napisał darius, neinstall.



Ja do archa podchodziłem 2 tyg aż w końcu udało mi sie wszytsko doprowadzić do ładu.





Mhm, może poskutkować....

ale usunąć z którego poziomu?przed pacman Suy?

jesli w trakcie instalacji to gdzie przy wybieraniu pakietów?

no i jaka komeda zeby mi nie wywalalo ze to  znowu jest w systemie plików czy cos takiego

qwerty

#22
Dzieki chłopaki za wsparcie dobrze jest wiedziec ze nie jest sie jedynym któy nie moze przejsc przez "prostą" instalke.... :)



Pozdrawiam i dzieki za wszystkie rady

pavroo

#23
Usunięcie plików (szczególnie w starszych wersjach) to dobry pomysł. Miałem Archa, którego ze 3 miesiące nie aktualizowałem, może dłużej. Nie mogłem go zaktualizować, nawet wymuszając nowe pakiety z opcją "-f". Problem polegał na braku zależności - kilka pakietów wymagało jednej biblioteki (nie pamiętam nazwy) w wersji 7.1. Dostępna była tylko w wersji 8.0. Za groma nie chciało się zaktualizować. Więc usunałem całe środowisko graficzne z konfliktowymi pakietami (i tak mi nie pasowało, chciałem zmienić na inne) a następnie zrobiłem upgrade bez problemu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

qwerty

#24
czyli (bo żebym dobrze zrozumiał i wyeliminowac tą opcje),tzn.  przy instalce na nowo nie zaznaczac tych pakietów po prostu? tzselect i reszty??

pavroo

#25
Twój pierwszy wpis skazuje na to, że pakiety "tzselect, zdump i zic" zostały zainstalowane z płyty "core" i nie chcą się zaaktualizować. W pierwszej kolejności spróbuj zainstalować system podstawowy z płyty "netinstall" tak jak proponuje Daruis.

Opcja a: jeśli tych pakietów nie ma na płycie "netinstal" (w starych wersjach) to zostaną pobrane z serwera lustrzanego w najnowszych wersjach - problem sam się rozwiąże

Opcja b: jeśli te pakiety znajdują się na płycie "netinstall" to spróbuj je odznaczyć podczs instalacji
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

LeonSJ

#26
Zainstalowałem wspomnianą Chakrę, ale z Archa nie rezygnuje. Wiem już przynajmniej na czym polega problem z moim netem na Archu. Sterowników doinstalowywać nie potrzeba, moją wifi widzi bez problemu, nie ma też problemu ze znalezieniem sieci i skonfigurowaniem essid i wpe key. Problem jest z dhcp, ale to z każdym praktycznie linuxie miałem przy instalacji. Z tym, że na np. xubuntu  nie skonfigurowało mi neta (także z powodu dhcp), ale pakiety ściągało bezproblemowo. To właśnie z tym muszę się pomęczyć.  

pavroo

#27
LeonSJ: czy Twój router przydziela adresy IP automatycznie za pomocą dhcp? Bo wyglada na to, że nie. Dlatego masz problem z automatycznym skonfigurowaniem połączenia.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

LeonSJ

#28
Mój router to livebox z Neo od TP, a on automatycznie przydziela z tego co wiem. Poszperam jeszcze w jego konfiguracji i zobaczę czy coś wywalczę.

Bazyl

#29
pacman -Sf glibc to chyba rozwiąże problem z plkiami w sbin

Zobacz najnowsze wiadomości na forum